Parayla adam tutup filmini alkışlatıyor!

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin sonuna geldik. Turkuvaz Medya Grubu’nun ana medya sponsoru olduğu festival yarın ödül töreniyle kapanacak. Bir haftalık maraton hareketli geçti. Kıskançlık krizine girenler de vardı, absürt sorularıyla sinemacıları şaşırtan da...

Parayla adam tutup filmini alkışlatıyor!
EN ZARİF STAR:
Antalya'ya jüri üyeliği yapmak için gelen Hollywood yıldızlarından Andie MacDowell, AKM'de yarışma filmlerini izlediği için insanlarla sürekli temas halindeydi. Onun zarafetinden ve nezaketinden etkilenmeyene rastlamadım. Festivalde birçok insandan "Ya Hollywood yıldızı ama ne kadar mütevazı ve nezaket sahibi" cümlesini çok duydum. Andie MacDowell bu yıl gönüllerin de yıldızı oldu anlayacağınız.

EN UZUN İSİM:
Rıza Sönmez'in Ulusal Yarışma'da yer alan Orhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var herhalde sinema tarihimizin en uzun isimli filmidir. Filmin 10 kelimelik ismi uzun ama insanlar bir çırpıda söylüyor.

EN TUHAF SEYİRCİ SORUSU:
Yönetmen ve oyuncuların katıldığı söyleşilere Antalyalılar her zaman ilgi gösterir. Bu yılın iddialı iki tuhaf sorusunu unutmam mümkün değil. Albüm filminde sonra bir seyirci yönetmen Mehmet Can Mertoğlu'na "Filminizin özeleştirisini yapar mısınız?" dedi. İkinci iddialı soru Tereddüt'ün yönetmeni Yeşim Ustaoğlu'na geldi: "Filmde vermek istediğiniz mesajlardan üçünü çözdüm, dördüncüyü çözemedim...." diyerek başlayan mesaj çözme kaygılı bir soruydu. Bir başka seyircinin yanındakine "Eee decoder seyirci de varmış" dediğini duydum.

EN MERHAMETLİ STAR:
John Savage, Mustafa Alabora ile aynı oteldi kalıyor. Savage, yakın zamanda geçirdiği trafik kazası nedeniyle aksayarak yürüyen Alabora'yı görmüş ve konuşmuş. Ve onu gördükçe sürekli "Bir şeye ihtiyacın var mı, her şey yolunda mı?" diye sorduğunu anlattı Alabora. Usta dayanışması böyle olur işte diye aklımdan geçirirken, Savage'ın hassasiyeti karşısında saygıyla eğildim.

EN İYİ KONUK OYUNCU:
Bizimkiler dizisinin Ali'si Atılay Uluışık festivaldeydi. İki filmi vardı. İlki Derviş Zaim'in Rüya ikinci Orhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var. İkisinde de konuk oyuncuydu. Yıllar sonra konuk da olsa filmlerde görmek Bizimkiler ile yetişen kuşaktan biri olarak bana iyi geldi! Daha başka filmlerde de oynaması dileğiyle

EN TUHAF KISKANÇLIK KRİZİ:
Önemli bir yönetmenimizin filmi gösterildikten sonra uzun uzun alkış aldı. Hem de coşkulu bir alkıştı. Film beğenilmişti. Bu alkışı hazmedemeyen bir başka yönetmen AKM koridorlarında "Parayla adam tutup filmlerini alkışlatıyor. Böyle şey olur mu?" diyerek söyleniyordu. İnsan kıskanç olur da bu kadar olmaz dedim...

EN DUYGUSAL GÖSTERİM:
Ben Ömer belgeseli sayesinde 15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir'in bilinmeyen hikayesini öğrendik. Öğrendikçe de gösterim sırasında gözyaşlarını tutamayanlar çok oldu. Festivalin bizce en duygusal gösterimiydi...

EN KALABALIK AÇILIŞ:
Festivalin açılış törenleri kalabalık olur ama bu yıl her zamankinden de kalabalıktı. Tek tek sayılmadı elbet ama 5 bin kişinin katıldığı bilgisi verildi festivalden. İşte kırmızı halı büyüsünün, büyük salonun, ihtişamlı törenlerin sonucu!

EN ÇOK İLGİ GÖREN FİLM:
Yeşim Ustaoğlu'nun Tereddüt 'ü Türkiye prömiyerini Antalya Film Festivali'nde yaptı. Hem ulusal hem de uluslararası yarışmada yer alan filmin gösterimi izdihama sahne oldu. Seyirciler arasında yer bulma tartışmaları çıktı. Bu tartışmalar film jeneriği çıkana kadar da sürdü.
BİZE ULAŞIN