Kanepe seçerken

Kanepe seçerken

Zaman zaman üstünde kıvrılıp uyuduğumuz, zaman zaman yemek yediğimiz, çoğunlukla da oturup sevdiklerimizle sohbet ettiğimiz ya da televizyon izlediğimiz kanepe seçiminde ilk önce ölçüsü ve kumaşına dikkat etmek gerek

Kanepenin evimizin en önemli mobilyası olduğunu hiç düşündünüz mü? Neredeyse hayatımızın yarısının üstünde geçtiği kanepeyi seçerken nelere dikkat etmeli, neyi ön planda tutmalıyız? diye sorarken aslında kendimize sormamız gereken tek bir soru olduğu ortaya çıkıyor: Kanepeyi ne amaçla kullanacağız? Amaç yalnızca oturup televizyon izlemek mi? Yoksa üzerinde yatılı misafir mi ağırlanacak? Ya da ev çok küçük ve altı depolama alanı olan bir kanepe mi tercih edilmeli? Bu soruların cevabı bulunduktan sonra kanepe alışverişine çıkmakta fayda var. Amacımızı belirledikten sonra da ölçüleri iyi belirlemek gerekiyor. Evinizi daraltacak, mekana çok büyük gelecek bir kanepe satın almaktan sizi koruyacak tek şey aldığınız ölçüden biraz daha küçük bir kanepe tercih etmek olmalı. Öyle çok büyük farklardan söz etmiyorum. Bazen 10 cm hayatınızı kurtarabiliyor.

KOLAY TEMİZLENEBİLEN KUMAŞLAR
Kolay temizlenebilen, kılıfları istendiğinde çıkarılıp takılabilen ve hatta yıkanabilen kumaşlara sahip kanepeleri seçmek gerek. Beğendiğiniz kanepenin kılıfını istediğiniz kumaştan yaptıramıyorsanız, hızlıca iyi bir kılıf diktirmek için harekete geçmelisiniz. Üzerine dökülmesi muhtemel yiyecek ve içecekleri de hesaba katarak, hele çocuğunuz varsa, onun pastel boyalarla kanepeye saldırma olasılığını da düşünerek koyu renkli bir kanepe seçmelisiniz. Evi karartmayayım, kanepe açık renkli olsun diyorsanız o zaman kumaşı silinebilen özelliğe sahip teflon kumaşlardan seçmelisiniz. Bu konuda tercih yapmak gerekiyor. Açık renkli ve su tutmayan kumaşlar mı yoksa yazın terletmeyen, doğal ama koyu renk kumaşlar mı? Tercih sizin.

ARA TON HAYAT KURTARIR
İsterseniz keten bir kılıf ile diğerini de yazın terletmeyen bir çözüme ulaştırabilirsiniz. Yine de ara tonlarda renkler tercih etmek, her zaman iyi sonuç verecektir. Vizon rengi ya da sütlü kahve gibi seçenekleri göz ardı etmeyin. Kanepe çok ağır da olmamalı. Taşıma bir kere oluyor ama temizlik sırasında itilip çekileceği de hesaba katılmalı. Ayakları biraz yüksekçe kanepeler de altının temizliği açısından kolaylık sağlayabiliyor. Yatak haline gelebilen kanepelerin içindeki mekanizmanın kaliteli olduğundan emin olmak gerekiyor. Kanepenin yaylı veya süngerli oluşuyla ilgili bilgi almak ve yaşam tarzınıza, kullanım şeklinize hangisinin daha uygun olduğunu da öğrenmek de gerekiyor.

KUMAŞ ÖNEMLİ

Kadife

Bir süredir pabucu dama atılan kadife, mat ve parlak seçenekleriyle her zaman çok tercih edilen ve son iki yıl içinde de yeniden parlayan bir seçenek.

Şönil
Dayanıklı, yumuşacık ama pek çok alternatife göre daha az terleten, pamuk oranı yüksek bir kumaş olan şönil çamaşır makinesinde yıkanıyor.

Keten
Esnekliği fazla olmayan keten, dayanıklılığı ile öne çıkıyor. Yazın nem çekme ve terletmeme özelliği ile çok tercih edilen keten zaman zaman parlama yapabiliyor.

Teflon içerikli kumaşlar
Kumaşa uygulanan teflon sayesinde leke ve su geçirmeme ve dayanıklılık özellikleri had safhaya ulaşmış bir seçenek. Ama yazın terleten bu kumaşları doğal bir kılıfla örtmek isteyebilirsiniz.

Deri
Pahalı olması sebebiyle çok tercih edilmeyen deri, en dayanıklı seçenek aslında. Kullanıldıkça daha da güzelleşen, hızlı müdahale edildiğinde leke tutmayan ve kimi durumlarda lekeleri bile güzel duran bir alternatif.

TREND

Hayvanlar alemi

Böcekler, karıncalar, arılar ve daha niceleri... Hayvanlar aleminin bunca zaman dekoratif olarak çok da rastlamadığımız üyeleri, farklı materyal ve formlarda karşımıza çıkıyor.

YENİLİK

Cam kaktüsler

Cam sanatçısı Felekşan Onar'ın, Cacti adını verdiği cam kaktüslerden oluşan koleksiyonu, hem iç hem de dış mekanda kullanılabiliyor. www.fyshan.com
BİZE ULAŞIN