Viktoria Modesta Biyonik popstar

Ampüte şarkıcı Viktoria Modesta, ilham vermeye devam ediyor. Geçen günlerde Counterflow adlı yeni çalışmasını yayınlayan Modesta, “Benim için engelli kelimesi çok uzun zaman önce anlamını yitirdi” diyor

Viktoria Modesta Biyonik popstar

Viktoria Modesta ismini daha önce duymuş olabilirsiniz. Ampüte şarkıcı, 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nın kapanış töreninde Swarovski taşlarla süslü proteziyle sahneye çıkmış ve büyüleyici bir şov gerçekleştirmişti. Prototype adlı şarkısına çektiği klipte ise karanlık odayı aydınlatan, ışın kılıcını andıran ışıklı bir protezle boy gösteriyordu. Klibin son sahnesinde ise protezi siyah, ucu keskin bir koni şeklindeydi... Viktoria şarkıda "Ben geleceğin insan modeliyim" diyordu. 29 yaşındaki şarkıcı, geçen günlerde engelli olma hali ve güzellik konusundaki algıları değiştirme yolunda bir adım daha atarak Counterflow adlı ilk EP'sini yayınladı.

BEŞ YILDA VERİLEN KARAR
Sovyet Rusya döneminde dünyaya gelen Viktoria Modesta, 20 yaşındayken doktorlardan sol bacağını kesmelerini istedi. Doğumu sırasında yaşanan bir kaza nedeniyle hasar gören bacağı geçirdiği 15'e yakın operasyona rağmen bir türlü iyileşmemiş, bütün çocukluğu acılar içinde geçmişti. 12 yaşında ailesiyle birlikte Londra'ya taşınan Modesta 15 yaşındayken gönüllü olarak ampütasyon ameliyatı olmaya karar verdi. Kararını uygulayacak cesareti bulması ise beş yılını aldı. Modesta, rahatsızlığı süresince eve kapanmak yerine annesinin de çabasıyla hep sosyal hayatın içinde yer almıştı. Geçirdiği son operasyon sonrasında da aynı yolda ilerlemeye devam etti. Tek değişiklik ise farklılığını avantaja çevirip, sanatsal duruşunun vazgeçilmez bir parçası haline getirmesi oldu. Modesta'nın tasarımcılar, hatta nörologlarla işbirliği yaparak gerçekleştirdiği multimedya şovları izleyeni çarpıyor, hayranlık içinde bırakıyor. Şovun konseptine göre dizayn edilen protezleri ise sınırsızlığı, yaratıcılığı ve geleceği temsil ediyor. Zaten onun da amacı süregelen popstar algısını toptan değiştirmek, kimin engelli kimin engelsiz olduğuna karar veren dinamikleri tartışmaya açmak. "Herkes kendi özel yetenekleriyle birer birey" diyen Modesta, engelli kelimesinin kendisi için çok uzun zaman önce anlamını yitirdiğini söylüyor. Modesta'nın hayata bakışı özellikle kendisiyle benzer kaderi paylaşan, toplumun 'engelli' olarak nitelendirdiği gençler için ilham verici: "Size neyi yapıp neyi yapamayacağınızı söyleyenleri dikkate almayın. Gerçekte kim olduğunuzu ve neleri yapabilme yetisine sahip olduğunuzu sadece kendiniz bilebilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olun ve sizi mutlu edecek insanların ve olayların peşine düşün."

19.5
Ukraynalı besteci ve piyanist Lubomyr Melnyk'in saniyede çaldığı nota sayısı. Dünyanın yaşayan en hızlı piyanisti, 4 Kasım Cuma günü Zorlu PSM Drama Sahnesi'nde konser verecek.

HAFTANIN MÜZİK ROTASI
Modern cazı Ortadoğu ezgileri ve etnik unsurlarla süsleyen kontrbas sanatçısı Avishai Cohen, bu akşam Salon İKSV sahnesinde. 22.00'deki konserin bilet fiyatları öğrenci 40, tam 50 TL.
Yeni albüm çalışmalarına devam eden Buray, bu akşam Ataşehir'deki IF Performance Hall'da konser verecek. Konser 20.00'de başlayacak. Bilet fiyatı 38.50 TL.
Ahmet Özhan 31 Ekim Pazartesi günü Cemal Reşit Rey'de Güfte ve Bestelerde Ehl-i Beyt-i Mustafa konulu bir konser verecek. Saat 20.00'deki konserin bilet fiyatları 10 ile 50 TL arasında değişiyor.
Pop müziğin genç ismi Güliz Ayla, Vestel Gururla Yerli konserleri kapsamında 1 Kasım Salı günü Zorlu PSM'de konser verecek. Konser 21.00'de başlayacak. Bilet fiyatları şöyle: 45 ve 35 TL.

BİZE ULAŞIN