Ceza ve Gülşen yazı

Ceza ve Gülşen yazı

Rap deyince Ceza, pop müzikte Gülşen. Bu yaz, Ceza ile sokağın sesine kulak veriyor, Gülşen ile kurtlarımızı döküyoruz

Mayıs ayında eğlence dünyasının nabzını tutan DJ'lere bu yazın pop müzikte en çok dinlenecek isimlerini sormuş ve ortaya çıkan listede zirveye oturan isim Gülşen olmuştu. Yazı yarılamış olmamıza, üstelik her gün radyolarda ve eğlence kulüplerinde defalarca çalmasına rağmen Gülşen ve Bangır Bangır şarkısından bir süre daha vazgeçecek gibi görünmüyoruz. Spotify'ın geçen günlerde yayınladığı dünya müzik haritası da bu iddiayı doğrular nitelikte. Dünya genelinde 1000'in üzerinde şehirde dinlenen 20 milyara yakın şarkıyı analiz eden dijital müzik platformunun hazırladığı müzik haritası müzikseverlerin online müzik dinleme tercihlerini ortaya koyuyor. İki haftada bir güncellenen listede Türkiye'deki şehirlerde dinlenen şarkılara da yer verilmiş. İnteraktif haritada ilk olarak Kayseri'yi tıklıyorum. Bangır Bangır ilk sırada. Diğer illerin çoğunda da Gülşen'in şarkısı ilk 10'da yer alıyor. Ama şehir bazındaki listelerdeki asıl sürpriz Ceza. Adana, İstanbul, Manisa, Balıkesir, Antalya, Denizli ve dahası... Rap müziğin usta ismi, yeni albümünden Suspus, Sor Bize, Ders Al ve Milyon Farklı Hikaye parçaları ile zirveye oturmuş, liste hakimiyetini ilan etmiş durumda. Sürpriz dedim ama Ceza'nın bu başarısı aslında şaşırtıcı değil. Kariyerinin en başarılı albümüne imza atan Ceza, sadece yaptığı müzikle değil, karakteriyle de gençlerin idolü. Özellikle Anadolu'da onun gibi rap yapabilmenin hayalini kuran binlerce genç var. O da bu sevgiyi karşılıksız bırakmıyor, rap bayrağını her albümünde daha yükseğe taşıyor.

Rihanna ve sihirli değneği


Hikayeyi duymayanlar için özetleyelim. Rihanna, Bitch Better Have My Money adlı şarkısının geçen günlerde yayınlanan klibinde Instagram'da keşfettiği bir genç kızı oynattı. Rihanna, Seattle'da yaşayan 25 yaşındaki Hintli Sanam Sindhi'ye DM'den mesaj atmış, "Seninle birlikte gerçekleştirmek istediğim bir fikrim var. İlgileniyorsan beni bilgilendir" yazmıştı. Elbette Sanam teklifi kabul etti. Klibin yayınlanmasıyla da tüm dünyanın tanıdığı bir yüze dönüştü. Sanam, klip çekimi sonrasında seradaki işine göre dönse de Vogue, Dazed gibi ünlü dergiler çoktan peşine düşmüştü. Her gün yeni bir röportajını okuduğumuz Sanam, ne çok güzel, ne de harika bir vücuda sahip. Onun özelliği burnuna, alnına taktığı tika, nath gibi yerel kültürüne ait aksesuvarlarla eşsizliği, farklılığı, özgünlüğü. Artık dünya canlı barbie'lerden bıktı, yaratıcılığın ve artistik gücün peşine düştü. Sanam da bunun son örneği.

Olmuş mu? Olmuş!


Edis için ikinci single önemli bir sınavdı. Benim Ol'la gelen başarıyı devam ettirip ettiremeyeceği merakla bekleniyordu. İkinci single Olmamış mı? geçen günlerde yayınlandı. Söz ve müziği Edis'e ait olan, düzenlemeleri Ozan Çolakoğlu imzalı şarkı bu yazın en çok dinlenecek şarkılarından biri olmaya aday. Edis, şarkıya Gülşen Aybaba'nın çektiği klipte danstaki yeteneklerini de sergiliyor. Edis'in dansında Kafkas halk oyunları figürlerinin modernize edilmiş halleri göze çarpıyor. Şarkının müziğinde de aynı etkileri hissediyorsunuz.
BİZE ULAŞIN