Mis kokulu kentler

Bazı kentler vardır ki renk şöleniyle göze, nefis kokularıyla ruhunuza hitap eder. Alabildiğine uzanan gül, lavanta, nergis tarlaları... Bu çiçeklere ev sahipliği yapan güzel kokulu kentler için en uygun tarihlerdeyiz

Mis kokulu kentler
Tarih, deniz, kum tatilinin dışında farklı bir deneyim yaşamak mı istiyorsunuz? Gül, lavanta, nergis, gelincik ve nicelerinin içinde kaybolmak ayrıcalıklı bir deneyim olabilir. Renkleriyle göze, kokusuyla ruha hitap eden büyüleyici güzellikteki bu yerleşimler son yılların gözde destinasyonları arasında. Çiçeklerin açmaya başladığı tarihlerde bu kentlerin hemen hemen hepsinde festivaller de düzenleniyor. Nisan ve mayıs ayları bu tür bir seyahat için en uygun tarihler.

ISPARTA (TÜRKİYE)
Türkiye'nin gül ve lavanta başkenti. Isparta'nın yağlı güllerinin dünyaca ünü ve kalitesi de malum. Mayıs ayının 10'undan sonra kentte gül turları düzenleniyor. Bu yılki gül festivali mayısın ikinci yarısında düzenlenecek.GRASSE VE LYON (FRANSA)
Yasemin ve gül bahçeleri her yıl turistleri bir mıknatıs gibi çeken Grasse, ülkenin güneyinde. Provence bölgesi de lavantalarıyla adından söz ettirirken (özellikle Sault Köyü), Lyon'da da bugün beşinci kuşaklar gül yetiştiriyor.KAZANLIK (BULGARİSTAN)
Gül denince Isparta'yla birlikte ilk akla gelen yörelerden. Stora Planiro ve Sredna Gora dağlarının arasındaki bu havza, gül vadisi olarak tarif ediliyor. Kırmızı, beyaz ve pembenin tüm tonlarındaki güller mayıs ve haziranda çiçekleniyor. Festivali de mayısın ikinci yarısında.LUOPİNG (ÇİN)
Kent, sarı kolza çiçeğiyle büyülüyor. Bu sarı tarlaları oluşturan aslında kanola bitkisinin çiçekleri. Bu tablo gibi güzellik için en uygun zaman nisan ayı.FUJİ DAĞI (JAPONYA)
2.5 hektarlık bir alan rengarenk shibazakura çiçekleriyle kaplı. Bu renk tarlasının arkasındaki görüntü ise Fuji Dağı'nın karlı zirvesi. Muhteşem bir görsellik ve manzara. Bu gökkuşağı gibi renk atmosferi için en uygun yer Yamanashi Vadisi'ndeki Fuji Kawaguchiko kenti. Bu görsellik için en uygun zaman ise nisan ayının sonu ile mayısın ilk haftaları.MOUNT COOK (YENİ ZELANDA)
Mount Cook Dağı'nın çevresindeki Tekapo Gölü civarında pembe ve mor renkli Lupin çiçekleri büyüleyici. Bize göre mevsimi ters olan bölgeyi ziyaret için uygun dönem aralık ayı.BATI HİMALAYALAR (HİNDİSTAN)
Çiçekler Vadisi olarak adlandırılan bölge, çok çeşitli çiçek türüne ev sahipliği yapıyor. Bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girdi. Doğal kır çiçekleri ve birçok hayvana ev sahipliği yaptığı için bölge ulusal park ilan edilmiş.KASHAN VE QUAMSAR (İRAN)
Kashan kırmızı, da çeşitli renklerdeki gülleriyle meraklılarının bildiği çiçek kentleri arasında. Kashan'daki gül festivali ise her yıl mayıs ayının ikinci yarısında gerçekleşiyor. Kashan'ın kentlerine günlük yüz bine varan turist akını oluyor.KYOTO-YOKOHAMA-HİROŞİMA
Üç kenti yazdık ama Japonya'nın 10'u aşkın kentinde sakura yani kiraz kiraz çiçeği anlamına gelen sakura şöleni yaşanıyor. Ama bildiğimiz kiraz ağacı değil, meyvesi yenmiyor. Rengarenk yaprakların muhteşemliği binlerce turisti ülkeye çekiyor. Bu ayda merhaba diyen ağaçların çiçeklenmesi festivallerle kutlanıyor.
BİZE ULAŞIN