Sağlıklı ve huzurlu üstelik bedava

1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası... Emzirmek, bebeğinizle sağlıklı bir bağ kurmanın en doğal yolu. Üstelik bedava ve zahmetsiz

Sağlıklı ve huzurlu üstelik bedava
Bu köşede sık sık dile getirdiğim bir şey var, emzirin. Hazır 'Dünya Emzirme Haftası'yken tekrar söylemek istedim. Bebeklerinize verebileceğiniz en faydalı şey sütünüz. Onu hem hastalıklardan uzak tutup hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin en doğal yolu. Üstelik bedava ve zahmetsiz! Mama hazırlamak kadar zahmetli değil. Ek gıdaya geçtikten sonra yemek yaparken, miktarından, sıcaklığına, içine koyacağınız sebzelerden alerji korkusuna kadar pek çok şeyi düşünmek zorunda kaldığınızın farkına varırsınız. Emzirmek öyle mi! Her sey hazır; sıcaklığı, miktarı... Bebeğiniz istediği kadar içiyor. O istedikçe vücut üretiyor.
Tabii, bazı zorunlu sebeplerden dolayı emziremiyor olabilirsiniz. Bu moralinizi bozmasın, kendinizi suçlu hissetmeyin. Ancak gördüğüm pek çok örnekten yola çıkarak söylüyorum, pes etmeyin. Başta gelmeyen süt, emzirdikçe gelebilir. Meme ucunuz yoksa çıkarılabilir. Bebeğiniz meme tutmuyorsa, tutabilir. Yeter ki inat edin, doğru uzmanlara danışın.
Anne ile bebek arasındaki muhteşem bir köprüdür emzirmek. Annenin bebeği benimsemesini, bebeğin de anne ile sağlıklı bir bağ kurmasını sağlar. Üstelik emziren anneler, hamilelik dönemindeki kiloları daha çabuk verirler. Anne psikolojik tatmin sağladığı için depresyon riskini azaltır. Bebeğinizle göz ve ten teması kurabilirsiniz. Bu ona huzur ve güven verir.

ÇALIŞMAK ENGEL DEĞİL
Çalışmak bebeğinize anne sütü vermeye engel değil. İşte süt sağmak mümkün ve bununla ilgili bütün tüyoları geçmiş yazılarımda size vermiştim. Yeter ki, organize olun ve sağım saatlerinizi kaçırmayın. İşverene de düşen görevler var tabii. Ofislerde emziren çalışanları için süt sağma odası mutlaka olmalı. Bu çok maliyetli bir durumda değil. Küçük bir buzdolabı, lavabo, koltuk ve birkaç ufak detay işinizi çözmeye yarayacaktır.
BİZE ULAŞIN