Büyükada’da yazdı Berlin'de kaybetti

İdil Meşe, şarkı sözü yazan beste yapan bir müzisyen. Bir süredir Da Poet ile ortak çalışmalara imza atıyor. İkili yakında çıkaracakları EP’nin kaydını Berlin’de gerçekleştirdi

Büyükada’da yazdı Berlin'de kaybetti
Dünyanın en önemli elektronik müzik sahnelerinden biri kabul ediliyor Berlin. Canlı, dinamik, yenilikçi... Birçok müzisyenin hayali. Geçen hafta şehirde kısa bir müzik turu yaptık. Duraklarımızdan biri de Red Bull Müzik Stüdyoları'ydı. Öyle sıradan değil, her müzisyenin rüyasını süsleyecek donanımda bir stüdyodan bahsediyorum. Stüdyoda İdil Meşe ile Da Poet kayıttaydı. Evet, yanlış duymadınız. İki Türkiyeli müzisyendi kayıtta olan.

HIP HOP'TAN ROCK'A
İkilinin bu stüdyoda çalışmasını sağlayan Warm Up projesi olmuş. Warm Up, Red Bull'un internet sitesinde gerçekleşen, hip hop'tan rock'a yeni grupların kendilerini gösterdiği ve dinleyicilere ulaştığı bir performans ve söyleşi videoları serisi olarak özetlenebilir. Her yıl bu gruplar arasından bir tanesi Berlin'de kayda girmeye hak kazanıyor. İdil Meşe ve Da Poet, önümüzdeki aylarda çıkarmayı planladıkları EP'nin kaydını Berlin'de yapmanın heyecanı içindeydi. Kısa bir süre önce birlikte çalışmaya başlayan ikiliden İdil, İrlanda, Türkiye, Amerika ve Tuva halk şarkılarından esinlendiği bir repertuvara sahip. Da Poet ile çalışmanın müziğini büyüttüğüne, zenginleştirdiğine inanıyor. Da Poet'in ismini daha önce duymadıysanız, Ceza'nın son albümü Suspus'ta beat'leriyle yer alan isimlerden biri olduğunu söylemem yeterli olur sanırım.

SONBAHAR EŞLİKÇİSİ
Genç müzisyenlerin dünyaya açılma konusundaki kararlılıklarını ve çabalarını görmek mutluluk verici. Bunun bir başka örneği The Away Days'in yeni single'ı World Horizon'ın prömiyerini The Independent'ın internet sitesinde yapması. Grup yeni albümünü 2017 başında Pasaj Müzik'ten yayınlamaya hazırlanıyor. World Horizon, dinleyeni geçmişle gelecek arasındaki ufuk çizgisine götürüyor. O noktada ne hissedeceğiniz ise size bağlı. Umut mu, umutsuzluk mu? Melankoli mi, huzur mu?.. Hiçbiri ya da belki de hepsi...

HAFTANIN MÜZİK ROTASI
Biraz disko, biraz elektronik pop, biraz da 80'ler... Finlandiyalı synth-pop sanatçısı Jaakko Eino Kalevi, bu akşam Salon İKSV'de olacak. 22.30'da başlayacak konserin bilet fiyatları 45 TL, öğrenci 35 TL.
Erik Truffaz Quartet, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında, 13 Ekim Perşembe akşamı 21.30'da Babylon sahnesinde. Biletler 50 ve 25 (öğrenci) TL.
Türkçe sözlü rock müzik sevenler için ise 14 Ekim Cuma akşamı Teoman, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda konser verecek. Bilet fiyatları 70 ile 400 TL arasında değişiyor.

YENİ GELDİ
KontraPlak'tan Okan Aydın'a raflarda yerini alan yeni plakların hangileri olduğunu sordum. İşte yanıtı:
Kamlama: Mehmet Demirdelen, Cenk Turanlı ve Emre Kula'dan kurulu Kes'in albümü. Tool'u seven, bu albümü de sever.
An Anthology of Turkish Experimental Music: 1961-2014 arası deneysel müziğin Türk temsilcilerini bir araya getiriyor.

1000 GÜN
Beatles'ın 1962-1966 yılları arasında çıktıkları dünya turnesinin süresi. Bu yıl filmekimi kapsamında gösterilecek The Beatles: Eight Days a Week-Turne Yılları adlı belgesel bu dönemi anlatıyor.
BİZE ULAŞIN