Şehirde tatil kafası

Şehirde tatil kafası

Siz tatile gidemiyorsanız tatil size gelsin. İstanbul’da tatil kafasına girmek hiç de zor değil. Eğlence isteyenler için şehrin göbeğinde günbatımı partileri de var, DJ ve sanatçı performansları da. Plajda suşi keyfi, sonsuzluk havuzu ve spa da cabası... O halde haydi tatil başlasın....

Kızgın kumsallarda bronzlasalım, serin sularda ferahlayalım... Arada kiteboard, dalga sörfü yapıp, plaj partilerinde eglenmeyi de ihmal etmeyelim... Üstelik bunları Istanbul'da yapalım.
O halde çantalarınızı hazırlayın, kremlerinizi, mayolarınızı yanınıza alın. Sehirde tatile çıkıyoruz. Üstelik her bütçeye göre alternatifler var. Arayanlara da "Tatildeyim" deyip caka satabilirsiniz. Tatilin hası laf aramızda sehirde olanı. Tabii degerlendirebilene, nereye gidecegini bilene...

İSTİKAMET SEDEF ADASI
Prens Adaları'nın en küçügü Sedef Adası'nı kesfetmeye ne dersiniz? Bizans Dönemi'nde sürgün yeri olarak kullanılan bu adanın sadece dörtte biri isletmelere ait. Gerisi özel mülkiyet. Ama iki plaj ve restoran bulunuyor. Club Sedef ve Sedef Elio...
Adaya transfer için Bostancı'dan kalkan sehir hatları vapurunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Kartal'dan 11.30'da tekneler de kalkıyor. Club Sedef'e giris ücreti hafta içi 75, hafta sonu 100 TL. Bu fiyata sezlong, havlu dısında hamburger ya da köfte tabagı, salata ya da patates kızartması ve mesrubat dahil. Gece kulübe dönmüyorlar ama aksamüstü happy hour parti konseptine bürünüyorlar. Saat 18.30'da yine Kartal'a dönüs teknesi kalkıyor. Elio Sedef'te ise bu hafta itibariyle canlı müzik geceleri baslıyor. Her cuma Zeynep Doruk sahne alıyor ve eglence 02.00'ye kadar uzuyor.
Kimler gidiyor: Üniversite gençligi de, Büyükada sakinleri de hem yüzmek hem de eglenmek için gidiyor.
Ne giymeli? Rahat kıyafetler. Ama gece vakti sık giyinenlere de rastlamak mümkün. Sadece topukludan uzak durun yeter!

SÖRF ÖĞRENMEYE NE DERSİNİZ
Alaçatı'ya gitmiyoruz. Istanbul Kilyos'taki Suma Beach'in yolunu tutuyoruz. Suma Beach, 23 bin metrekareye yayılmıs alanıyla kendinizi dıs dünyadan soyutlayabileceginiz bir köy. Plaj alanı da küçümsenecek gibi degil, tam 6 bin metrekare. Genelde buraya dans etmeyi seven kitle geliyor. Hafta sonu farklı DJ ve sanatçı performanslarına ev sahipligi yapıyor. Gündüz hamakların, plajın, denizin keyfini çıkarabilir ya da bünyesinde bulunan sörf okulunda ders alabilirsiniz. Bu arada Suma Beach'te 21-23 Temmuz'da Big Burn festivali var. 100 DJ'in çalacagı festival üç gün, üç gece sürecek. Festivale katılmak ve müzige doymak isterseniz biletler biletix.com'da satısta.

AKŞAMÜSTÜ PARTİLERİ EGE'Yİ ARATMIYOR
Gelelim benim Istanbul'daki favori plajıma... Yani Kilyos'taki Solar Beach'e...
Burası spor etkinlikleri kadar eglenceli aktiviteleriyle de gönlümü çalmayı basardı. Giris ücreti hafta içi 30, hafta sonu 60 TL. Hafta sonları Demet Akalın, Sinan Akçıl, Merve Özbey gibi isimler sahne alıyor. Eglence de uzadıkça uzuyor. Acıkanların imdadına ise pizza, mantı ya da dondurma istasyonu gibi yemek bölümleri yetisiyor. "Ege'ye gidemedim, nerede partileyebilirim?" diye soran arkadaslarım, buradan size toplu yanıt vermis olayım. Bu arada plaj bünyesine bir de spa keyfi eklenmis.

PLAJDA SUŞİ KEYFİ
Hani okuyoruz ya bu yıl Bodrum'da plajda lahmacunun yeni rakibi susiymis, Büyükada Yada Beach'te birkaç yıldır var bu trend. Adanın en havalı plajı Yada, bu yıl Wom Karaköy ile anlasmıs. Aksamüstü partileri ve gece kulüp kısmını Wom Karaköy isletecek. Eglence de saat 02.00'ye kadar devam edecek. Ilk plaj partisi ve gece kulübü performansı bu aksam gerçeklesiyor. Gece 02.00'ye kadar da seferler var. Bu arada plaja giris ücreti hafta içi 40, hafta sonu 60 TL.

