Eyvah, bebeğim biberonu reddetti

Bebeğiniz anne sütünü biberon ve kaşıkla almayı reddediyorsa, işte size anne sütüyle yapılan pratik yemek önerileri

Bu hafta aktif olarak işe döndüm. Ama neredeyse son bir ayım kızımın benim yokluğumda neler yapacağını düşünerek geçti. Pazartesi eve döndüğümde nelerle karşılaşabileceğim konusunda kafamda binlerce ihtimal kurmuştum. Peki gerçekte ne mi oldu?
Pazartesi Eylül'ü uyutup çıktım. Ondan ilk kez bu kadar uzun ayrı kalacağım için kalbim resmen acıdan sızlıyordu. Kulağa çok dramatik geliyor ama anneler çok iyi bilir ki, suçluluk duygusu tüm bedeninizi sarar. Ona sizden başka kimsenin bakamayacağını düşünürsünüz.
Kokusunu gün boyu size yetsin diye derin derin çekersiniz. Bakan kişiye defalarca ne yapacağını anlatırsınız ama yine de tam olarak ikna olmazsınız. Gün içinde defalarca ararsınız. Yemek saatlerini takip eder, ne kadar yediğini sorarsınız. Ofiste kendinizi sık sık onun resimlerine bakarken bulursunuz. Eşinizle gün içinde defalarca konuşup ondan bahsedersiniz. İkinizde endişenizi belli etmemeye çalışırsınız. En mutlu an mesainin bittiği andır. Adımlarınız hızlıca bebeğinize koşar.

KAVUŞMA ANI
İste tüm yazdıklarımı bu hafta her gün yaşadım. Kızımın huzursuzluk çıkarmamış olması beni teselli etti. Ancak eve döndüğümde kapı açılıp beni gördüğünde önce güldü, alkış yaptı. Boynuma sarılıp 'Beni neden bıraktın?' manasına geldiğini hissettiğim şekilde ağladı. Ben de ağladım ama belli etmedim. Sonra saatlerce süt emdi. Abartmıyorum, kızım sabaha kadar emdi arada gülücük attı, ninni söylememi istedi, sarıldı, sarıldık...
İşe dönüşteki en büyük endişem kızımın biberon tutmamasıydı. Ofiste sağdığım sütleri nasıl içireceğim en büyük derdim oldu. Sütü kaşıkla da almadı. Günde defalarca emen bir bebeğe ben şimdi anne sütünü nasıl verecektim? İşte bunun için bulduğum çareler:

YOĞURT MAYALAYIN
Sağdığınız sütlerle yoğurt yapıp yedirmek en sağlıklı çözümlerden. Peki, anne sütüyle yoğurt nasıl yapılır? İhtiyacınız olan 100 cc süt için bir tatlı kaşığı yoğurt.
Sütünüzü cam bir kavanoz ya da biberona koyun. Kavanozu kaynamış su dolu kabın içinde ısıtın. Sütü elinize damlatın. Azıcık yakıyorsa mayalanmaya hazırdır. Mayalık yoğurdunuzun içine sütten biraz damlatın karıştırın. Sonra karışımı sütün içine döküp karıştırın. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp sıcak tutması için bir beze sarın, 6-7 saat bekletin. Sonra buzdolabına koyun. 4 saat sonra yoğurdunuz hazır.

MEYVE TATLISI
Malzemelerimiz: elma, irmik ve anne sütü. İrmiğe su ekleyerek tencerede kaynatın. Kıvama gelince ılımaya bırakın. Anne sütü bebeğin içebileceği sıcaklıkta olsun. Sakın sıcakken irmiğe anne sütünü karıştırmayın. Elmayı rendeleyin. Uygun sıcaklığa gelen irmiğe anne sütünü ve elmayı ekleyip karıştırın. Tavsiyem, bekletmeden yedirmeniz. Elma yerine bebeğinizin en sevdiği meyveyi de kullanabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN