Yaz şehirde de güzel

Teraslara çıkalım, yeşilliklerde dolaşalım ya da yelkenleri fora yapıp denizlere açılalım. Yıldızların altında sinema keyfini de atlamayalım. “İyi ki yaz geldi” dedirten aktivitelere gelin birlikte bir göz atalım

Yaz şehirde de güzel
Akşamları serin geçse de, gündüz bozan havalar yüzünden ne giyeceğimizi bilemesek de yaz geldi. Daha fazla dışarı çıkıyor, sosyalleşiyoruz. İstanbul'da yaşamanın en güzel tarafı uçağa binmeden, yol katetmeden tatil havasına bürünebilmemiz. Yapacak çok fazla aktivite, gezip görecek çok yer var.

KUŞBAKIŞI İSTANBUL
Şehri kuş bakışı izleyip yazın tadını çıkartıyoruz. Yüksek yüksek tepelere değil ama teraslara çıkıyoruz. Peki ama hangisine mi?
Önce eskilerden başlayalım ve 24 yıldır dimdik ayakta duran, The New York Times ve The Guardian'ın da 'İstanbul'da görülmesi gereken yerler' listesine aldığı Sıraselviler'deki 5. Kat'a gidelim. Enfes manzarada serinleyelim. Sahibi ve İşletmecisi Yasemin Alkaya'nın oluşturduğu menüden ister Uzak Doğu lezzetleri ister şaşlık söyleyelim.
Barbaros Bulvarı'ndaki Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel'in roof'unda hizmet veren 212, enfes İstanbul manzarasına hakim bir başka teras. Hem Beşiktaş hem de Levent tarafına bakan iki terası birden var. Her daim esiyor ve serin. Restoranda Ramazan için özel iftar menüsü de var.
İstiklal Palas'a taşınan Mentha ise saat 17.00'den 03.00'e kadar açık bir başka teras. Elektronik müzik sevenlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir adres. Pazartesi günleri kapalı. Bu arada 4 Ağustos'ta Chasing Kurt'ün sahne alacağı bilgisini de paylaşayım.

SERİN ADA VAPURU
Büyükada, Burgaz ya da Sedef Adası... Prens Adaları'na gitmeye ne dersiniz? Tamam hafta sonları çok kalabalık oluyor. Ama yine de değiyor. Büyükada'da bisiklet kiralayıp adayı turlayabilir, mesire alanlarında serinleyebilirsiniz. Dileyenler bir gece konaklayıp dalga ve bülbül sesleri eşliğinde uyuyabilir. Sedef'te denize girme şansınız, Burgaz'da ise meşhur Kalpazankaya'da güneşi batırma imkanınız var.

YELKENLER FORA
Yazın en keyifli tarafı deniz üstünde olmak. Peki deniz gezintinizi spora dönüştürmeye ne dersiniz. O halde "Yelkenler fora" diyelim ve yelken kursuna yazılalım. Kalamış Yelken Kulübü, İstanbul Yelken Kulübü, İstanbul Sailing Academy gibi yelken dersi alabileceğiniz pek çok farklı kurum var.YAZLIK SİNEMA DENEYİMİ
Belki kapalı salonlardaki gibi filme konsantre olamıyoruz ama kabul edin açık havada mısır yerken sinema izlemenin tadı da başka oluyor. Yıldızların altında yıldızları seyretmek isterseniz Uniq İstanbul'da gösterilen filmlere bir göz atın.YAKIN YERLER KEŞFEDELİM?
Madem tatile gidemiyoruz o halde yakın yerlerde tatil havasına bürünelim. Balıkçı köyü olan Garipçe'yi keşfedebilirsiniz örneğin. Deniz kenarında ağlarını toplayan balıkçılarla sohbet edebilirsiniz.
Ya da Şile'ye çevirin rotayı. Yeryüzü Pazarı'nda köylülerin yetiştirdiği organik ürünleri satın alın. Akşam üzeri meydanda kurulan pazarda takılar, tespihler, dekorasyon ürünleri ya da Şile bezi elbiseler bulabilirsiniz. Liman'daki Vira'nın denizin üstündeki salında geceyi sonlandırıp enfes yemeklerin, özellikle de balık mücverin tadına bakmayı da ihmal etmeyin. Hem sahibi gece müziğin başına geçiyor ve ortamı çok daha eğlenceli bir hale sokuyor.
Polonezköy ise tercihiniz at çiftliklerine uğrayıp binicilik dersi alabilirsiniz. Ama şimdiden uyarayım göründüğü kadar kolay değil, epey kondisyon ve beceri istiyor. Kaskınızı takmak suretiyle de atv ile patikalara çıkabilir, safari yapabilirsiniz.AÇIKHAVA KONSERLERİ
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleşen konserler heyecanla beklediğimiz aktivitelerin başında gelir. Sanatçıları yıldızların altında izlemek için harika bir fırsat ne de olsa. 16 Haziran'da Athena Akustik, 17 Haziran'da Şebnem Ferah, 18'inde MFÖ, 19'unda Bülent Ortaçgil sahne alacak. Biletler Biletix'te.

ŞUNDAN BUNDAN

OYNAYINeSpor tutkunlarının sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Siz de bu tutkunlardan biriyseniz bugün stadyumda gerçekleşecek ilk etkinlik olan Chapter serisinin 5.'sini kaçırmayın. Vodafone Arena'da gerçekleşecek etkinlik kapsamında oyun dünyasının en çok takip edilen yüzleriyle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

FİT KALINAkmerkez'in food court katında uzun zamandır dikkatimi çeken ama ilk kez deneyimlediğim bir mekan Take A Seat. Uzun masalarında yan yana bilgisayarlarını açıp çalışan pek çok kişi oluyor hep. Terası ise güneşli günlerde serinlemek için birebir. Mekanın en önemli özelliği ise 90 saniyede hazırlanan ekolojik ve sağlıklı tabakları. Zeytinyağlılardan farklı fit tabaklara pek çok seçenek mevcut. Üstelik fiyatları oldukça uygun.

KEŞFEDİNİstanbul'daki favori Uzak Doğu adreslerimden biridir Ioki. Benim gibi pek çok müdavimi daha var. Bu yüzden de yaz için Bodrum'da şube açmışlar. Hafta başında Mandarin Oriental Hotel'de Kurochan by Ioki adıyla hizmete girmiş bile. Geleneksel Japon mutfağı kadar Peru yemeklerinde de iddialılar. Gidenler bir de tatlılardan çikolata roll'u anlata anlata bitiremiyor.
BİZE ULAŞIN