Eskinin dayanılmaz çekiciliği

Eskiciden eviniz için aksesuvarlar almak istiyorsanız, ne istediğinizden emin olmalı, dikkat ve sabır göstermelisiniz. Yoksa ihtiyacınız olmayan eşyalarla eve dönebilirsiniz

Eskinin dayanılmaz çekiciliği
Uzun zamandır üzerine pirinç saksılar ve sarkan sukulentler yerleştirmek için bir bakkal terazisi arıyordum. Benim için önemli olan da yalnızca görselliğiydi aslında. Yeni bir şey almak çok da işime gelmiyordu. Eski eşya satan internet sitelerinden bulduklarım da gereksiz yere çok pahalı ama istediğime çok yakındı. Artık alayım bari, dediğim günlerden birinde yolum Eskişehir'e düştü.
Eskişehir Odunpazarı, küçük lületaşı, çini ve cam atölyeleriyle dolu, aralara da eskici dükkanlarının serpiştirilmiş olduğu bir alışveriş diyarı. Eskiciler de çok zengin seçeneklerle dolu, bunlardan birine girdim ve istediğim teraziyi buldum! Üstelik almaya karar verdiğim terazinin dörtte biri fiyatına!
Sonradan biraz evirip çevirince aslında terazinin işlevini yerine getiremediğini fark ettim. Ama önemi var mı? Eve gelen misafire sebze meyve mi tartacağım diye düşünerek aldım, bavuluma koyup İstanbul'a getirdim. Bu alışverişten öğrendiğim şu: Dekorasyonda istediğiniz şeye karar verip evde yerini bile hazırladıysanız artık yapmanız gereken sabırlı olmak.
Eskici ya da bitpazarlarından alışveriş ederken de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor:
Erken gidin: Eski eşya pazarları çok erken kuruluyor ve erkenden de kaldırılıyor. Geç gitmek de bir seçenek tabii. Eşyaları toparlarken satıcıları çok ucuza bazı aksesuvarları satarken de görebilirsiniz. Berlin'de bir bitpazarına çok geç gidebilmiş ve hiçbir yerde bulamadığım kadar çok çeşitte saç kurutma makinesi toplamıştım. Ama erken gitmek, sakin bir şekilde gezmenizi, bazı eşyaları herkesten önce görüp değerlendirmenizi sağlayacaktır.
Bilgi sahibi olun: Eğer bir eski eşya pazarına gidecekseniz öncesinde biraz çalışmanız gerekiyor. İstediğiniz, almanız muhtemel eşyaları belirleyip eski eşya satan internet sitelerinden fiyatları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Satıcının sizi gaza getirmesine izin vermeyin: Kararlı olun ve istediğiniz fiyat ve performansta olmayan eşyalara karşı direnç gösterin. Hiç ihtiyacınız ve ilginiz olmayan eşyaları da bazen size çok cazip gösterecek satıcılar olabilir. Onlara karşı da dirençli olun.
Ahşaba saygı gösterin: Ahşap mobilyalar artık eskisi kadar kaliteli değil ne yazık ki. Eskinin, kaliteli ağaçlardan üretilmiş, iyi işçilikli mobilyaları, pahalı da olabilir. Elden geçirilip ne kadar güzel olabileceğini tahayyül edebildiğiniz mobilyaları kaçırmayın.
Bazen fonksiyon önemsiz olabilir: Söz konusu ev aksesuvarı ise bazen fonksiyon önemli olmayabiliyor. Benim bakkal terazisi hemen evdeki yerini aldı. Dengeli olması, dengede kalması ya da bir şey tartması gerekmiyorsa, önemli olan görsellikse uygun fiyatlı olanı alın, mutlu olun.
BİZE ULAŞIN