Bu mekanlara girince şaşıracaksınız

Sarı tulumlu servis elemanları ellerinde deney tüpleriyle sizi karşılıyor, Ada isimli robot masanıza kadar servis yapıyor. Bitpazarını andıranlar, harflere kafayı takanlar, evi restorana çevirenler... İşte kapıdan içeri adımınızı attığınız an sizi şaşırtan farklı konsepte sahip mekanlar

Bu mekanlara girince şaşıracaksınız
Hiç bir robotun elinden kahve içtiniz mi? Ya da sarı tulumlu, maskeli adamların deney tüplerinde servis ettikleri kahveyi yudumladınız mı? Buzdolabının arkasına kurulu gece kulübü fikri kulağınıza nasıl geliyor? Mevzu bahsimiz aykırı, ilginç mekanlar. Tüm dünyada sayıları artıyor ve her biri daha uçuk konseptlerde kapılarını açıyor. Dubai'de roller coaster'larda yemeklerin servis edildiği lokantanın açıldığına bile şahit olduk. Raylı tren sistemlerinden yemeğiniz döne döne masanıza ulaşıyor. Bizdekilerin henüz marjinallik oranı bu boyutlara gelmiş değil belki ama haklarını da vermek gerek. Keşfedilmeyi bekleyen birbirinden ilginç mekanlar var. "Bugün ne yapayım?" diye düşünüyorsanız belki bu mekanlardan birine göz atarsınız.

-EVDEN KAFE OLURSA
Aslında ev değil, Okan Bayülgen'in eski ofisi. Küçük Bebek Caddesi'nde üç katlı bir apartmanın giriş katındaki Daire 1'den bahsediyorum. Daire 1 henüz açılmadan basında çok yazıldı, çizildi. Hatta sadece anahtar sahiplerine açık bir kulüp izlenimi de yarattı. Evet, anahtarı olanlar kapıyı açıp No: 38'deki Daire 1'e direkt girebiliyor. Ama mekan zili çalıp gelenlere de açık. Buranın özelliği ev konseptinde olması. Solda mutfak ve günlük yemeklerin servis edildiği bölüm var. Odaların her birinden farklı konsept fışkırıyor. Hobi odasında tavla turnuvası yapabilir ya da kütüphane bölümünde sessizce kitabınızı okuyup kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ya da boş verin hepsini, salonda sosyalleşin.

-GİRİŞ BUZDOLABINDAN
Emirgan La Boom'un hemen yanındaki pizzacının buzdolabını artık duymayan kalmadı. Adı Gizli Kalsın olsa da kısa sürede kulaktan kulağa ünlü oldu. Elbette buzdolabı değil ünlü olan, dolabın arkasındaki metrekaresi ufak ama şanı büyük mekan. İçeriye genelde eş, dost, müdavim alınıyor. İstanbul'un kalbur üstü kesimi, oyuncular, iş adamları... Birçok bildik simaya burada rastlamak mümkün. Canlı müzik ve DJ performanslarıyla o buzdolabının arkasında müdavimleri sabahın ilk ışıklarına denk eğleniyor.

-PAYLAŞ-KURTUL
Balat'ta rengarenk bir mekan var. Adı Hobbit House. İçerisi bildiğiniz kafe. Ama geri dönüşüm malzemelerden yapılan eşyaları inceleyip çıkmanız da sorun olmuyor. Buranın en önemli özelliği paylaşım kafesi olması. Girişte bir 'paylaş-kurtul' gardırobu duruyor. Ve mahalle sakinleri başta olmak üzere herkes ihtiyacı olduğu eşyayı buradan ücretsiz alabiliyor.

KONYA'DA
-BURADA SERVİSİ ROBOTLAR YAPIYOR
Konya, Meram'daki Cadde Meram, eşine kolay kolay rastlayamayacağınız bir mekan. Çünkü burası aynı zamanda robotik uygulama merkezi ve müzesi. . En ilginç tarafı masanıza robot Ada'nın servis yapması. Tek tek siparişleri önünüze koymuyor ama servis tepsisini masanıza bırakıyor.
BİZE ULAŞIN