İstanbul’da caz dolu günler

David Bowie’nin son albümünde çalan ABD’li saksofoncu Donny McCaslin, flamenko virtüözü Tomatito. Cazın en yetenekli isimleri İstanbul’a geliyor. Şehrin cazla randevusu için geri sayım başladı

İstanbul’da caz dolu günler
Istanbul iki önemli caz festivaline ev sahipligi yapmaya hazırlanıyor. Ilki, bu yıl birincisi düzenlenen, çiçegi burnunda Zorlu PSM Caz Festivali. Ikincisi ise Istanbul'un olmazsa olmazlarından, 24'üncü kez düzenlenen Istanbul Caz Festivali. Iki festivalin ıskalanmaması gereken performanslarına geçmeden önce hatırlatalım: 30 Nisan Uluslararası Caz Günü'nde Zorlu PSM Amfi'de Ülkü Aybala Sunat ile Elif Çaglar'ın sahne alacagını ücretsiz bir etkinlik gerçeklestirilecek.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ
4-20 TEMMUZ


David Bowie'nin hayata veda etmeden önce tamamlandığı albümü Blackstar'a katkıda bulunan isimlerden biri de ABD'li caz saksofoncusu, Donny Mc- Caslin. McCaslin, efsanevi müzisyenle son buluşmasında birlikte albümü dinlediklerini anlatırken "Yüzünde mutluluğu görmek çok güzeldi" diyor. Geçen yıl yayınladığı Beyond Now albümünü de Bowie'ye adayan McCaslin, 18 Temmuz salı günü 22.30'da Salon İKSV'de olacak.

RADIOHEAD GİTARİSTİ DE DESTEKLEDİ
Sufi ruhani müzik geleneğinden Qawwal'i günümüze taşıyan besteci- ozan Shye Ben Tzur'un 19 kişilik Hintli ekip the Rajasthan Express ile gerçekleştirdiği Junun adıl projede, geleneksel müzik elektronik tınılarla bir araya getiriliyor. Projede Radiohead'in gitaristi, besteci Jonny Greenwood da yer alıyor ancak aynı tarihlerde başka bir programı bulunduğu için kendisini İstanbul performansında izleyemeyeceğiz. Performans 7 Temmuz cuma günü 19.45'te Beykoz Kundura Fabrikası'nın büyüleyici ortamında gerçekleşecek.

EMİN ADIMLARLA YÜRÜYOR
2009 Montreux Caz Festivali'nde solo piyano yarışması birinciliğini kazanan Azerbaycanlı piyanist Isfar Sarabski, caz sahnesinin yükselen yıldızlarından. Royal Albert Hall'dan Queen Elizabeth Hall'a kadar en görkemli konser salonlarında sahneye çıkan Isfar Sarabski'ye bu konserde Türkiye'den müzisyenler de eşlik edecek. Sarabski'yi 20 Temmuz Perşembe günü 20.30'da Sakıp Sabancı Müzesi'nde izleyeceğiz.

ZORLU PSM CAZ FESTİVALİ
3-12 MAYIS


BU KEZ CANLI
2009'da gösterime giren Nezih Ünen imzalı belgesel film Anadolu'nun Kayıp Şarkıları 7 Mayıs'ta canlı performans ve filmden görüntüler eşliğinde sahnelenecek. Proje farklı yörelerden müziklerin özgün düzenlemelerini dinleme fırsatı sunuyor.

GRAMMY ADAYI OLDU
Birçok enstrümanı ustalıkla çalan ABD'li caz, soul ve blues şarkıcısı Beth Hart'ın konseri 10 Mayıs'ta gerçekleşecek. Buddy Guy'dan Jeff Beck'e, Slash'ten Joe Bonamassa'ya birçok müzisyenler performans sergileyen Hart, geçen yıl Fire on the Floor albümünü yayınlamıştı

İKİ USTA İSİM BİR ARADA
İlk kez düzenlenen Latin Gramy Ödülleri'nde En İyi Latin Caz Albümü Spain olmuştu. Bu albümün başarısının ardındaki iki isim piyanist Michel Camilo ile flamenko virtüözü Tomatito'un işbirliği 2006'da Spain Again ile devam etti. İkili 3 Mayıs'ta Zorlu PSM'de olacak.
BİZE ULAŞIN