Bir yıldız doğuyor

Fizy 20. Liseler Arası Müzik Yarışması sayesinde birçok genç yetenekle tanışma fırsatı buldum. Geleceğin yıldız adaylarını izlemek heyecan vericiydi

Bir yıldız doğuyor
Geçen cumartesi Bostancı Gösteri Merkezi'nde müzik dolu bir gün yaşandı. Türkiye'nin dört bir yanındaki liselerden gelen müzik grupları fizy 20. Liseler Arası Müzik Yarışması'nda en iyi performanslarını sergilemek için sahnedeydi.
Serhat Hacıpaşalıoğlu'nun 20 yıldır yapımcılığını yürüttüğü yarışmanın jürisi Martha Wash, Fuat Güner, Turhan Yükseler, Meltem Taşkıran, Figen Çakmak, Tarkan Gözübüyük, Ogün Sanlısoy ve Edis gibi değerli isimlerden oluşuyordu. Bu isimlerle birlikte jüride yer almak benim için de mutluluk vericiydi.
Yarışmanın İzmir, Ankara ve İstanbul'da gerçekleşen ön elemesine 49 ilden 465 okul katıldı. Finalde ise 34 okul yarıştı. Günün sonunda da dereceye giren okullar ödüllendirildi. En önemlisi üç başarılı okul, bu yarışma sayesinde müzik stüdyosuna kavuştu.


Yarışma sonrasında sahneye çıkan isimlerden biri de Edis oldu.

YETENEK GEÇİDİ
Kuliste vakit geçirirken genç müzisyen Baran Bayraktar ile karşılaştım. Bayraktar, kendisinin de önceki yıllarda İtalyan Lisesi adına birkaç kez yarışmaya katıldığını anlattı. Şimdi ise Salla Gitsin adlı şarkısıyla müzik listelerinin üst sıralarında...
Bu yılki yarışmada dikkatimi çeken isim ise Barış Alp Dönmez oldu. Eminim onun adını da Baran gibi ileride sık sık duyacağız. Galatasaray Lisesi adına yarışan Dönmez, Nina Simone yorumuyla Feeling Good'u seslendirdi. Okulu bu performansla iki birincilik ödülünün sahibi oldu.

HAFTANIN ETKİNLİĞİ
10 saat kesintisiz müzikElektronik müziğin ünlü isimlerinin sahne aldığı Burn Electropol Festival bu yıl dördüncü kez düzenleniyor. Festival için Maslak Arena'nın kapıları bugün saat 14.00'te açılacak ve müzik 10 saat boyunca kesintisiz devam edecek. Tom&Jerry, DJ Furkan Kurt, DJ Baha, Cielo, Juicy M ve DJ Blend festivale katılan isimler. Bilet fiyatları 66 ve sahne önü 88 TL.

Dünyanın gözü bu şarkıda
Tecrübeli DJ Burak Yeter bir süre önce 16 parçadan oluşan New World serisini hayat geçirmişti. Projenin ilk iki parçası Happy ve Go'ydu. Üçüncü parça ise geçen yıl yaz aylarında yayınlanan Tuesday oldu.Evet, tahmin ettiğiniz gibi radyolarda, kafelerde, kulüplerde sürekli çalan, YouTube'da izlenme sayısı 150 milyona yaklaşan parçadan bahsediyorum. Türkçesi salı anlamına gelen Tuesday'in ünü kısa sürede sınırları aştı, 45 ülkede listeye girdi hatta birinci sıraya yerleşti. Ama şarkının macerası henüz bitmedi. Yeter'le konuştuğumda hedefinin İngiltere ve ABD pazarı olduğunu anlattı.
Gelecek hafta salı günü kendisi için düzenlenen özel bir gecede çalacak ve onu dinlemeye gelecek isimler arasında uluslararası bir plak şirketinin yetkilileri de olacak.Tuesday'den bahsetmişken parçadaki güzel sesin sahibini de unutmamak gerek. Danelle Sandoval Los Angeles'ta yaşayan genç bir şarkıcı ve söz yazarı. İki yaşında şarkı söylemeye, 10 yaşında şarkı sözü yazmaya, 12 yaşında ise gitar çalmaya başlamış.
Amy Winehouse hayranı olan müzisyen bir röportajında müziğiyle insanlar üzerinde pozitif etki yaratmaktan mutluluk duyduğunu anlatıyor: "Küçük bir kahve dükkanında verdiğim mini konserin ardından tanımadığım biri yanıma gelerek müziğimden çok etkilendiğini, bana sarılmak istediğini söyledi. O güne kadar insanlar üzerinde böyle bir etki bıraktığımı bilmiyordum. Çok mutlu oldum ve bu pozitif hisleri paylaşmaya devam ettim."
BİZE ULAŞIN