Ucuz ürünler de taklit edilir

Bir mobilya ya da aksesuvarın kaliteli olduğu çok açık olsa bile benzerini pahalı bir markadan almaya çalışır mısınız? Bazı noktalara dikkat ederek ucuz mobilya tercih edebilirsiniz

Ucuz ürünler de taklit edilir
Geçen hafta internet ortamı Balenciaga'nın 2 bin 145 dolarlık Arena alışveriş çantasının IKEA'nın 99 sentlik Frakta çantasına benzerliği ile çalkalandı. Komikti! Gerçekten de renginden iki farklı yükseklikteki saplarına kadar aynıydı. Balenciaga yetkilileri, belki bu komik benzerlik için bir şey diyeceklerdir ama IKEA'nın ajansı çoktan esprili bir açıklamaya imza attı.
1 doların altındaki fiyatıyla IKEA'nın çantasını benzerlerinden ayırt etmenizi ve aldaltılmadığınızdan emin olmanızı sağlayacak tüyoları alt alta sıraladıkları bir bildiri yayımladılar: "Hışırdıyorsa bu orijinal bir Frakta'dır. İçine bir dünyayı sığdırabilirsiniz; katlayıp minicik bir cüzdana dönüştürebilirsiniz. Kirlendiğinde bahçe hortumuyla yıkayabilirsiniz ve son olarak eğer orijinalse içinde IKEA etiketi vardır."

KALİTE UCUZA ALINIR
Açıklama, aslında kaliteyi ucuza satmayı başaran pek çok marka için iyi bir örnek oluşturuyor. Tabii ki kalitesi onaylanmış, dünyaca ünlü markanın ürünleri pahalı olabilir ama bu kadar benzer olmaları ve aradaki fiyat uçurumu ister istemez bazen belli ürünlere haksızlık ediyor olabileceğimizi düşündürüyor.
Mobilya ve dekorasyon ürünlerinde hataya düşmemek ve kaliteyi uygun fiyata alabilmek için çok temel bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi kaplama mobilyalardan uzak durmak.
'Masif ahşap her zaman çok pahalıdır, onun için sunta ya da mdf üstü kaplama tercih edeyim' yanılgısına düşmemek ve uygun fiyatlısını bulmak için çaba sarf etmek gerekiyor. İstediğiniz, beğendiğiniz bir modeli, istediğiniz ağaçtan marangoza yaptırabileceğinizi de unutmayın.
Üstelik bazen belli ağaçlardan yapılmış mobilyalar, sunta kaplamalardan çok daha uygun fiyatlı olabiliyor.

YAYLAR, KOLONLAR
İkinci ve aslında anlaşılması en zor konu kanepe ve yataklarla ilgili. Kanepe ve yatakların içindeki yay ve kolon sisteminin kaliteli olması çok önemli ve işin kötüsü kapalı kutu olduğu için kanepenin yay sistemini görmeniz mümkün değil. Bazı yatak markaları yeni yeni içindeki yayları gösteren bazı fermuarlı gözler icat ederek ürünlerinin güvenilirliğini ispat etmeye çalışıyorlar ama bu konuda yapabileceğiniz çok da bir şey yok ne yazık ki. Yayı görseniz ne olacak, kaldı ki Türkiye'nin en ünlü ve en kaliteli mobilya üreticilerinden birinin kanepelerinin çok kısa sürede çöktüğünü bizzat ben yaşadım. Bu noktada güvendiğiniz bir üreticinin sözüne itibar etmek, yapacağınız en akıllıca şey.

SENTETİĞE HAYIR!
Üçüncü konu ise sentetik ürünlerle ilgili. Uzun süre, son derece rahat ve konforlu bir kullanım istiyorsak belli ürünlerin içinde belli yüzdelerde sentetik olması gerektiğini hepimiz kabul ediyoruz. Özellikle koyu renklerde keten ya da pamuklu kumaşların solduğu herkesçe malum. Ama yine de kalite, doğal olanda! İster pamuklu, ister ipekli olsun, mutlaka doğal elyaftan olanı tercih etmek gerekiyor. Bunların da uygun fiyatlılarını bulmak mümkün.
Sonuç olarak kaliteyi ucuza almak için sabırlı olmak, çok dolaşmak; asla ilk gördüğünüz yerden alışveriş etmemek gerekiyor. Dekorasyon işi aceleye gelmez. Hepsini bir yerden alayım da işim kolaylaşsın düşüncesi ise yapabileceğiniz en büyük yanlış.

BİTKİLERE EVİNİZDE YER AÇIN
Bitkilerin fotosentez yaparak sizin havanızı çaldıkları düşüncesi artık tarihe karıştı. Hatta çoğu bitkinin havayı temizlediği konusunda hazır uzmanlar hemfikir. Havalar da güzelleşmişken evinizi bitkilerle bambaşka bir havaya sokmanın tam zamanı! Dekorasyona bitkileri de dahil edip evinizi yeşil bir cennete çevirebilirsiniz.MERDİVENLERE HAREKET GELİR
Evde merdiveniniz ya da kitaplığınız varsa farklı raflarına değişik, sarkan bitkiler yerleştirebilirsiniz. Farklı yüksekliklerde bitkiler olması dekorasyonunuza değişik bir boyut kazandıracaktır. Hatta kaktüs gibi bitkileri kitap tutacağı olarak bile değerlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bitkinizin yeterince güneş alabildiğinden emin olmak ve sularken dikkat etmek. Merdivenleri ıslatıp birilerinin düşmesine sebep olmak ya da kitaplarınızı ıslatmak istemezsiniz herhalde. Sulama işini saksıları başka bir yere alıp yapmalısınız.

BİTKİLERİ ASABİLİRSİNİZ
Yaprakları sarkan bazı bitkilerinizi bir yerlere asabilirsiniz. Fazla rüzgâr alan yer bir söz konusuysa ve saksı devamlı sallanıyorsa bitkiniz bundan kötü etkilenebilir. Ya da çok küçük tabanlı, hacıyatmaz gibi dengede duramayan bir saksıda ise bitkiniz, bu da uzun vadede yerinden memnun olmamasına sebep olacaktır.

TREND
Daima zikzak

Missoni'nin meşhur zikzaklı ürünleri bu bahar da evlerinize konuk olmaya hazır. Her tonda zikzaklı yastık, örtüler ve aksesuvarlar sizi bekliyor.

YENİLİK
Tasarımcı imzalı deri ürünler

Deri ürünleriyle dikkat çeken Türk markası Uniqka, Milano Tasarım Haftası'nda Jacob de Baan imzalı Zero Lamp'i tanıttı.
BİZE ULAŞIN