Bebeğin eğlenirken hasta olmasın

Bebeğin eğlenirken hasta olmasın
Kızım büyüdükçe evde durmak da zorlaşıyor. Artık sıkıldığını çok net bir şekilde belli ediyor. Dışarı çıkmak güzel hoş da, zor olan bebeğe doğru kıyafeti seçmek. Şunu giydirsem üşür mü, bunu giydirsem terler mi soruları devrelerinizi yakabilir. Gülmeyin, "Ne var bunda?" demeyin inanın basit gibi görünen şeyler çocuğunuzun hastalanma ihtimaline dayanıyorsa içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Benim gibi ilk bebekleriyle zaman geçirenler için 'babywearing' paylaşmıştım. Bu hafta ise emzirme uzmanı Nihan Tüzel ile kaldığımız yerden devam ediyor ve yaz aylarında çocuklarımızı en doğru nasıl giydireceğimizi öğreniyoruz.

AŞIRI GİYDİRMEYİN
Temel prensip mevsime uygun giydirmektir. Şıklıktan ziyade, bebeklerin sağlığı ve rahatı önplanda olmalı. Pamuklu, terletmeyen kumaşlar, düğmesiz, etiketi kesilmiş kıyafetler tercih edilmeli. Genellikle bebekleri üşütmekten korkarız ama tam tersi; bebeği aşırı giydirmekten kaçınmalıyız. Sıcak havalarda çoğunlukla tek kat yeterli olur.

SIVI İHTİYACINI GİDERİN
Yaz aylarında bebeklerin sıvı ihtiyacını karşılamak için her an, her yerde bol bol emzirilmeleri çok önemli. Altı aydan büyük bebeklerin de tabii ki sıvı alımına dikkat edilmeli ve emzirilmeye devam edilmeli. Bebekleri güneşten 11- 16 saatleri arasında korunmak mühim. Uygun saatlerde kol ve bacaklarının güneş alması da D vitamini emilimi için gerekli. İdeal bir babywearing taşıyıcısı, puset örtüsü ya da şemsiye, şapka, mümkünse güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor. Müslin örtüler yazın çok amaçlı kullanılabiliyor. Uyurken bebeğin üzerine örtülebiliyor, emzirme önlüğü olarak ya da arabada pratik birer güneşlik olarak kullanılabiliyor.

AMAN DİKKAT!
Oksijensiz, kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmamayı, havalandırılmış, sigara içilmeyen yerleri, açık, havadar, yeşillik alanlara gitmeyi tercih edin. Yazın evlerde ya da gidilen yerlerde, ani ısı değişimlerinden, klimaların bebeğin direkt üzerine soğuk hava üflemesinden kaçınılmalı. Çok küçük bebeklerin henüz bağışıklığı zayıf olduğundan, tanımadığımız, elini yıkadığından emin olmadığımız kişilerin kucağına almasını, öpmesini engellemek gerekiyor. Arabada, araç koltuğu dışında seyahat edilmemesini, seyir halinde kemerlerinin çözülmemesini öneriyoruz. Ne olursa olsun bebekler kısa süreli de olsa araçta yalnız bırakılmamalı.
BİZE ULAŞIN