Salonda festival izlemek

Salonda festival izlemek
Geçen hafta Barselona'da Primavera Sound müzik festivalindeydim. Üç gün boyunca ortalama dokuz-10 saati festival alanında geçirdik. Arcade Fire'dan Bon Iver'a, Solange'dan The XX'e birçok grup ve müzisyenin muhteşem performanslarına tanık olduk.
Binlerce kişiyle birlikte bir sahne ile diğeri arasında adeta mekik dokuduk. Halimiz Kavimler Göçü'nden farksızdı. Kimi grupları en önden izleyebilmek için bir saat sahne önünde beklediğimiz oldu. İki konser arasındaki kısacık vakitleri de ayaküstü bir şeyler atıştırarak geçirdik. Neyse ki şanslıydık otelimiz çok yakındı. Sabaha karşı son gücümüzle otele ulaşmaya çalışırken uzun kuyruklarda taksi bekleyenleri görüp halimize şükrettik.
Birçoğunuz içinizden "Bu kadar perişanlığa değer mi?" ya da "Benim bütçem ne Barselona'ya gitmeye yeter ne de festival bileti almaya" diyor olabilirsiniz.
O zaman size Primavera Sound gibi dünyaca ünlü festivalleri, konserleri evinizin koltuğundan kalkmadan, hatta pijamanızı bile çıkarmaya gerek olmadan, tek kuruş harcamadan izleyebileceğinizi söyleyeyim.

EKİP ÇALIŞMASI
Müzik dünyasında son yıllarda yaşanan en heyecan verici gelişmelerden biri konserlerin internet üzerinden yayınlanması. Canlı müziğin paylaşımını para ve lokasyon gibi sorunları ortadan kaldırıp demokratikleştirdiği savunuluyor.
Canlı müzik yayını elbette kolay değil. Arkada yüzlerce kişiden oluşan bir ekip bulunuyor. Primavera Sound'un yayını da festival boyunca Red Bull TV'den yayınlandı. Red Bull'un davetlisi olarak arka tarafa geçip perde arkasında yaşananlara da tanık olma fırsatımız oldu. Yayınlarda prodüktörden kamera operatörüne 200'den fazla kişi çalışıyor. Ekip dört gün boyunca günde dört saat uykuyla 50 saate yakın yayın yaptı. 10 sahnede yapılan çekimler için 30 kamera kullanıldı. Tüm bu yorucu tempoya rağmen bir tırın konteynırındaki ana stüdyoda bizi ağırlayan ekibin keyfi yerindeydi. Bir sonraki duraklarının bugün gerçekleşecek olan ve Gorillaz'ın sahne alacağı Demon Dayz festivali olduğunu anlattılar. Yaz boyunca canlı yayınlayacakları festivaller arasında Roskilde Festival ve Montreux Jazz Festival da bulunuyor. Benim de planım bu festivalleri evimde koltuğumdan kalkmadan izlemek...


Angel Olsen
BİZE ULAŞIN