Şehirleri çatılardan keşfediyorlar

Şehirleri çatılardan keşfediyorlar

Eski model Elaina Hammeken su borularına, inşaat demirlerine tırmanıyor, en yüksek binaların çatısına çıkıp dünyaya meydan okuyor. O yüksekten uçmayı seven bir şehir kaşifi. Onun gibi dünyayı çatılardan gören başkaları da var

Gökdelenlerin, görkemli binaların en yüksek noktasına tırmanıyor, kimsenin girmeye cesaret edemediği terk edilmiş yıkıntılar arasında dolaşıyorlar. Son yıllarda adlarını daha sık duymaya başladığımız şehir kaşiflerinden bahsediyoruz. Özellikle sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflar limitleri nasıl zorladıklarını ortaya koyuyor. Bir binanın en yüksek noktasında tek ayak üzerinde duran da var, yüzlerce metre yükseklikte borulara tutunup yere paralel şekilde bayrak gibi sallanan da... Onları bir grup çılgın olarak tanımlasak da yaptıklarını yüreğimiz ağzımızda izlemekten vazgeçemiyoruz. 27 yaşındaki Danimarkalı Elaina Hammeken de erkeklerin çoğunlukta olduğu bu alandaki sayılı kadınlardan biri. ABD'de yaşamını sürdüren ve America's Next Top Model'ın (Amerika'nın Sıradaki Top Modeli) eski yarışmacıları arasında yer alan Hammeken, spot ışıklarını geride bırakıp gökyüzündeki yıldızlara yakın olmayı tercih etmiş. İlk tırmandığı yer de Kopenhag'taki Golden Girls kulesi olmuş. (Kulede hava durumu sembolik olarak bildiren iki kadın heykeli bulunuyor.) Bugüne kadar sayısız çatıya tırmanan Hammeken'le deniz seviyesinin hayli üzerindeki hayatı konuştuk.
- Yüksek binalar, terk edilmiş yerler... Bu yerlere olan ilginizin kaynağı nedir?
- Ağaçlardan su borularına... Kendimi bildim bileli tırmanıyor, keşfediyorum. Ama şehir kaşifçiliğine ilgim ilk kez birkaç yıl önce Anderscph adlı kullanıcının Instagram'daki fotoğraflarını görmemle başladı. O günden sonra geceleri sokaklarda yürürken gözüm hep yapıların en yüksek noktalarındaydı. Çatılardaki silüetlerin, gölgelerin peşine düşüp onlar gibi yukarıda olmanın bir yolunu bulmaya çalıştım.
- Moda endüstrisini bırakıp binalara tırmanmaya nasıl karar verdiniz?
- Ne zaman bir ajansa başvursam derimin renginin hep böyle koyu kahverengi mi olduğunu soruyorlardı. Moda endüstrisinin standartlarına uygun değildim, belli ki. Ama şehir kaşifliği ve fotoğrafçılığı yaparak kendime şunu kanıtladım: Zirvede olmak için ajansa, stiliste, makyaja, fotoğrafçıya ve en önemlisi bir başkasının iznine ihtiyacım yok.
- İlk tırmanışınızı hatırlıyor musunuz? Ne hissetmiştiniz?
- Evet, çok gergindim. Binanın önümde duran açık kapısından içeri girerken aklımdaki tek soru bu tırmanışı yapabilecek beceriye sahip olup olmadığımdı. Dizimle ilgili daha önceden yaşadığım bir sakatlık yüzünden birçok hareketi yapmam yasaktı. İçeri girdiğimde merdivene baktığımı, heyecan ve endişenin bir anda tüm bedenimi kapladığını hatırlıyorum. Su borusunun üstüne tırmanırken yanımda bulunan Anders'tan yardım almak zorunda kalmam biraz hevesimi kırsa da da sonuçta zirveye ulaşmayı başardım. Yukarı çıktığımda nerede durduğuma inanamıyordum. O günden sonra keşfetme isteğim hiç azalmadı.
- Zirveye ulaştığınızda neler hissediyorsunuz?
- Zirveye ulaşmak kimi zaman mücadelenin sadece yarısı anlamına geliyor. Zirveye vardığımda, yaşadığım hissi ölümsüzleştirecek kareyi yakalamaya çalışıyorum. Adeta zamanla yarışıyorum. Doğru kareyi bulmak için birçok kez denemek zorunda kalıyorum. Sonunda istediğim fotoğrafı çektiğimde yaşadığım hissin ise bir tarifi yok.

