Ajan savaşları

James Bond sinemada ajanların babasıdır ama bir sürü de çömezi var. Onlardan yeni nesil namlı Xander Cage geri döndü. Peki bunca yılın sonunda boynuz kulağı geçebiliyor mu?

Ajan savaşları

SİNEMADA AJANLARIN BABASI: JAMES BOND
Sinemada ajanların medarı iftiarı James Bond'dur. 55 yıldır beyazperdede cirit atıyor. Ve birçok ajanın onun paltosundan çıktığını söylemek yanlış olmaz. İngiliz istihbarat kurumu MI6'in özel yetkilere sahip bu özel ajanı, dünyayı defalarca kurtardı. Toplam 26 filmlik macerasında gezegende ayak basmadık yer bırakmadı. Hatta hızını alamayıp Ay'a gittiği bile oldu. Kadın düşkünü, zekasıyla birçok gizemli olayı çözen Bond, sinemada bir ajan protipi de oluşturdu. Hâlâ, sinema ve ajan deyince akla gelen ilk karakterdir. Bugüne kadar Sean Connery, Roger Moore, Timothy Dalton, George Lazenby, David Niven, Pierce Brosnan ve Daniel Craig tarafından canlandırıldı. En çok sevilen ajandır...

HOLLYWOOD'UN VE CIA'İN JAMES BOND'U: ETHAN HUNT
Soğuk Savaş'ın TV yansıması olan Görevimiz Tehlike dizisinde ekip hep ön plandaydı. 90'larda sinemaya transfer olurken ajan Ethan Hunt öne çıkartıldı. Ve o artık Amerikan'ın Bond mitine karşı geliştirdiği süper ajandı. Yapamayacağı şey yoktu onun. Her macerası ölüm kalım mücadelesine dönüştü. İnsanüstü özellikleri sayesinde hep hayatta kaldı. İhanete de uğradı, çok büyük acılar da çekti ama zafer sarhoşluğu yaşamadı. Kurmaca dünyada Impossible Mission Force'un (IMF) üyesi olarak lanse edilse de hep CIA'in bir ajanı olduğu hissi veridi. Zaten son macerasında CIA ile MI6 karşı karşıya geldi. Beş filmlik seride Hunt'u Tom Cruise canlandırdı.ANTİ KAHRAMAN AJAN: JASON BOURNE
Hafızasını yitirmiş biri olarak tanıdık onu. Sonra hep birlikte bir ajan olduğunu öğrendik. Jason Bourne kim olduğunu öğrenmek için çok şey yaşadı. Sonra öğrendik ki CIA'in özel olarak yetiştirilmiş suikastçılarındanmış. O, James Bond ve Ethan Hunt gibi süper karaman ajanlandan değil. Aslında anti-kahraman bir ajan. Her macerasında CIA'in beceriksizliğini ve kirli ilişkilerini gözler önüne serdi. Dört filmlik seride Bourne'u Matt Doman canlandırdı.

SPOR TUTKUNU YENİ NESİL AJAN: XANDER CAGE
Aslında o ajan dünyasına zorla bulaştırılmış biri. Tehlikeli sporlar konusunda uzman olan Xander Cage, bu uzmanlığını kullanmak isteyen ABD istihbaratı tarafından zorla ajan yapıldı. O da kendisini sinirlendiren bir sürü teste girip ABD çıkarları için maceralara atıdı. Adrenalin bağımlısı Xander Cage, diğer ajanlara göre daha serseridir. 2002 ve 2005'te iki macera yaşadıktan sonra havlu atsa da bu hafta yeni macerasıyla karşımızda. İlk filmde Vin Diesel'in ikincisindeyse Ice Cube'un canlandırdığı yeni nesil ajan son filmde tekrar Diesel'e emanet.

BİZE ULAŞIN