Sattımm!

Fatih Balat’ta ikinci el eşyaların satıldığı dükkanlarda yapılan mezatlar herkes tarafından büyük ilgi görüyor

Sattımm!
İstanbul'un tarihi semti Balat, son yıllarda antika severlerin ilgi odağı oldu. Haftanın 4-5 günü yapılan antika mezatlarında eskiden günümüze kadar gelmiş yüzlerce eşyayı görmek mümkün.
Fener Antik Mezat'ta haftanın dört günü mezat yapılıyor. Saat 15.00 sularında başlayıp akşam saatlerine kadar büyük bir heyecanla sürüyor. Eski porselen vazolardan tutun, el dokuma halılara daktilolara, taş plaklara, tablolara kadar geçmişe dair her türlü eşya satışa sunuluyor.

5 TL'DEN BAŞLIYOR
Antika severleri bir araya getiren mezatta fiyatlar 5 liradan başlayıp, 7,10,12 ve 15 lira olarak yüksen fiyatlarla devam ediyor. Bazı ürünlerin fiyatlarını ise satıcılar kendileri belirliyor. Eşyaları satışa çıkaran sunucunun 'Satıyorum, satıyorum, sattım' diye bağırmasını, müşteriler 'Satma' diye seslenerek kesiyor ve mücadele başlıyor.
Burada herkes birbirini tanıyor. Aslı Hanım ve İhsan Bey'le birlikte Kral Ahmet ve Çavuş da yıllardır burada aile sıcaklığında ürünlerini satışa çıkarıyor. Mezat başladıktan kısa bir süre sonra çaylar ikram edilmeye başlanıyor. Sıkıldıysanız dışarı çıkıp hava alıp içeriye tekrar girebiliyorsunuz. Ayrıca herkes eski ürünlerini getirip satışa çıkarabiliyor.

ALIŞKANLIK YAPIYOR
Fener Antik Mezat'ın açık artırmalarını yapan Ercan Güngören, 30 yıldır sektörün içinde ve şunları anlatıyor: "Mezata her kesimden insan geliyor ama kadınlar erkeklerden daha meraklı. Tesadüfen kalabalığı görüp içeri girenler, daha sonra mezatın alışkanlık yaptığını söylüyor. Hatta birçok kişiyi bu sayede kumar gibi kötü alışkanlıklarından da kurtarıyoruz." Fener Antik Mezat'ın sahibi Alaaddin Dursun ise antika eşyaları uzun zamandır topladığını belirtiyor.
Fener Antik Mezat'ın Balat'ın ilk mezatı olduğunu söyleyen Dursun: "İnsanlar burada geçmişe olan özlemlerini giderip yeni dostluklar ediniyorlar" diyor.
BİZE ULAŞIN