Şehirde bıraktığımız yerden devam

Tatil bitti, şehre döndük diye üzülmeyin. Bu sezon şehir çok hareketli... Dört bir yandan canlı müzik sesleri yükselirken, nostaljik restoranlar da yeniden kapılarını açıyor. Yeni projeler de var, gizli geçitten girilen mekanlar da... İşte yeni sezonun yenileri...

Şehirde bıraktığımız yerden devam
İki günlük Bodrum tatilini 20 güne çıkaran ve yazın bittiğine üzülen biri olarak başladım şehirde ne var ne yok araştırmaya.
Zaten bir bir şehre dönen herkes sormaya başladı: "Goya ne oldu, Madeo devam mı, Bej kapandı mı? Nereye gideceğiz, nerede eğleneceğiz?" diye.
Kimileri ümitsiz bu sezondan "Sönük geçebilir" diyor. Kimi işletmeciler "Bangır bangır geliyoruz"un müjdesini veriyor.
İyimserler haksız da sayılmazlar. Şehrin dört bir yanından tadilat sesleri geliyor. Kepenklerini kapayanlar kadar konsept değiştirenler, taşınanlar, yeni şube açanlar da var. Halihazırda yurtdışından ünlü gece kulüplerinin şube açacağı dedikodusu da geziyor. Anlaşmalar çok yakında tamamlanacakmış. Kuruçeşme'deki birkaç restoran ve barı bünyesinde bulunduran yeni eğlence merkezi de kapılarını açmak için yeni sezonu bekliyormuş.
O halde yeni sezonda İstanbul'da neler olacak bir bakalım. Yine canlı müzikle coşalım, meyhane sofralarında buluşalım... İşte yeni sezonun yenileri, eskimeyenleri ve yenilenenleri...Geçen sezon Karaköy'ün en başarılı mekanıydı Turgay Yıldız'ın Mitte'si. Pazar brunch'ları gecenin ilerleyen saatlerine kadar uzuyordu. Yazın kapalıydı, perşembe günü soft opening'le yeniden kapılarını açtı. Üstelik bu kez konsept değişikliği yapmış. Artık öğlen de kafe havasında hizmet veriyor. Gidip kahveni içip öğlen yemeğini yiyebiliyorsun. Akşam ise yemek ve DJ'ler eşliğinde bara dönüyor. Yıldız, dünyanın dört bir tarafından, Meksika Tulum'dan bile DJ'lerin Mitte'de setin başına geçeceğini söylüyor.

GECE 12'DEN SONRA
Mitte'nin alt katındaki özel kulübü bilenler bilir. Saat 24.00'ten sonra müzik dinleyip dans etmek isteyenler buraya inerdi. Öyle herkes de alınmazdı. Bu alt kat da konsept değiştirmiş. Adı da Raum olmuş. Almanca 'oda' demek. Yine saat 24.00'ten sonra açılacak ve eğlence sabahın ilk ışıklarına dek sürecek.

Canlı müzikle eğlenmeye devam
Bu sezonda da canlı müzik trendi devam edecek gibi görünüyor. Hazine 15 Eylül'de Cihangir'de kapılarını yeniden açıyor. Haftanın iki günü Boygar, iki günü Yol Project ve üç günü Özay sahne alacak.
Jüpiter Group'un 6 Ekim'de hayata geçireceği People ise sezonun en çok merak edilen mekanı. Haftanın yedi günü canlı müziğe ev sahipliği yapacak mekanda Nükhet Duru ve Barbaros dışında sürpriz isimlerin de olması bekleniyor.
Dileyen bahçede yemeğini yiyip içeri bara geçerken isteyen de içeride masada yiyip, kalkmadan sahneyi izlemeye devam edebilecekmiş.
Bodrum'un after mekanı Bi Alt Kat da Cihangir'de La Scala Palace'ın altındaki yeni yerine taşınmaya hazırlanıyor. Sabaha karşı 02.0'de açılan mekan 07.00'e kadar devam ediyor. Arada yine arabesk şarkılar, Ahmet Kaya'lar... Acıkanın imdadına da mutfaktan çıkan nefis mantılar, sarmalar....

