Ayakları sağlam basan bebekler

Bebeğinizin attığı ilk adımlar değerlidir. Doğru ayakkabıları seçerek attıkları adımları sağlamlaştırmak sizin elinizde...

Ayakları sağlam basan bebekler
Kızım Eylül yavaş yavaş ayaklanmaya başladı. Henüz tek başına yürüyemese de bütün gün onu kollarından tutarak yürütmemizi istiyor. Parkta da bayıldığı salıncağın yerini çimenlerin üstünde yürümek aldı. Durum böyle olunca, düzgün adım atabilmesi ve ayak sağlığı için en doğru ayakkabıyı aramak bana düştü. Uzun araştırmalar sonrası aradığım ayakkabıyı buldum. Peki, bebeğimizin ayak sağlığı için önemli olan 9. ve 15. aylar arasında ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
- Ayakkabı bebeğinizin ayağının şeklini alabilmeli. Ayağını sıkmamalı. Parmaklarını rahatlıkla hareket ettirebilmeli.
- Ayakkabının altının kaymasını önleyici özelliği olmalı.
- Terleme yapmamalı, ayağın hava alabileceği özellikte yapılmış olmalı

EVDE ÖZGÜR KALSINLAR
Kızım eve geldiğimiz an hemen ayakkabıları çıkarmak istiyor. Sıkıldığını ve rahat etmek istediğini çok net belli ediyor bebekler. Doğru olan da evde rahatça hareket edebilmeleri. Bu yüzden ben asla ayakkabı ya da ev terliği giydirmiyorum. Mevsime göre kaymayan pamuklu çorapları tercih ediyorum. Bu ayak sağlığı için oldukça önemli bir ayrıntı aslında. Düzgün basmayı öğrenmeleri, özgür ve rahat olabilmeleri için bastıkları zeminleri hissetmelerinde fayda var.

BİLİNÇALTIMDAKİ TOZLAR
Eylül için beğendiğim ayakkabının üç rengi vardı. Pembe, mavi ve kırmızı. Mavi olanı çok beğendim ancak iç sesimle bir süre kavga derken buldum kendimi. "Kız çocuğuna mavi ayakkabı olur mu, ne olacak olur tabii, etraftakiler hemen aaa mavi mi aldın diyecek, babası da başka rengi yok muydu diye soracak kesin..."
Renkler konusunda kız ve erkek olarak yapılan ayrıma karşı duruşu belli olan benim bile bilinçaltımdaki tantanayı görüyor musunuz? Demek ki, çocukluğumuzdan beri bize dayatılanlardan öyle kolay kurtulamıyoruz. En basit seçimlerde bile bizi kararsızlığa itiyorlar. Bu konunun üstüne gideceğim mutlaka. Sonuçta ne mi oldu. Kırmızı olanı tercih ettim.
BİZE ULAŞIN