GÜNBATIMI PARTİLERİ
Geçen yazın en sükseli plajı Sile'deki Aqua Beach'ti. Bir de öyle tatlı sürprizler vardık ki bembeyaz kumsala sahip plajda... Siz güneslenirken bir anda saksofonla bir müzisyen plaja dalıyor ve müzik ziyafeti yasatıyordu.
Bu yaz bu tarz etkinlikler yokmus. Ama bugün itibariyle gün batımı partileri yeniden baslıyor. Bu arada Aqua'nın birçok plaja oranla menüsü de iddialı. Giris ücreti hafta içi 20, hafta sonu 30 TL.Sonsuzluk havuzu pek havalı
Hep Bodrum'daki Zuma'nın sonsuzluk havuzundan fotoğraf koyacak değiliz ya. Biraz da İstanbul'un göbeğindeki Çırağan Palace Kempinski'den koyalım... Uzun zaman olmuş gitmeyeli. Bir tarafta enfes Boğaz, diğer tarafta saray manzarası... Yeşil alanlar da cabası... Giriş ücreti hafta içi 100, hafta sonu 160 euro. Bu ücret dahilinde spa'daki ortak alanları da kullanabiliyorsunuz.
Yarı olimpik havuzu benim gibi yüzmeyi sevenler için ideal. Ön tarafta, denizin kenarında bir başka havuzu daha var. Genelde çocuklu aileler bu bölümü tercih ediyor. Sabah 07.00'de açılan havuz 20.00'ye kadar hizmet veriyor. Acıkanların imdadına Gazebo ve havuzun yanındaki kafe koşuyor.

***

MOON BEACH'TE SERDAR ORTAÇ SAHNEDE
Bugün Bodrum'da olanlar Moon Beach'i programına dahil etsinler. Çünkü sahnede Sedar Ortaç var. Yalıkavak'taki plaj Bodrum'da en sevdiklerim arasında... Bir de sahnede Serdar Ortaç varsa kaçmaz.Plaja giriş hafta içi 50, hafta sonu 70 TL. Serdar Ortaç performansındaysa stand ve loca fiyatları var. Onlar hakkında bilgiyi rezervasyon numarasını arayarak alabilirsiniz. Serdar Ortaç saat 23.00 itibariyle sahne alacak.

GİRİŞ DEĞİL HARCAMA ÜCRETİ
Geçen hafta Bodrum'dayım... Eksileri, artılarıyla Bodrum yarımadasını kaleme aldım. Ama eksik bilgi vermişim. Türkbükü'ndeki favori mekanım Galen'in 120 TL giriş ücreti olduğundan bahsederken bu parayı içeride harcayabileceğinizi belirtmemişim. Yani ücreti sadece şezlong, şemsiye ve havluya vermiyorsunuz.O halde giderseniz kendinize bir pizza söyleyin. Akşam servisine kalırsanız da mutlaka çıtır bamyayı deneyin. Ben kinoalı ton balığı salatasına takmış durumdayım. Gidip gelip aynı salata yenir mi... Yeniyor. Yaz günü taktığım salata olsun..

TERASTA SERGİ
Elgiz Müzesi'nin teras sergilerini geçen yaz sık sık yazmıştım. Bu bunaltıcı havalarda ne yapayım diye düşünüyorsanız püfür püfür esen terasta biraz sanat aktivitesine katılabilirsiniz.
4 Temmuz'da Heykel Sanatının Ustalarına Saygı sergisi açılıyor. Arif Çekderi, Caner Şengülalp, Çağdaş Erçelik, Emre Özçaylan gibi 14 farklı sanatçının farklı tekniklerle yaptığı 16 eser sanatseverleri bekliyor olacak. Sergi 28 Ekim'e kadar da sürüyor.

KEŞİF NOKTASI:
Steakhouse denilince bende Süleyman Dilek'in yeri ayrıdır. Madalyonun öbür yüzünü deneyimlemek adına Etiler'deki Günaydın Steakhouse'da önlüğü takıp garsonluk yaptığım günden patronum olur. Tamam bir günlük deneyimdi benimki ama Dilek'in işini ne kadar aşkla yaptığını gözlemlememe yetti. Ve steakhouse'ta çalışmanın, servis yapmanın ne kadar zor olduğunu da bizzat deneyimlemiş oldum.
Şimdilerde Dilek yeni mekanının heyecanında. Etiler'de açtığı Scarlet sadece yemekleri değil bar kısmıyla da şehrin popülerleri arasına girmiş bile.NE YEMELİ?

Kaburga, şaşlık ve lokum benim favorilerim. Elbette kendinizi Dilek'in seçimlerine emanet edin. Ama avokado ve mango ile hazırlanan et suşiyi tatmayı da ihmal etmeyin. Tatlıya da yer ayırın ve Napolyon'u mutlaka kaşıklayın.

BİZE ULAŞIN