Bebeğim nasıl uyur?

Pek çok uyku metodu çocukların uzun süre ağlamasına sebep olduğu için anneler hemen vazgeçiyor. ABD’li uyku uzmanı Kim West ise kendi adını taşıyan methoduyla ilgili iddialı. West “Uyku eğitimleri içinde en yumuşak olanı bu metod” diyor

Bebeğim nasıl uyur?
5 Nisan Çarsamba günü Istanbul'da Ilk 1000 Gün Zirvesi yapılacak. Zirve, insan hayatının ilk 1000 gününün öneminin benimsenmesi ve bu dönemde bebegin hayatına dokunan herkesin üzerine düsen sorumlulugu yerine getirmesi üzerine. Sebnem Ögredik Çavusoglu tarafından hayata geçirilen zirvenin mottosu 'Gelecekten sorumluyum'. Onur konugu dünyaca ünlü ABD'li uyku uzmanı Kim West. Kim West metodu uyku egitimleri içinde en yumusak olanı. Durum böyle olunca ben de Kim West'e sorular yönelttim.
- Uyku egitimi ne zaman baslamalı?
- Kim West metodu 6 ay-6 yas arasındaki tüm bebek ve çocuklarda uygulanabilir. Bu metod 18 aydan büyük çocuklara uygulanabilecek tek metod. Her aile ve de her çocuk farklıdır gerçeginden yola çıkılarak size özel egitim olusturulabilmesi için metod modifiye edilebilir. Kendi basına uyumayı ögrenmeye çalısırken bebeginiz sızlanarak, homurdanır gibi aglayabilir ve hatta size tepki gösterip, siddetli bir sekilde aglamaya baslayabilir. Bunlar olagan tepkiler. Ancak, histerik seviyede bir aglama ve bu agmaları gözardı etmek bu yöntemin bir parçası degildir. Anne-baba tutarlı ve kararlı oldugu sürece bu metod ile ortalama olarak 15 günde gece uykuları, 4-6 hafta arasında da gündüz uykuları düzene girer. Kararlı olmalarını tavsiye ederim.
- Kim West metodunun farkı nedir?
- Kim West Metodu uyku egitimleri içerisinde en yumusak metotdur. Çocugun odada yalnız kalmasına izin vermez. Kendi baslarına uyumayı ögrenirken, fiziksel ve sözlü olarak güvence saglar. Ögrenilmis çaresizlige neden olmaz.
- Bebekler geceleri neden uyanır?
- Uykumuz boyunca sürekli olarak hafif uyku ile derin uyku arasında geçis yaparız. Bu geçisler sırasında uyanıp yastıgımızı düzeltebiliriz, fiziksel ihtiyaçlarımızı giderebiliriz (tuvalete gidebiliriz, su içebiliriz vb.). Gece boyu kesintisiz uyumak aslında yukarıda bahsettigim uyku döngüleri arasında ihtiyaçlarımızı giderip uykuya geri dönebilme becerisidir. Uyku egitimi ile çocugunuza bu beceriyi kazandırmaya çalısıyorsunuz. Dolayısıyla, çocuklarımız uykuya kendi baslarına nasıl dalabileceklerini ögrendiklerinde gece boyu bu beceriyi uygulayabilirler.
- Bebekler hangi ay, ne kadar uyumalı?
- Bebekler, altı aydan sonra, gece boyu beslenmeye ihtiyaç duymaksızın kesintisiz 11 saat uyuyabilir. 11 saat gece uykusu ortalama bir süre olup, artı/eksi bir saat normal sınırlar içinde kabul edilir. Kabul edilebilir sürelerden daha kısa gece uykusu, yasına uygun gündüz uykuları olsa bile, asırı yorgunluga neden olabilir.

Gerçekçi beklentileriniz olsun
* Çocuğun uyku düzenini dikkate alarak planlama yapın ve çocuğunuzun uyku düzeni ile ilgili gerçekçi beklentileriniz olsun.
* Hiçbir zaman bir çocuğun uyku düzenini oluşturmak için geç değildir.
* Kendi başına uyumayı öğretmek için 'Bırak ağlasın' dışında seçenekleriniz olduğunu unutmayın. Seçeceğiniz uygulama yönteminin, bebeğinizin yapısına, sizin ebeveynlik anlayışınıza uygun olmasına özen gösterin.
* Kendinize çok yüklenmeyin. Hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Kim West metodu nedir
* Işıkları kapatın ve bebeğinizi uykulu ama henüz uyanıkken yatağına yatırın.
* Ayakta duracak yaşta ise, çocuğunuzu zorla yatırmayın. Şilteye patpatlayarak onu ikna edin.
* Uykuya dalana kadar, elinizi yatağın parmaklıkları arasından sokarak çocuğunuzu aralıklı olarak sevebilirsiniz ancak bunu sürekli yapmayın. Dalmaya başladığını gördüğünüz an elinizi çekin.
* Dokunuş sizin kontrolünüzde olmalıdır. Yani çocuğunuzun parmağınızı ya da elinizi tutarak uykuya dalmasına izin vermeyin, çünkü uyuduğu zaman elinizi çekmeye çalıştığınızda uyanabilir ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalabilirsiniz.
* Çocuğunuz çok ağlıyorsa kucağınıza alabilirsiniz. Sakinleşene kadar onu kendi odasında, kucağınızda tutun. Ancak kucağınızda uykuya dalacak kadar uzun tutmamaya dikkat edin. Sakinleştiği zaman öpüp tekrar yatağına yatırın ve sandalyeye oturun. Eğer çocuğunuz kucağınıza alır almaz susuyorsa "kandırıldınız" demek olabilir, siz ona uyku eğitimi vereceğiniz yerde o sizi kucağa alma konusunda eğitiyor olabilir. Bu durumda kucağınıza almak için biraz daha bekleyin.
* Metodun ilk üç gününde, akşam derin uykuya dalana kadar ve gece boyunca tüm uyanmalarında bebeğinizin yatağının başında olun.
* Her üç günde bir sandalyenizi bebeğinizin beşiğinden biraz daha uzağa götürün.
* Bu metodu uygulayarak sandalyenizi yatağın yanından, kapıya yakın bir yere çektiğiniz zaman çocuğunuz gece ortasında uyandığında, kalkıp yatağın yanına gidin, ona güven verin, öpün, ayağa kalkmışsa tekrar yatmaya ikna edin ve sonra sandalyenize geri dönün. Çok ağlıyorsa kucağınıza alın ancak sakinleşene kadar tutup sonra tekrar sandalyenize gidin.
BİZE ULAŞIN