Gökyüzünde yıldızların arasında

Gökyüzünde yıldızların arasında

Sigur Ros, hipnotize eden müziğiyle bugün Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahnede olacak. Görsel, işitsel ve hatta ruhsal anlamda unutulmaz bir performans izlemeye hazır olun

Bildiğim tek İzlandaca kelime teşekkür ederim anlamına gelen 'takk' olmasına rağmen ne zaman İzlandalı bir müzisyeni dinlesem şarkısını kelimesi kelimesine anlıyormuşum gibi hissederim. Kuzeyin karla kaplı ülkesinden çıkan Björk, Olafur Arnalds ve Mum gibi müzisyenler ve gruplar hipnotize eden müzikleri ve sesleriyle bana bu hissi yaşatır. Bir de Sigur Ros vardır. Çoğu zaman bırakın İzlandacayı, kendilerine özgü Hopelandic dilinde söylerler şarkılarını... Her şarkıları bir başka kapıyı aralar. O kapının ardında ise kuzey ışıkları altında yaşanmış başka başka masallar vardır... İzlanda'nın en etkileyici gruplarından Sigur Ros, bugün Zorlu PSM Ana Tiyatro'da müzikseverleri işte o büyülü yolculuklardan birine çıkaracak. Görsel, işitsel ve hatta ruhsal anlamda unutulmaz bir performans izleyemeye hazır olun. Bir hafta önce grubu Barselona'da gerçekleşen Primavera Sound müzik festivalinde izleme fırsatı buldum ve bugüne kadar izlediğim en iyi konserlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Nordik müzik sahnesinin eşsiz grubu yeni şovuyla adeta nefesimizi kesti. Yeni albümünü yayınlamaya hazırlanan grup, konserde yeni bir şarkısına da yer verdi. Grup, Türkçe fırtına anlamına gelen Oveour ile sahnede adeta fırtına estirdi. Müzikleriyle algının kapılarını aralayan Sigur Ros'un müzik kariyeri 20 yılı aşıyor. Grubun falsetto vokaliyle olduğu kadar, gitarı keman yayıyla çalmasıyla da ünlü vokali Jonsi Birgisson, sahnede farklı bir boyuta geçiyor. 2013'te sekizinci albümü Kveikur'u yayınlayan grup iki yıldır suskunluğunu koruyordu. Bu yılın başında yeni albüm ve turne müjdesi verdi. Bugün grubun taptaze bir enerjiyle sergiledikleri performanslarına tanık olacağız. Gökyüzünde yıldızların arasında dolaşacağız... Güzelliklerin tadını doyasıya yaşayacağız.

Telefonsuz festival
Fikri ortaya atan sahnede Bat for Lashes adını kullanan müzisyen Natasha Khan. Guardian'a verdiği röportajda "Telefonunuzu elinizden bırakın, selfie çekmeyi bırakın ve müzik dinleyin" diyor. Muhabirin günümüzde festivallerin Instagram değeri bulunduğuna değinmesi üzerine ise şunları söylüyor: "İnsanlar festivallerde teknolojiyle bağlantısını kesmeli ve çevresinde olan bitenin ruhunu hissetmeli. Günlük hayattan uzaklaşıp büyülü anlar yaşamak, giyinmek, eğlenmek ve sosyal medyayı unutmak için daha güzel bir fırsat olamaz. Son dönemde festivaller biraz garipleşti çünkü herkes Instagram'a fotoğraf yüklemekle meşgul oluyor." Khan, geçen ay gerçekleştirdiği telefonsuz konseri de hatırlatarak "İzleyiciler fotoğrafınızı çekmediğinde, sizi video'ya kaydetmediğinde ne kadar farklı bir atmosfer yaşandığını unutmuşum. Festivallerde yaşanan sinerji göz ardı edilmemeli. Aksi takdirde bulunulan ortam, atmosfer ve müzisyenin güçlü bir şey yaratma yeteneği sekteye uğruyor." Khan haklı mı? Kesinlikle.
BİZE ULAŞIN