Erkeklerde diva kaprisi yok

Bu yaz sahnede göreceğiniz birçok pop yıldızını Hatice Gökçe giydiriyor. Gökçe ile erkeklerle uğraşmanın zorluklarını konuşalım dedik ama söylediğine göre erkeklerde öyle diva kaprisi falan yokmuş

Erkeklerde diva kaprisi yok
Son dönemde erkek giyiminde en fazla ismini duyduğumuz isim Hatice Gökçe. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olduktan sonra aynı yıl kendi ismini taşıyan atölyesini kuran Gökçe, birçok ünlü erkeğin kırmızı halı şıklığının ardındaki isim...
Geçtiğimiz ay Cannes Film Festivali'ne katılan Mert Vidinli'nin, Hatice Gökçe tasarımı ceketinin ne kadar konuşulduğunu da hatırlatmak isterim.
Hazır yaz konserleri yavaş yavaş başlıyorken Gökçe'nin ofisinin yolunu tuttum. Yalın, Tarkan, Can Bonomo ve Hayko Cepkin'i sahnede izleme şansı yakalayacaksanız, üzerlerinde taşıdıkları Gökçe tasarımı kıyafetlere de dikkat edin derim. Erkek moda dünyasında yılmadan çalışıp kendisine bir yer edinen Gökçe ile giydirdiği ünlüleri konuştuk...
- Bir kadın olarak bu kadar ünlü ve popüler erkekle uğraşmak zor mu?
- Hayır, aksine işimle ilgili en keyif aldığım noktalardan biri.
- Erkekler de diva kaprisi yapıyor mu?
- Yok öyle bir şey. Karşımızda oldukça bilinçli ve vücudunu tanıyan erkekler var. Ayrıca bu erkekler birer sanatçı ve tabii ki hisleriyle hareket ediyorlar. Sahnede psikolojileri ve rahatlıkları çok önemli. O yüzden küçücük bir detay bile çok önemli. Elbette onların sözlerine büyük önem veriyoruz.
- Zorlandığınız anlar olmuyor mu?
- Kendileri de sanatçı o yüzden bizim sanatımıza da saygı duyuyorlar. Öyle kaprisler falan olmuyor.
- Ünlü bir ismi sahne performansı için giydirmek çok zor olsa gerek. Nasıl işliyor bu süreç biraz bahseder misiniz?
- İlk bir araya geldiğimiz an, nasıl bir sahne düzeni olduğunu, ışık düzenini ve sahne performansını öğreniyorum. Bunlar doğru kostümü tasarlamak için gerekli. Sahnede seslendirecekleri şarkıları da dinliyorum. Tabii ki yaz ya da kış döneminde yapılan konser etkinlikleri için bambaşka kumaşlar ve tasarımlar yapıyoruz, buna da özen gösteriyoruz.
- Tüm bu bilgileri aldıktan sonra peki?
- Tabii ki çizim aşaması var. Sonra bu çizimleri bir sunumla kendilerine gösteriyoruz. Ardından seçilen çizimleri dikim süreci ve ardından da provalar başlıyor.
- Nasıl geçiyor provalar?
- Provalar herkesin işleri yoğun olduğu için öyle 1.5-2 saatten fazla asla sürmüyor. Bize geldilerse tabii ki ikramlarımız oluyor. Ortamı olabildiğince keyifli bir hale getirmeye çalışıyoruz.HAYKO GEOMETRİK, TARKAN METAL SEVİYOR
- Bu dört ünlü erkeğin kostümlerinden bahsedebilir misiniz?
- Hayko Cepkin, geometrik desenleri seviyor. Son çalışmasında reflektör kullanılmasını istedi. Can Bonomo daha rahat bir tarza sahip. Ama bu gündelik çizgideki kıyafetleri bol aksesuvarlarla kombinlemeyi seviyor. Onun için aksesuvarlar önemli. Tarkan'ın sahnesi çok kuvvetli ve bu nedenle ışık oyunları da önemli. Biz de metal aksesuvarlara, işlemelere yer veriyoruz tasarımlarımızda. Yalın da doğal dokulu ve görünümlü kumaşlardan tasarımları tercih ediyor.
- Erkekler tasarımlarınızı giyip ilk kez aynaya baktıklarında neye dikkat ediyor?
- Tabii ki ilk olarak omuzlarının oturmasına ve fit görünüp görünmediklerine bakıyorlar ayna karşısında.
- Moda yolculuğunuz ilk çıktığınızda, nasıldı tepkiler?
- Uzun bir süre erkek giyim sektöründe tek kaldım. Pazarı da olmayan boş bir alanda çalışan birini biraz hayalperest olarak nitelendirdiler. Bu süre zarfında ben markamın hikayesini yarattım. Makanın bu 15 seneye ihtiyacı vardı zaten oturabilmesi için.
BİZE ULAŞIN