Emzirme odaları bebeklerindir

Alışveriş merkezlerindeki emzirme odaları amacından çıkmış. Annelerin sıra beklerken bu odalarda temizlik görevlileri şekerleme yapıyor. AVM yöneticilerini göreve davet ediyorum

Emzirme odaları bebeklerindir
Hafta sonu kızıma mama sandalyesi almak için Bayrampaşa'da bulunan büyük bir alışveriş merkezine gittik. Biz karar verene kadar Eylül çoktan acıkmıştı. Alışverişi babasına bırakıp emzirme odası aramaya başladım. Uzun bir mesafe katettikten sonra nihayet ulaştık ama kabinin biri doluydu diğerinde ise koltuk yoktu. Sadece ufak bir masa orada öylece durup bize bakıyordu. Bir görevli buldum ve koltuk olmadığını söyledim. Bana "Abla masaya otur emzir" dedi. Kulaklarıma inanamadım. Şaşkın şaşkın yüzüne bakarken 'Orada bir sürü yer var abla, çık emzir.' Çık emzir dediği yer, alt değişme yerleri, mutfak tezgahlarından daha da yüksek. Çaresiz, dolu odanın boşalmasını bekledim. Yanımdaki görevli çıkınca, emzirme odasının kapısı da açıldı. Odadan bir temizlik görevlisi çıktı. Yüzüme baktı, bir şeyler mırıldandı. Meğer dakikalardır beklediğimiz odada bir temizlik görevlisi uyuyormuş. Buralara kamera takılamadığı için uykusu gelenlerin de en gözde kaçış noktası haline gelmiş. Ey AVM yöneticileri, yolunu bulup emzirme odalarında uyuyan görevliler işini aksatıyor bu apaçık ortada. Peki ya siz? Hani denetim? Çalışanlarınız ziyaretçilere hizmet versin diye orada, küçük bebeklerin yemek saatlerinden çalsınlar diye değil! Ben bana ne ağzımı açık bırakan o cevapları veren görevliyi ne de emzirme odasında uyuyan temizlik görevlisini suçluyorum. Aldığınız elemanları doğru eğitmek, işleyişi kusursuz hale getirip denetlemek sizin göreviniz. Bu bir çağrıdır, ülkemizdeki her AVM'de çocuklu anneler rahat etmediği sürece bu çağrıya devam edeceğim.

UYKUSUZ ANNELER YALNIZ DEĞİL
Bir ay önce kızımın beşiğini kendi odama taşıdım. Taşımaz olaydım. O günden beri uyku düzenimiz kalmadı. Gece dört saat kesintisiz uyuyabilen çocuk gitti yerine her on dakikada bir uyanan bir mızmız geldi. Uyutup beşiğine koyuyorum, ben de uyuyacağım artık derken, Eylül mırıldanmaya başlıyor. Bırakayım kendi dalsın hali asla yok. Alıp emzirerek uyutmam gerekiyor. Kendime çok kızıyorum, buna alıştırdığım için ama bilinçli olmadı. İlk ay sarılık olan kuzumu sürekli emzirmek durumunda kalınca, o da emerken uyumaya alıştı. Şimdi kolları sıvadım, eşimle birlikte Eylül'e bir uyku düzeni oturtturmaya çalışıyoruz. Başarısız olma ihtimalimizin yüksek olduğunu biliyoruz. Ancak yine de önce kendimiz denemek istedik. Uykusuz annelere selam olsun.
BİZE ULAŞIN