Hayallere pedal çeviriyor

Hayallere pedal çeviriyor

Mehmet Yapar iki yıl önce Instagram’da Kırmızı Bisikletim adlı bir hesap açtı. Kısa sürede takipçi sayısı arttı. Bir sosyal sorumluluk olarak ihtiyaç sahibi köy okullarına yardımlar götüren Yapar, eğer sponsor bulabilirse Van’a gidecek

Mehmet Yapar, kırmızı bisikleti ile pedal çeviriyor gece, gündüz demeden. İş hayatındaki maddi sıkıntılara karşı hayata tutunma aracı onun için bisiklet. İki yıl önce @kirmizibisikletim adında Instagram hesabı açıp bisikletiyle gittiği yerlerden takipçilerine fotoğraflar eşliğinde umut dolu mesajlar da iletmeye başlamış. Hem depresyonu yenmiş, hem de insanlara yardımcı olmanın huzurunu yaşamış. İstanbul'da bir danışmanlık firmasında çalışan Yapar, evli ve iki çocuk babası. Kırmızı bisikletine 'hayat arkadaşım' diyor.

103 BİN TAKİPÇİSİ İLE DOST
60 model bisikleti aldıktan sonra Üsküdar'dan Kadıköy'e geçerken Kız Kulesi'ni fon yaparak kırmızı bisikletinin fotoğrafını çekmiş, sonra ardı arkası kesilmemiş fotoğrafların. İstanbul'un dört bir yanını gezmiş hatta uzak şehirlere bisikletiyle gitmiş. Dile kolay tam tamıma 700 km pedal çevirmiş o: "Kırmızı bisikletimle gitmediğim yer kalmadı. Kapadokya'da balona da bindim, Valide Han'ın kubbesinde fotoğrafını da çektim. Bisikletim benim hayata tutunduğum son dalım, sevdam. Kırmızı bisikletimin dili olsa da anlatsa! Onunla ağladım, güldüm, düştüm, çocuğumu, eşimi bindirdim. Dışarıdan bakana göre bir metal parçası ama benim için canlı bir varlıktan farksız. Bisikletim bana yoldaş oldu. Sadece gezip tozup fotoğraf paylaşıyor değilim. İnsanların hayatına dokunmaya başladım. Kırmızı bisikletimle hayallere pedal çeviriyorum, zor durumdaki insanların hayatlarına dokunuyorum." Kısa sürede de takipçi sayısı 103 bini bulmuş. Yapar, "Takipçilerim dost kumbaram" diyor. Birçok sanatçı ve bürokratla da kırmızı bisikleti sayesinde tanışmış. Çocukken kırmızı bisikletleri olan Ara Güler, Şener Şen, Cem Yılmaz, Erkan Can da onlardan. Hatta bazılarının evlerine bisikleti ile konuk olup çocukluk günlerini anmış. Bir gün Dünya Engelliler Günü'nde Üsküdar KRM Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan bir dostu arayıp bir ihtiyaç sahibi için yardım isteyince işin seyri değişmiş. Hesabından bu kişinin hikâyesini paylaşmış, ihtiyaç listesini duyurmuş. Bir günde 13 bin TL toplanınca çok mutlu olmuş Yapar, "Bir günde tekerlekli sandalye, yemek masası ve diğer ihtiyaçlar karşılanınca çok mutlu oldum. Ayda bir defa ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye karar verdim" diyor. Beş aileye yardım ettikten sonra Şanlıurfa'dan bir öğretmen köy okulunun bazı ihtiyaçları olduğunu sosyal medyada paylaşınca kolları sıvamış. Okulların ihtiyaçlarını sosyal medyadan duyurmaya başlamış. Almanya'dan Amerika'ya kadar her yerden yardım gelmiş. Ardından Kocaeli, Çanakkale, Ankara, Konya, Kars ve Ankara'dan öğretmenler ihtiyaç listelerini göndermeye başlamış. Topladığı yardımları okullara bizzat götürmüş.

KÖY OKULLARINA SPONSOR ARIYOR
Köy okullarının onarımı ve boyanmasından kırtasiye malzemelerine kadar birçok ihtiyacı gidermiş. Öğrencilere kırtasiye malzemeleri, mont, ayakkabı ve oyuncaklar götürmüş, çocukların çevre duyarlılığını sağlamak için gittiği her köy okulunda her bir öğrencinin adına ağaç dikmeyi ihmal etmemiş Yapar: "Sadece okulların onarımı için değil, doğa için de pedal çeviriyorum. Her gittiğim okulda ağaç dikiyorum. Peygamber Efendimiz "Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" der. Gittiğim köy okullarındaki öğrencilerin artık dikili ağaçları var. Çocukları doğaya âşık etmek ve doğaya ağaç kazandırmak istiyorum." her okula bir kır mızı bisiklet Şimdiki hedefi ise 15 köy okuluna daha ulaşmak. Sponsor bulabilirse Ordu, Mardin, Kars, Kahramanmaraş, Ağrı, Erzurum, Batman, Aydın, Siirt, Bitlis, Adıyaman, Çanakkale, Muş ve Van'daki köy okulları onu bekliyor. Köy okulları ve ağaçlandırma projesi için pedal çeviren Yapar, "İlk önce öğrencilerden hayallerini yazmalarını isteyeceğim. Kırmızı bisikletimle köy okullarına gidip okulu yenileyeceğim, çocuklara istediklerini götüreceğim, ağaç dikeceğim. Çocukların en büyük hayali ise bisiklet! Her okula bir de kırmızı bisiklet hediye etmek istiyorum" diyor. Türkiye'nin dört bir yanına gitmek isteyen Yapar'ın en büyük hayali ise projenin bir televizyon programına dönüşmesi.

?AĞAOĞLU TALİP OLDU SATMADI
Bisikletine talip olanlar da olmuş. Bir gün İstanbul Bebek Sahili'nde Ali Ağaoğlu trafiğin sıkışık olduğu bir anda görmüş kırmızı bisikleti. Ağaoğlu, "Bu bisikleti almak istiyorum" demiş. Yapar ise "100 bin TL verseniz de satmam!" deyince gülüşmüşler. Satmamış çünkü onun için çok değerli kırmızı bisikleti.
BİZE ULAŞIN