Haz mı, acı mı?

Dünyanın farklı köşelerinden 200’den fazla tarihi ve çağdaş ayakkabının büyük bölümü Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’ndeki sergide ilk kez gün ışığına çıkıyor. Sergi ayakkabının hem ızdırap veren hem de tutkuyu ateşleyen ilham verici yönlerine odaklanıyor

Haz mı, acı mı?
Ayakkabının öyküsü çok eskilere, insanlığın başlangıcına dek uzanıyor. Binlerce yıl süren bu hikayede, ustaların ve tasarımcıların yaratıcı gü- cü insanların hayalleriyle buluştu ve giyimin en önemli parçalarından biri ortaya çıktı. İşte Londra'daki Victoria Albert Müzesi'nde Ağustos sonuna kadar devam eden sergi kadın erkek tüm insanlığı vazgeçemediği bu aksesuvara odaklanıyor. Serginin adı Ayakkabı: Haz ve Acı.
İki kata yayılan sergi üç tema üzerine kurulu: Transformation (Dönüşüm), Status (Statü) ve Seduction (Baştan Çıkarma). Sergide, ayakkabının yapımından toplumsal statü göstergesi olarak önemine, kültürler arası farkı yansıtmasından moda markası olmasına kadar birçok konuya değiniliyor.

STARLARIN AYAKKABILARI
Sergide Kraliçe Victoria, Marilyn Monroe, Lady Gaga, Sarah Jessica Parker, David Beckham, Kylie Minogue, Naomi Campbell gibi ünlülerin giydiği ayakkabıları görmek mümkün. Manolo Blahnik, Christian Louboutin, Jimmy Choo, Prada gibi markaların tasarladığı ayakkabılar da sergide yer alıyor.
Sergide dikkat çeken parçalar arasında, Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait, yaklaşık 30 santimetre topuğu olan hamam terliği, MÖ 30 yılına ait Mısır sandaleti, Çinli kadınların 19. yüzyılda ayaklarını küçültmek için giydikleri lotus ayakkabıları bulunuyor.
BİZE ULAŞIN