Bebeğini giyin çık!

“Yaz geliyor ama bebeğim çok küçük evde oturmaya mahkumum” demeyin. Çünkü bebeğinizi giyinip istediğiniz yere gidebilirsiniz. İşte size sosyal bir yaz geçirmeniz için ‘babywearing’ tüyoları...

Bebeğini giyin çık!
Güneşin kendini gösterdiği şu günlerde insan hiç evde oturmak istemiyor. Hava rüzgarlıysa çayır çimen mümkün olmuyor tabii. O zaman bende İstanbul'da düzenlenen etkinliklerden birini seçiyor ve kızımı giyinip çıkıyorum.
Bu hafta 25 Nisan'da Four Seasons Bosphorus Hotel'de gerçekleşecek olan Zubizu Kids Bazaar'ı gözüme kestirdim mesela. Çocuk psikolojisinden beslenmeye pek çok alanda bilgilerin paylaşılacağı etkinliğe ücretsiz olarak sizde katılabilirsiniz.
"Bebeğim henüz çok küçük nasıl dışarı çıkayım?" diyorsanız, "bebeğinizi giyinin diyorum" ben de. Bebeğinizi nasıl giyeceğinizi size en doğru şekilde anlatabilmek için de emzirme danışmanı Nihan Tüzel'in kapısını çaldım. "Haydi Nihan, acemi annelerimize 'babywearing'i anlatalım" dedim. İşte size işin uzmanından tüyorlar:

ESKİ ÇAĞLARDAN BERİ HAYATIMIZDA
Bebeği giymek çok eski çağlardan gelen, bizim de kültürümüzün yabancı olmadığı bir teknik aslında. Tarlada çalışan kadınlardan bahsederken, hemen gözümüzün önüne sırtında bebeği olan kadınlar gelir. Şehir hayatında da ebeveynler bebeklerini giyerek güvenle günlük yaşamlarına devam edebilirler.
Öncelikle annelere, doğumu izleyen ilk üç ayın, hamileliklerinin 4'üncü trimesteri olduğunu düşünmelerini öneriyoruz. Çünkü bu sürede bebek kendisini annesinin bir uzantısı seklinde algılıyor; anne karnında alışık olduğu koku, kalp atışı ve hareket halinde olmak bebeğe güvende olduğu hissini veriyor.
Bu nedenle kucakta olmak bebekler için çok önemli. Anneler, bebeklerini giyerek evde ya da dışarıda yemek yemek, tuvalete gitmek, yürüyüş yapmak, emzirmek gibi kişisel ihtiyaçlarını giderebilirler. Babywearing yani bebeği giymek bu noktada annelerin kurtarıcısı oluyor; bebeğinden ayrılmak zorunda kalmadan elleri serbest şekilde istediklerini yapabiliyorlar.

DOĞRU TAŞIYICIYI SEÇİN
Babywearing Türkçede de bebeği giymek olarak kullandığımız bir terim. Kısaca bebekler veya küçük çocukların wrap sling, halka sling, Mei Tai ya da kanguru gibi kumaştan yapılma bir gereçle taşınması anlamına geliyor. Her ebeveyn-bebek için tek tip doğru taşıyıcı yok.
Dolayısıyla, ebeveynlerin kendileri ve bebekleri için doğru taşıma gerecine ulaşabilmeleri önemli. Taşıma aparatını seçerken, çocukla birlikte büyüyebilecek yapıda olmasına dikkat ediyoruz. Kullanım sırasında sağlıklı bir omurga gelişimi için bebeği arkadan iterek dikleştirmemesi gerekiyor. Bebeğin kafası arkaya ya da yana düşmeyecek şekilde başını destekliyoruz.
Doğru tekniklerle, prematüre doğmuş bebekler bile taşınabilir ve omurga gelişimleri desteklenebilir, kalça çıkığı riskleri ortadan kaldırılabilir. Fakat uygun olmayan taşıyıcılar ya da yanlış bağlama teknikleri ciddi zararlar verebilir.

SEVGİ ŞIMARTMAZ
Bebek ve ebeveyn kendisini rahat hissettiği müddetçe babywearing uygulanabilir. Çünkü bebeği giymenin, bebeğe olan faydaları kadar ebeveyne ve ebeveynlik süreçlerine de faydası var. Ailelerin, "kucağa alışır, kucakçı olur" gibi yaygın olarak dile getirilen ama gerçeği yansıtmayan görüşlerden etkilenmeden, istedikleri sürece bebeklerini giymelerini öneriyorum. Sevgi şımartmaz!

BABYWEARİNG'İN FAYDALARI NELER?
Babywearing son derece pratiktir. Bebekle temas, bebeğin anne babasını tanıması, kendini güvende hissetmesi, ebeveynine güvenli bağlanması için harika bir yöntemdir.
Aynı zamanda bu temas sayesinde bebeklerin salgıladıkları hormonlar beyin gelişimlerine destek olur.
Kokusunu aldığı, sesini duyduğu, temas ettiği bebeği sayesinde annenin vücudunda oksitosin seviyesi yükselir ve bu da direkt olarak sütüne yansır.
Giyilen bebeklerin daha az ağladığını ve daha mutlu olduklarını kolayca gözlemleyebilirsiniz.
Uykuya geçişi kolaylaştırır.
Annenin hareketleri bebeğe masaj etkisi yapar ve gazını çıkarması kolaylaşır. Kolik sancılarını azaltır.
Anne, sosyal çevresinden uzaklaşmadan, rahatça emzirebilmenin rahatlığını yaşar
BİZE ULAŞIN