Elektronik müzik sevenler bu yaz hayat size güzel

Dixon, Luciano, Richie Hawtin, Ümmet Özcan, Dimitri Vegas&Like Mike, Kiasmos ve dahası... Müzik dünyasını fetheden elektronik müziğin yıldız isimleri bu yaz Türkiye’de

Elektronik müzik sevenler bu yaz hayat size güzel
Bir süredir elektronik müzik sahnesinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Hatta bu müzik türünün yükselişi üzerine çeşitli haberler de yaptık.
Son araştırmalar elektronik müzik piyasasının büyüklüğünün 7.4 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Dünyada yüksek sayıda katılımcı ile gerçekleşen etkinliklerin birçoğu elektronik müzik festivalleri. Festivallerin biletleri de kısa sürede tükeniyor.
Bu yaz elektronik müziğin farklı türlerinde öne çıkan isimleri Türkiye'de de izleme fırsatı bulacağız. Önce festivallerin programlarına göz attık, sonra da bu müzikteki yükselişi konuyu yakından takip eden isimlerle konuştuk.
21-23 Temmuz'da Suma Beach'te Türkiye'nin yeni elektronik müzik festivali Big Burn İstanbul gerçekleşecek. Dixon, Luciano, Richie Hawtin, Nicole Moudaber gibi ünlü DJ'lerin yer aldığı kamplı festivalde, beş sahnede 100 DJ, 60 saatten fazla kesintisiz elektronik müzik performansı gerçekleştirecek. Festivalin bilet fiyatı 264 TL.
Son yılların popüler DJ ikilisi Dimitri Vegas&Like Mike ile Tony Junior, Tom Staar ve Mattn 7 Temmuz'da Küçükçiftlik Park'ta Smash the House kapsamında sahnede olacak. Bilet fiyatları 110 ve 275 TL.
10 saatlik elektronik müzik şöleni vaat eden Moovment Festival ise 19 Ağustos'ta Küçükçiftlik Park'ta yapılacak. Ümmet Özcan ve KSHMR festivalin ilk açıklanan isimleri oldu. Bilet fiyatları 99 ve 275 TL.

ÇEŞME VE BODRUM
Çeşme'de %100 Music: Electronica Festival yapılacak. 25-26 Haziran'da Alaçatı Beach Resort'taki festivale katılacak isimler arasında Alex Niggemann, Michael Mayer, Rampa bulunuyor. Bilet fiyatı 191 TL.
Chill-Out Festival, 14-15 Temmuz'da Bodrum, Xuma Yalıkavak'ta gerçekleşecek. Kiasmos, Francesca Lombardo, Satori, Mira gibi isimlerin yer aldığı festivale katılanlar plajdan da yararlanacak. Bilet fiyatı 216 TL.ONE COLONY KURUCUSU FATİH MEHMET İNAL (SMASH THE HOUSE VE MOOVMENT FESTİVAL'I DÜZENLİYOR)

Artık elektronik müzik sanatçıları dinleniyor

- Elektronik müzikte son yıllarda tanık olduğumuz yükseliş sürer mi?
- Elektronik müzik çok genel bir tanım olmakla beraber alt türleri çok çeşitli ve bu türlerin hepsinin kendine ait kitleleri var. Bu müzik türünün büyümesinin uzun yıllar daha devam edeceğini düşünüyorum, çünkü elektronik müzik üretimin ve gelişimin her zaman devam ettiği bir müzik türü. Dünyadaki köklü müzik festivallerine baktığımızda önceki yıllarda ana sahnelerin kapanışını canlı müzik grupları yaparken şu an Dimitri Vegas&Like Mike, Hardwell gibi isimler yapmaya başladı.

- Bu türün dinleyicisi nasıl?
- Elektronik müzik seyircisi şüphesiz ki en tutkulu kitlelerden biri. Bu müzik türünü bir yaşam tarzı olarak benimseyen insanların oluşturduğu bir kitle ve bu insanların hepsi bu müzik türünde yapılan çalışmaları tüm dünya bazında takip ediyor. Elektronik müziğin kitleleri birleştirici gücü de çok fazla. Etkinliklerimizde bunu açıkça görebiliyoruz.

- Moovment ve Smash the House'da izlememiz gereken üç isim sizce hangileri?
- Bu yaz izleyeceğimiz en büyük isim şu anda dünyanın en popüler ikili DJ'leri olan Dimitri Vegas&Like Mike. Bir diğer isim Moovment Festival'da sahne alacak olan Türk asıllı Hollandalı DJ, Ümmet Özcan. Yine Moovment Festival'daki KSHMR, benim en büyük favorilerimden.

BURN PAZARLAMA DİREKTÖRÜ GÖKÇE ÖZER (BIG BURN İSTANBUL FESTİVALİNİN PROGRAMINI HAZIRLADI)

16-25 Yaş elektronik müziği keşfetmedi, içinde büyüdü

- Bu yaz Türkiye'de elektronik müzik festivalleri öne çıkıyor. Bu ağırlığı neye bağlıyorsunuz?

- Dünyada çoktan değişmiş olan eğlence hayatı tercihleri sonunda Türkiye'de de etkisini göstermeye başladı. Özellikle 16-25 yaş jenerasyonunun bizler gibi keşfetmek zorunda kalmayıp direkt içinde büyüdükleri elektronik müziğin tercih sebebi olması bu ağırlığın başlıca sebebi.
Ayrıca sponsorların da pazarlama stratejilerini belli müzik janralarına göre belirlemeleri de elektronik müzikteki yoğun arzın sebeplerinden bir tanesi. Organizatör tarafında ise elektronik müzik işleri çok daha az risk taşıyor. Bir ya da iki kişi uçan DJ'ler, büyük ekip ve prodüksiyonlara ihtiyaç duyulmaması avantajları.

- Elektronik müziğe ilgi neden arttı?
- Elektronik müzik artık müzik dünyasını geri vermemek üzere fethediyor. Bunun bir sürü sebebi var; bu müziği üretmek kolay. Evde bir laptopla süperstar olabilir, internet üzerinden bir stüdyo partneri, vokalist ya da remixer bulabilir ve işinizi sürdürebilirsiniz. Dolayısıyla yeni jenerasyonun tercihinin bu müzik olması şaşırtmıyor.

- Big Burn İstanbul'da mutlaka izlememiz gereken isimler sizce hangileri?
- Big Burn İstanbul'da beş sahnede birbirinden değerli 100 DJ sahne alacak. Ancak bana favorilerimi sorarsanız, Türkiye'de ilk defa performans gösterecek Luciano, Richie Hawtin, Resident Advisor'ın bir numarası Dixon ve Loco Dice derim.
BİZE ULAŞIN