Her 68 çocuktan biri otistik

Otizm vakalarının son 32 yılda yüzde 37 artığını öğrenince çok şaşırdım. Bu, dünyada her 68 çocuktan birinin otizmli olduğunu gösteriyor. Ancak erken teşhis ve eğitimle ilerlemesi önlenebilir

Her 68 çocuktan biri otistik
Kızımın rutin aylık kontrolleri ve aşılarını aile hekimimizde yaptırıyorum. Takibi daha kolay ve pratik oluyor. Yine aşı için gittiğimiz bir gün etrafta tuhaf bir hareketlilik fark ettim. Öğrendim ki, son yıllarda otizm vakalarında artış varmış ve bakanlık ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesini istiyormuş. Tabii, büyük görev de aile hekimlerine düşüyor. 'Bu kadar paniğe neden olacak ne derece artış olabilir ki' diye düşündüm ve hemen bu konuda bilgisine güvendiğim arkadaşım, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Özel Eğitim Öğretmeni Sevda Karaca'yı aradım.
Karaca, araştırmalara göre, son 32 yılda otizm vakalarında yüzde 37 artış görüldüğünü söyledi. 1985'te her 2 bin 500 çocuktan birinde rastlanırken günümüzde her 68 çocuktan birinde görülüyormuş. Bu oran beni çok endişelendirdi. Ne olmuştu da otizmin görülme oranı bu kadar yükselmişti? Sorumu Sevda Karaca'ya yönelttim: "Otizmin nedenleri tam olarak bilinmiyor. Otizmi etkileyen etmenler ile ilgili; aşılar, çevre kirliliği ve besinlerde bulunan katkılar gibi birçok etken üzerinde araştırma yapılıyor fakat tam olarak şunun sonucunda otizm meydana gelmektedir denilemiyor."

AİLELER SUÇLU DEĞİL
Otizmli çocuklara sahip olan ailelerin kendilerini suçladıklarını dile getiren Karaca: "Ailelerin çocuklarına teşhis konulduğunda akıllarından 'kötü bir ebeveyn olduğum için çocuğum otizm oldu' fikri geçiyor.
Ancak yapılan bilimsel çalışmalarda ailenin çocuğa karşı anormal ebeveynlikte bulunmasının otizme sebep olduğuna dair bulguya rastlanmamıştır" diyor.

KONUŞTUĞUNUZDA DİNLEMİYORSA DİKKAT!
İlk üç yıl çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler varsa otizmden şüphelenin.
Çocuk çevresinde olup bitenlerle ilgilenmiyorsa,
Kendisine seslenildiğinde dönüp bakmıyorsa,
Adı söylendiğinde cevap vermiyorsa,
İstediği şeyi parmağıyla göstermiyorsa,
Oyuncaklarıyla nasıl oynaması gerektiğini bilmiyor, taklit yapmıyorsa,
Onunla konuştuğunuzda dinlemiyorsa,
Onunla konuşmanız sadece onun istediği şekilde sonuçlandığında sizi anlıyorsa,
Sürekli olarak anlamlı-anlamsız sesler çıkartıyor ya da sürekli aynı hareketleri tekrarlıyorsa,
Uzun süre oturmuyor, yerinde duramıyorsa, otizm belirtileri gösteriyor demektir.

YEMEK YEDİRMEK İÇİN TABLET VERMEYİN
Karaca, otizmle direk bağlantısı kanıtlanmış olmasa da televizyon ve tabletlerden çocukları uzak tutmanın gelişimleri için önemli olduğunu vurguluyor: "Televizyon seyretme süresi uzadıkça küçük bebeklerde dil gelişiminin, yaş büyüdükçe de dikkat ve öğrenme süreçlerinin aksayabildiği bilimsel bir gerçekken, çocuklarımız TV, tablet, akıllı telefon başında uzun zaman geçiriyorlar. Oysa çocuklarda sosyal ve duygusal uyaranların artırılması gerekliliktir. Televizyon, tablet gibi ekran türevlerinin hipnoz edici etkisinden yararlanarak çocuğa yemek yedirmeye çalışmak da son derece yanlıştır. Bunun gelecekte çocuğun dil gelişimi ve öğrenme sürecini etkileyeceğini, yeme bozukluklarına sebep olacağını bilmemiz gerekiyor.

NEŞELİ ÇOCUKLARBASKI RESİM ATÖLYESİ
Bugün 15.30'da Trump Alışveriş Merkezi'nin sergi alanı Trump Art Gallery'de, sanatçı Şinasi Göktürkler, Yersiz Yersizlik sergisi kapsamında 7-12 yaş aralığındaki çocuklarla atölye çalışması düzenleyecek.
Ücretsiz olan etkinlikte, atık köpük tabak veya kapların baskı resim yapmak için kullanılacağı atölye çalışması, çocukların keyifle vakit geçirmelerine ve aynı zamanda yeteneklerini keşfetmelerine de yardımcı olacak.DEFİNE ADASI
Çocuğunuzla birlikte sanat dolu bir gün geçirmek ve ona tiyatro sevgisini küçük yaşlarda aşılamak istiyorsanız, Şehir Tiyatroları'nın çocuk oyunları tam size göre. Ben bu hafta size efsanevi korsan Kaptan Flint'in sakladığı define haritasını bulan Jim Hawkins ve o haritayı ele geçirmek için onun peşine düşen Uzun John Silver ve Kaptan Flint'in eski tayfalarının hikâyesini anlatan oyun Define Adası'nı seçtim.

NİLOYA MÜZİKALİ
Çocuğunuz çizgi kahraman Niloya'yı seviyorsa, müzikalinde de çok eğlenecek demektir. Yarın saat 13.00'te Mall Of İstanbul Moi Sahnesi'nde Niloya, Mete, Murat ve Tospik eski bir radyonun peşine takılarak büyük bir maceraya atılacak. Müzikale giderek çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN