Dondurma serinletir mutluluk verir

Yaz aylarının vazgeçilmez keyfi dondurma sadece serinletmekle kalmıyor, yüksek besin değeri ile de önemli bir enerji ve kalsiyum kaynağı. Üstelik önümüz bayram. Siz de sıcak yaz günlerinde dondurma ile hem ferahlayın, hem sağlık kazanın

Dondurma serinletir mutluluk verir
Sıcak yaz günlerinde bayram ziyaretlerinin en güzel ödülü kuşkusuz tatlı. Ancak özellikle yaz aylarına denk gelen bayramda ağır şerbetli tatlılar yerine dondurma daha iyi bir alternatif.
Sıcak yaz günlerini daha çekilir hale getiren dondurmayı bayram sırasında tüketmek için birçok neden var. Mineral ve vitamin zengini dondurma, tatlılara göre daha düşük kalorili.
Özellikle Ramazan aylarında uzun süreli açlıktan sonra vücut yüksek enerjili ve kalorili yiyeceklere ihtiyaç duyabiliyor. Ancak bu dönemde yavaşlayan metabolizma için sağlıklı tatlı alternatifleri önem kazanıyor.
Yani hem kalsiyum içeriği, hem düşük kalori miktarı, hem de serinletici etkisiyle dondurma en iyi tatlı alternatifi.
Dondurma, besin değeri yüksek, lezzetli bir sütlü tatlı. Üstelik çok da masum. 100 gram dondurma yaklaşık 190 kalori içeriyor. Üstelik sütlü ve meyveli seçenekleri daha az kalori içeriyor. Bir porsiyon baklava ise 300 kalori.
Kilo kontrolüne dikkat edenler dondurmayı tercih edebilir. Beslenme uzmanları şerbetli tatlı yerken porsiyonu küçültüp yanına dondurma eklemenin daha sağlıklı olduğunu hatırlatıyor.

TATLILARLA DA İYİ GİDER
Uzmanlar bayramda dondurma yenmesini öneriyor. Ülkece şerbetli tatlıları çok seviyoruz. Örneğin bayramda tüm aile bir araya gelmişken servis edilen baklavanın yerini hiçbir şey tutmuyor. Ama uzmanlar bunu yaparken porsiyonu küçültüp yanına dondurma eklemenin daha sağlıklı olduğunun altını çiziyor. Özetle dondurma birkaç yıldır yaza denk gelen bayramlarda, misafirleriniz için iyi bir ikram alternatifi.

MİNERAL VE VİTAMİN DEPOSU
Büyük küçük herkesin gözdesi olan dondurma sıcaklarda serinletmekle kalmayıp besleyici değerleriyle de diğer tatlıların önüne geçiyor.
Kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve sülfür gibi mineraller, A, B6, B12, D vitaminleri, protein, yağ ve karbonhidrat dondurmayı dengeli ve sağlıklı yapan besin öğeleri.
Dondurma besleyici içeriğiyle kemik ve diş gelişimini destekliyor, kas gelişimini sağlayan temel besinler arasında yer alıyor.En fit tatlı
Dondurmanın vitamin ve mineral içeriği hamur tatlılarına kıyasla daha yüksek. 100 gram sütlü dondurmada ortalama 148 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 63 mg sodyum, 181 mg potasyum, 0.1 mg demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg E vitamini, 0.21 mg B2 vitamini ve 0.1 mg niacin bulunuyor.
Ayrıca dondurma yemenin mutluluk duygusunu arttırdığı yönünde yapılan araştırmalar da son yılların en popüler konularından.
İki top light dondurma, bir porsiyon meyve ile eşit kalori içeriyor. Hem içeriğindeki vitamin mineral yoğunluğu hem de kilo kontrolüne yardımcı olma özelliğiyle dondurma yazın en fit tatlısı olmaya aday.Çocukların vazgeçilmezi
Büyüme ve gelişme çağında protein, kalsiyum ve fosfor, kemik ve kas gelişimi açısından önemlidir. Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan dondurma, çocukların da tatlı rüyasıdır. Dondurma, besleyici bir besin olduğu kadar sütlü tatlılar kategorisinde de doğru bir seçimdir. Günlük beslenme düzeni içinde diğer gıdalarla birlikte gönül rahatıyla tüketilebilir. Dondurmanın ham maddesinin süt olduğu düşünülürse, bazı durumlarda çocuğun protein ve kalsiyum ihtiyacı dondurmayla da tamamlanabilir. Özellikle süt içmeyen, yoğurt ve peynir tüketmeyen çocuklar için mükemmel bir besin kaynağıdır.Güvenilir markalar tercih edilmeli
Dondurmada hijyen de en önemli konuların başında geliyor. Dondurmanın nasıl koşullarda hazırlandığı ve saklandığı önem taşıyor. Dondurma, içeriğindeki besinler nedeniyle kolay bozulabilecek bir besin olduğu için soğuk zincirinin bozulmaması çok önemli. Siz de güvenle tüketmek için paketli ve etiketlenmiş bilindik markalardan alınan dondurmaları tercih edin. Açık dondurma üretimlerinde denetim eksikliği ve sağlıksız koşullar olabiliyor.

BİZE ULAŞIN