YENİ YER ARAYIŞIM SÜRÜYOR
- Yaralanmaktan endişe etmiyor musunuz?
- Keşfederken yeteneklerimin üzerine çıkmamaya dikkat ediyorum, limitlerimi biliyorum. Tehlikeli bir durumla karşılaşmamak için elimden geleni yapıyorum. Ve en önemlisi beklenmedik olaylara karşı her zaman bir B planım oluyor. Açık söylemem gerekirse her tırmanışımda korkmaya odaklanıyorum.
- Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz tırmanışlar arasında sizi en çok zorlayan hangisi oldu?
- Her lokasyonun zorlayıcı yönleri ve ödülleri oluyor. O yüzden bir tanesini seçmek çok zor. Tek başıma tırmanmaya karar verdiğimde, ilk kez tırmandığım yere geri döndüm. Daha önce yardım alarak çıktığım su borusuna tek başına çıkmak istiyordum. Birkaç denemeden sonra bunu başardım.
- Bugüne kadar kaç çatıya tırmandınız?
- Tırmandığım çatıların hesabını tutmak hiç aklıma gelmedi. Bazılarında fotoğraf çektirmediğim de oldu. Açıkcası 30'dan sonra saymayı bıraktım.
- Sonuçta yaptığınız şey yasa dışı. Polise yakalanmaktan korkmuyor musunuz?
- En büyük korkum yakalanmak. Ama bahsettiğim farklı bir yakalanma duygusu. Daha önce denenmiş, 'sözde' doğru olan yolu seçme yönünde kendimizi aklımızla hapsediyoruz. Çoğu zaman neden olduğunu sorgulamadan kendimizin en büyük gardiyanı oluyoruz. Bence asıl üstesinden gelmemiz gereken en büyük korku bu.
- Bugüne kadar tırmandığınız yerler arasında favoriniz hangisi?
- Favori yerim, Kopenhag'ın kalbinde yer alan ve ilk kez tırmandığım kule. Golden Girls kulesi farklı açılara sahip ve keşfedilecek çok yeri var. Oraya benim diyebilmem için birkaç ziyaret yapmam gerekti. Orada gün batımlarını izledim, hatta altın kızlarla doğum günü pastamı kestim. Hâlâ orayı aşabilecek bir yer arayışım sürüyor.

HEPSİ ADRENALİN PEŞİNDE
Oleg (Cricket) Sherstyachenko 24 yaşında Rus
BAŞA DÖNME ŞANSIMIZ YOK
O tam bir sosyal medya fenomeni. Takipçi sayısı 300 binin üzerinde. Tutkusunu bilgisayar oyunları ile karşılaştırıyor: "Tek farkı, bir hata ya da kayıp olduğundan tekrar başa dönme şansı bulunmuyor." Bugüne kadar tırmandığı binalar arasında favorisi Dubai'deki 101 katlı Princess Tower. 400 metre yüksekten şehri izlemek harikaymış. Bu arada binanın çatısı Oleg'in tırmanışının ardından kapatıldı.

Vadim Makhorov 27 yaşında Rus
ÇİN'E GİRMELERİ YASAKLANDI
Vadim Makhorov, tırmanışlarını Vitaliy Raskalov (25) ile birlikte gerçekleştiriyor. Fotoğrafları Raskalov çekiyor. Gözlerini dünyanın en yüksek, en ikonik binalarına diken ikili, ilk kez St. Petersburg'da geçişe kapalı bir köprünün üzerinde tanışmışlar. Barselona'daki La Sagrada Familia, Köln'deki Katedral, Paris'teki Notre Dame tırmandıkları yapılar arasında... İki yıl önce izinsiz olarak, inşa halindeki 650 metrelik Shangai Kulesi'ne tırmandıkları için uzun süre Çin'e girmeleri yasakmış.

Abudi Alsagoff 24 yaşında Malezyalı
BAYRAK GİBİ SALLANDI
Alsagoff, geçen yıl Dubai'de The 101 Marina'nın 426 metre yüksekliğindeki zirvesine çıkıp kendisini bayrak gibi sallandırmasıyla gündeme gelmişti. Borulara tutunup yere paralel şekilde kendini boşluğa bırakması çok konuşuldu. Henüz tamamlanmamış binanın toz ve toprak içindeki merdivenlerini tırmanması bile bir saat sürmüş.

BİZE ULAŞIN