Hoşgeldin Pandelli
Mısır Çarşısı'ndaki Pandelli kapandığında ne çok üzülmüştük. Sanki bir çağ kapanmış gibiydi. Neyse ki Desert Grup olaya el attı ve tarihi lokantayı yeniden hayata döndürdü. Çok yakında sadece Mısır Çarşısı değil, Beyoğlu ve farklı yerlerde de Pandelli'ler açılacak.
Aynı grup bünyesindeki Topaz da konsept değiştiriyor. Henüz net olan tek şey Türkçe müzik olacağı. Desert Grup'un bir başka yeni mekanı da İKSV binasının roof'unda açacağı Türkçe müzik konseptli yeni restoran. Büyük ihtimalle buranın modern meyhane olması planlanıyor.Masa altından giriş
Bir mekan düşünün ki kapısı yok. Bir restorandaki masalar kalkınca altından kapak açılıyor ve içeri giriyorsunuz. İşte Topağacı'ndaki Grey'in çok yakında alt katına açılacak olan Carbon'a giriş bu şekilde oluyor. Grey kapanınca masa kalkıyor ve kulübe giriş kapısı ortaya çıkıyor. Bu arada burası da bir canlı müzik mekanı. Zeynep Bastık ve yine sürpriz isimler haftanın yedi günü Carbon sahnesinde gelenleri coşturacak.

Mim Kemal Öke canlanıyor
Bu sezonun öne çıkan adreslerinden biri de şüphesiz Mim Kemal Öke Caddesi olacak gibi görünüyor. Öncelikle Turgay Yıldız buradaki Den Cafe'yi aldı, Raphael isminde bir brasserie- bara dönüştürüyor. Henüz inşaat aşamasında ama tam bir mahalle barı olması hedefleniyor.
İş çıkışı happy hour partiler olacakmış. Akşam yemek sonrası bar saat 02.00'ye dek hizmet vermeye devam edecek.Yine Mim Kemal Öke'deki Must da sezona hızlı girenlerden.
14 Eylül'de ünlü DJ Vassili Tsili Christos ile sezona "Merhaba" demeye hazırlanıyor. Pazar günleri de geçen sene klasikleşen 'drunch' keyifleri devam ediyor.Her güne farklı sahne
Sanat dostu The Sofa Hotel'in roof'undaki Frankie de sezona iddialı girdi. Salı akşamı Sibel Köse sahne aldı, Çarşamba Ümit Sayın nostaljik şarkılarla mest etti.Perşembeleri Emir Ersoy sahne alıyor ve Latin ezgileriyle coşturuyor. Cumaları da etnik müzik yapan Damla Pehlevan sahne alıyor. Her güne özel farklı bir sahne teması olan mekanın akşamüstü terasındaki barı da şehrin en popülerleri arasına girdi bile. Günü burada batırmak pek havalı benden söylemesi. Sadece barı ve canlı müziği değil, yemekleriyle de Frankie yine çok iddialı.Cahide geri geliyor
Çapa Entertainment yeni sezonda iki mekan birden açıyor. Bunlardan ilki 20 Eylül'de Nişantaşı'nda Chocolate'in yerine açılacak olan Müşkülpesent isimli bir meyhane. Beyaz örtülerin olacağı, sade ama lezzetli bir mekan.
Ayrıca Cahide geri dönüyor. Uzun yıllar eğlence hayatında yer alan Cahide Müzikhol, Harbiye Kervansaray'da yeniden kapılarını açmaya hazırlanıyor. Üstelik eskisinden bile daha iddialı şovlarla...

Güzel meyhane, iş çıkışı mekanı
Zorlu AVM'nin içindeki Eataly bir ay daha devam edecek bir meyhane konsepti açtı. Güzel Meyhane isimli mekan ufak, açık mutfağa sahip ve oldukça sıcak bir atmosferi var.Mezeleri ise başka yerde tadamayacağınız türden. İncirli patlıcan salatası, sardalya kızartması ve ciğeri müthiş. Kulaktan kulağa yayılan mekanın belki de kapanış tarihi uzatılır, kim bilir.
Yine Eataly'nin alt katına açılan Aperativo iş çıkışı buluşup kokteyl içmek isteyenlerin gözdesi haline geldi.
Karaköy'de Mehmet Gürs danışmanlığında açılan Mürver gastronomi meraklılarının en iddialı mekanı oldu bile.
Eğlence ve gece kulübü deyince bu sezon Ali Ünal'ın Ruby'si tek olacak gibi. İddialı yemekleri kadar DJ'leri ve ve partileriyle de adından sıkça söz ettirecek.
Bomontiada'nın en popüler mekanı The Populist, Bebek'teki Kitchenette'in dört katlı binasında hizmet vermeye başlıyor. Kısacası Bebek yeniden hareketleniyor.
Hudson Arnavutköy ve Martinez'i bünyesinde barındıran Uka Life, Anadolu yakasında atağa kalkıyor. Çok yakında Akasya AVM'de, eskiden Fauchon'un olduğu yerde yeni bir brasserie açacaklar.
Ekler Group ise yeni sezonda Etiler'de dört katlı bir villada La Suit isminde özel ve şık bir mekan açmayı planlıyor.
BİZE ULAŞIN