Ne güzel festivalsin katılmak istiyorum

Baharın enerjisi dört bir yanı sardı. Sıcacık yaz günleri sırada... Yeni şeyler görüp, yeni insanlarla tanışıp, sıra dışı bir tatil geçirmek istersiniz hazırladığımız festival dosyasına bir göz atın. İsterseniz büyülü caz konserlerini takip edin, isterseniz yolunuzu enginarın peşinde Urla’ya ya da inci kefalini fotoğraflamak için Van’a düşürün

Ne güzel festivalsin katılmak istiyorum
Yaz yaklaştı. İçimiz kıpır kıpır. Siz de bu yaz kendinize klasik tatil programlarından uzak bir kaçış planı yapıyorsanız Türkiye ve dünyanın dört bir tarafındaki birbirinden farklı festivaller sizi bekliyor.

URLA'DA ENGİNAR, BURSA'DA RENK

ENGİNARA DOYUN

URLA ENGİNAR FESTİVALİ
28-30 NİSAN
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl üçüncü kez düzenlenen festival Urla Yarımadası'na özgü erkenci, yaprakları düz ve fazla sıkı olmayan sakız enginara bir saygı duruşu gibi. Bu güzel bitkinin sağlığımıza kattıkları saymakla bitmiyor. Yunan Tanrısı Zeus'un aşık olduğu kadın Cynara'dan ismini alan enginar bu yıl da sizi yapraklarının arasında sakladığı kalbi ile Urla'da bekliyor. Festivale katılım ücretsiz.

VEGANLARA MÜJDE

DİDİM VEGAN FESTİVALİ
29-30 NİSAN
Türkiye'nin ilk vegan festivali, Didim VegFest, 29-30 Nisan'da Didim'de düzenlenecek. Festivalde vegan ürünler sergilenecek, yerel lezzetler paylaşılacak, müzik dinletileri ve hem çocuklar hem de yetişkinler için atölyeler düzenenecek. Festival kapsamında sivil toplum kuruluşları ve dernekler ekoloji, çevre konularında paneller düzenleyecek, söyleşiler gerçekleştirecek. Tüm etkinliklere isteyen ücret ödemeden katılabilir.

RENGARENK KOŞU

COLOR SKY 5K
7-14-21 MAYIS

Amerika'dan tüm dünyaya yayılan 5 km Renkli Koşu Festivali bu yıl dördüncü kez Türkiye'de. Color Sky 5K ile stresinizi bir kenara atacak, daha önce hiç yaşamadığınız bir deneyim yaşayacaksınız. Bir kilometre arayla kurulu renk istasyonlarına ulaştığınızda, bedensel engelliler ve gönüllüler tarafından renkli toz yağmuruna tutulacaksınız. Koşu 7 Mayıs'ta İstanbul'da, 14 Mayıs'ta Bursa'da, 21 Mayıs'ta ise Ankara'da yapılacak. 14.00'te başlayacak koşuya katılım ücreti 69 TL.

MÜZİK, YEMEK, SANAT

18-21 MAYIS
CAPPADOX MÜZİK, ÇAĞDAŞ SANAT, GASTRONOMİ FESTİVALİ

Şimdi Kapadokya'nın beş duyuya yaşattığı benzersiz deneyimi bir adım öteye taşımanın zamanı. Müzik, çağdaş sanat, gastronomi, açık hava etkinlikleri gibi farklı disiplinleri bir araya getiren programıyla Cappadox'un bu yılki çağdaş sanat teması Dünyadan Çıkış Yolları. 18-21 Mayıs tarihlerinde Kapadokya'da gerçekleşecek Cappadox, kendi programınızı oluşturabileceğiniz özgün bir festival. Trekking rotalarında katılımcıları akustik doğa konserleri ve piknikler bekliyor. Yoga ve meditasyon seansları ise festivali bambaşka bir boyuta taşıyacak. Biletler 340-450 TL.

UÇAN BALIKLARIN DANSI

26-28 MAYIS
VAN ERCİŞ İNCİ KEFALİ GÖÇÜ FESTİVALİ

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek, tatlı sulara göç eden inci kefali her yıl nisan ve temmuz ayları arasında zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculuk düzenlenen bir festivalle coşku içinde kutlanıyor. Balıkların göçünü izlemek amacıyla Erciş ilçesindeki Deliçay üzerinde oluşturulan izleme alanı bu yolculuğa tanıklık etmek isteyenleri ağırlıyor. Şehir festival süresince turistleri ağırlıyor. Katılım ücretsiz.

BUYRUN ER MEYDANINA

10-16 MAYIS
EDİRNE KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ

Dünyanın en ilginç festivalleri listelerinde kendine mutlaka yer bulan Kırkpınar Yağlı Güreşleri 10-16 Temmuz arasında düzenleniyor. 2008 yılında Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Ödülü'ne layık görülen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2010 yılında UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınmasıyla da, dünya tarihinde önemli bir yere sahip oldu. Kentte hafta boyunca sergiler, yarışmalar ve halk konserleri organize ediliyor, havai fişek gösterileri yapılıyor.
BİZE ULAŞIN