7/24 şehirde yaşam

7/24 şehirde yaşam
SERGİ
CEREN ARSEVEN

Hindistan'tan akılda kalanlar
Şimdiye dek pek çok dizi ve filmle ekranlarımıza konuk olan oyuncu İdil Fırat, ilk kişisel fotoğraf sergisini Olympus Galeri'de açtı. Oyuncunun Hindistan ve Nepal'e yaptığı seyahatlerde çektiği portre fotoğraflarını içeren sergi 3 Ekim'e kadar gezilebilir.

KİTAP
GÖKSAN GÖKTAŞ
İnsanüstü bir çabanın romanı

Eserleri 150 yıldır yayımlanan Jules Verne, kâinatın gizemlerine merak saran edebiyat tutkunlarının muhayyilesini rengârenk kelimelerle süsledi hep. Bu topraklara II. Abdülhamid döneminde çevrilmeye başlanan Verne'in fantastik dünyasında, evrenin bilinmeyenleri kadar insanın ruh dünyasının gizemlerini de deştiği "koyu edebi" bir taraf vardı. Mişel Strogof, Verne'in fantastik olmayan nadir eserlerinden.
1800'lerin ikinci yarısı. Rus Çarlığı... Moskovo'dan İrkutsk'a hayati bir haberi taşımakla görevli bir ulağın macerasını merkezine koyan Mişel Strogof; Rus Çarlığı'nın yerel halklarına ilişkin bilgiler sunmasıyla tarihi, kahramanının insanüstü mücadelesi ve gel-git'lerini müthiş edebi tahlillerle anlatmasıyla da psiko-sosyal bir roman.

3 ÖNERİ
Şimdi Umut-1980 Söyleşileri/ Sartre-Levy/Hil Yayın
Kuş Dili-Edebiyatta Ve Sanatta Kuşlar/Emine Gürsoy Naskali/Ayşe Şeker/ Dergâh Yayınları
Kısa Hayat Öyküm/Abidin Dino/Can YayınlarıÖzge Ulusoy'un favori 5'i
Teşvikiye'deki Granma sabah kahvaltısı için tercih ettiğim mekan çünkü çok erken kalkıp spor yaptığım için sağlıklı kahvaltı ediyorum.
Bebek'teki Mangerie'ye hafta içleri yürüyüş sonrası gidiyorum. Buranın manzarasını ve ortamını çok beğeniyorum.
Etiler'deki Papermoon canım güzel İtalyan yemekleri yemek istediğinde tercih ettiğim mekan.
Nişantaşı'ndaki Grey evime çok yakın olduğu için ve lezzetli yemekleri sebebiyle sık sık gittiğim bir adres.
Bebek'teki Lucca arkadaşlarımla yemek yemek ve sosyalleşmek için yıllardır vazgeçmediğim bir mekan.

MÜZİK
MELTEM FIRATLI
Yalın, korosuyla Açıkhava'da

Hiç Yalın konseri izlemediyseniz başlıktaki koro kelimesi sizi şaşırtmış olabilir. Ama bilenler bilir, Yalın konserlerinde şarkılarını baştan sona hayranlarıyla birlikte söyler. Yalın, 26 Eylül'de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde olacak. Konser 21.00'de başlayacak. Yazdan kalma günleri değerlendirmek için iyi bir fırsat.

Moda müzik el eleadidas Originals ekim ayında da devam edecek bir dizi etkinliğe start verdi. Bugün hip hop sahnesinin yeni isimlerinden Agabando akustik konseriyle adidas Originals Nişantaşı mağazasında olacak. Konserin başlama saati 15.00. Aynı yerde 7 Ekim'de Hey Douglas izlenebilecek. Etkinliklerin ücretsiz olduğunu da ekleyelim.MEKAN
CEREN ARSEVEN
125 yıllık gümüşlerle

Geçen yıldan beri trend beş çayları. Peki çay keyfinize İlham Gencer'in muhteşem piyano ve akordeon performansının eşlik etmesini ister misiniz? Pera Palace Hotel Jumeirah'a adımınızı attığınız andan itibaren sizi büyüleyen Kubbeli Salon'da otelin 125 senelik gümüş takımlarında açık büfe olarak servis edilen beş çayı 15:00-18:00 arası. Kişi başı fiyat 85 TL.

NOT DEFTERİ
DAMLA KAYAYERLİ
1
Fransız komedi yazarı Moliere'in ünlü eseri Cimri, Semaver Kumpanya tarafından sahneleniyor. Bugün Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahnelenecek olan oyun saat 20.20'de başlıyor. Biletler tam 67 TL, öğrenci 47 TL.
2 Çocuklarınızın geleneksel motiflerle lamba yapmasını arzu ederseniz, Pera Müzesi'nde 7-12 yaş arası çocuklar için Balonu Patlat Lambanı Gör! etkinliği var. Atölyede sanatçı Gözde İlkin'in geleneksel motifler içeren dantelleri balonlara yapıştırılıyor. Atölye bugün saat 15.00'te. Rezervasyon şart!
3 İstanbul Modern Sinema, 15. İstanbul Bienali'ne paralel bir film programı sunuyor. 28 Eylül Perşembe günü de saat 13.00'de bir döneme damgasını vuran Perihan Abla dizisinin ilk iki bölümü gösterilecek. Yabancı filmlerden Alt Kat saat 15.00'te.
4 Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyon Buluşmaları etkinliğinin 18'incisi olan Kitap Sanatları Buluşması, 27 Eylül Perşembe saat 15.00'da yapılıyor. Etkinlik Atlı Köşk'te Koleksiyon Yöneticisi Ayşe Aldemir Kilercik eşliğinde gerçekleşecek.
5 Tiyatro oyunu Yoldan Çıkan Oyun, bu sezon Zorlu Performans Sanatları Merkezi'ndeki Drama Sahnesi'nde 29 Eylül Cuma günü saat 21.00'de.

IN OUT
BURCU ALDİNÇ

Doğal dudaklar OUT, koyu ren rujlar IN. Modayı Kylie Jenner başlattı. Ne kadar koyu, o kadar gösterişli...
Zerdeçal OUT, macha IN... Zerdeçal hâlâ sağlıklı ama yerini yeşil çay tozu olan macha aldı bile. Macha'lı pudingler, çaylar hatta dondurmalar...
Cheesecake OUT, mereng IN. Bu iştah kabartan bezeler sosyal medya paylaşımına uygun.
Ev partileri OUT, otelde suit tutup partilemek IN. Nişantaşı Sofa Otel'in 701 numaralı suit'inde 70-80 kişilik özel partiler düzenleniyor. Otelin terasında da jakuzi ve sauna var.
Kahvaltı OUT, brunch IN. Brunch sezonu resmi olarak başlamıştır.
Instagram'a fotoğraf eklemek OUT, Instastory paylaşmak IN. Artık herkes story'leri izliyor.
BİZE ULAŞIN