7/24 Şehirde yaşam

7/24 Şehirde yaşam
  1. Haberler
  2. Cumartesi Sabah
Cuma 26.09.2015 ABONE OL
Sahnede olmayı seviyor

MÜZİK

MELTEM FIRATLI
KONSER vermeyi, yazdıgı besteledigi sarkılarını hayranlarının önünde canlı canlı çalıp söylemeyi seven bir müzisyen Mabel Matiz. Bu yılın ilk çeyreginde son albümü Gök Nerede'yi piyasaya sürer sürmez vakit kaybetmeden Türkiye turnesine çıkmıstı. Turne dısında da sık sık konser vermeyi sürdürdü. 2 Ekim Cuma aksamı ise yeni sezonun ilk konseri için garajistanbul'da olacak. Gel, Sarısın gibi hitleriyle 2015'in en çok dinlenen müzisyenleri arasına giren Mabel Matiz'i sahnede daha önce izlemediyseniz bu fırsatı kaçırmayın. Romantik rüzgarların estigi, hit sarkıların arka arkaya sıralandıgı konserin sürpriz konukları da olabilir. Özellikle yakın arkadasları Göksel ve Özge Fıskın, müzisyenin konserlerini hiç kaçırmıyor ve kendisine sahnede de eslik ediyor.

Mistik müzik ruhunuza iyi gelecek


FESTİVAL
CEREN ARSEVEN
KONYA'DA 30 Eylül'e kadar Uluslararası Mistik Müzik Festivali düzenleniyor. Bu yıl 12. kez gerçeklesecek festivalde dünyanın dört bir yanından yerel müzisyenler agırlanıyor, saman ayinlerinden sema törenlerine pek çok ritüel sahneleniyor. Konya Büyüksehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda gerçeklestirilen festival kapsamında bugün Iran'dan Kayhan Kalhor Ensemble, yarın ise Pakistan'dan Sain Zahoor Ahmad konser verecek. Salı günkü kapanıs sema töreniyle yapılacak. Songlines dergisi tarafından dünyanın en iyi 25 festivali arasında gösterilen festivalde konserler ücretsiz ve halka açık.

Baba Zula'yla bir zamanlar İstanbul

1920 tarihli Avusturya-Macar ortak yapımı Enis-Aldjelis/ Dogu'nun Çiçegi, Istanbul'da çekilen ilk uzun metrajlı film olarak biliniyor. Çekimleri üç yıl süren film, seyirciyi 90 yıl öncesinin Istanbul'una götürüyor. Galata Köprüsü, Karaköy'deki eski binalar ve simdi artık olmayan dükkanlar... Peki böyle bir filme kim müzik yapmıs olabilir? Elbette Baba Zula. Çünkü geçmisten günümüze Istanbul'un müzigini, sesini en iyi bilen gruplardan biri onlar. Baba Zula, bu film için yaptıgı müziklerle, 2 Ekim'de UNIQ Açık Hava Sahnesi'nde olacak. Istanbul tutkunuysanız, sinemaya meraklıysanız ve müzikten vazgeçemiyorsanız bu performansın sonunda salondan mutlu ayrılacaksınız. Saat 20.00'de baslayacak konserin ardından gece DJ Murat Meriç'in klasiklesmis Türk filmleri müziklerinden olusan setiyle devam edecek.

Buray'la ilk randevu
BU yaza damgasını vuran müzisyenlerden biri de Buray oldu. Istersen ve Sen Sevda mısın? adlı sarkıları çok sevildi, çok dinlendi. Bu sarkıların da yer aldıgı, ilk albümü 1 Sise Ask'ın lansman konseri 1 Ekim Persembe günü Jolly Joker Istanbul'da gerçeklesecek. Saat 22.00'de baslayacak konserde Buray, albüm parçalarının yanı sıra yerli ve yabancı cover'lar da seslendirecek.

Canım kardeşim

DVD
OLKAN ÖZYURT
OYUNCU Ali Atay'ın, yönetmenlik koltuguna oturdugu Limonata, bir yol hikayesi... Makedonya'da bir evde ölüm dösegindeki tır soförü Suat, 30'lu yaslarındaki oglu Sakip'e Türkiye'de bir kardesi oldugunu açıklaması ve onu bulup getirmesini istemesiyle baslıyor film. Sakip (Ertan Saban) daha yasadıgı soku üzerinden atamadan solugu Istanbul'da alıyor ve kardesi Selim'i (Serkan Keskin) buluyor. Onu zorla Makedonya'ya götürüyor. Atay, aslında genis bir ailede büyüyen ve geleneklerin sekillendirdigi, genç yasta savas görmüs ve travmalar yasamıs bir erkekle, babasız ve ailesiz büyüyen, hayatla kendi basına mücadele etmekten yorulmus bir baska erkegin, yani iki tutunamayanın zoraki de olsa tutunma öyküsünü anlatıp insanın acısını insan alır demeye getiriyor filmde. Serkan Keskin o bildik üst düzey performanslarından biriyle yine karsımızda ama filmin asıl sürprizi Ertan Saban oluyor. Bir baska sürpriz ise geçen yıl yasamını yitiren Ciguli... Bir yandan naif, bir yandan hesapsız, bir yandan coskulu, hüznü ve mizahı yerli yerinde kullanan, dört bası mamur bir film Limonata.

Delirtmeyin beni!

GÖSTERİM
SALT'TA açılan 80'li yılları elestirel bir gözle mercek altına alan Nerden Geldik Buraya baslıklı sergiye paralel olarak yapılan film gösterimlerinde sırada Çıplak Vatandas var. Yakın zamanda kaybettigimiz tiyatrocu ve sinemacı Basar Sabuncu'nun yönettigi ilk film olan Çıplak Vatandas'ta dar gelirli bir memurun geçip sıkıntısı nedeniyle bunalıma girip çıplak bir sekilde kendisini sokaklara atmasıyla yasananlar anlatılıyor. Sener Sen'in basrolde oynadıgı film 80'li yılların haleti ruhiyesini en iyi anlatan filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Film 1 Ekim Persembe günü saat 19.00'da Beyoglu Salt'ta gösterilecek.

NOT DEFTERİ
6-12 yaş arası çocuklar için Sarkis'in su içinde suluboya tekniğini öğrenip kendi eserlerini yapabilecekleri atölye saat 11.30'da Akbank Sanat'ta başlıyor.

SILA konseri 21 Eylül Pazartesi saat 21.00'de Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda. Biletler Biletix'ten alınabilir.

TIM Burton'ın yönettiği Big Eyes 22 Eylül Çarşamba saat 21.00'de Darüşşafaka Açık Hava Sineması'nda saat 21.00'de gösteriliyor.

FİRUZE Engin'in yönettiği Kar Küresinde Bir Tavşan adlı oyun 23 Eylül 2015 Çarşamba saat 20.30'da ikincikat- Karaköy'de.

ŞİRİN Soysal Band konseri 24 Eylül Perşembe saat 21.30'da Nardis Jazz Club'ta.

YENİ Türkü konseri 25 Eylül Cuma saat 22.00'de Jolly Joker İstanbul'da.

BUGÜN NELER OLDU