Alfa kuşağı kütüphanede

Çocukları için etkinlik arayan anneler babalar, semtinizde bir çocuk kütüphanesi olduğundan haberdar mısınız? Bu hafta rotanızı alışveriş merkezlerine değil de bir çocuk kütüphanesine çevirin

Alfa kuşağı kütüphanede

Günümüz ebeveynleri çocuklarının eğlenmesi ve sosyalleşmesi için onları etkinlikten etkinliğe, kurslardan workshoplara kadar pek çok yere götürüyor. Bunlar kötü gelişmeler değil tabii. Mesela Y kuşağı bir birey olarak annemin beni götürdüğü en gözde etkinlik ya piknik ya da kabul günleri olurdu. Çoğu zaman kendi eğlencemizi kendimiz yaratır, sokakları etkinlik alanına çevirirdik.
Geçenlerde bir sohbette X kuşağı bir ağabeyim dedi ki: "Biz çocukken pek kitap bulamazdık. Ben de yürüyerek çocuk kütüphanesine gider, saatlerce kitap okurdum. Bütün çocuk klasiklerini orada bitirdim. Bu beni dışardaki tehlikelerden de korudu." O an gözümde sımsıcak bir tablo canlandı. Düşünsenize, mahallenizde yürüyerek gidebileceğiniz bir kütüphane var ve ikinci eviniz gibi olmuş. Şimdiki çocukların tablet başında geçen asosyal zamanları, bu güvenli bilgi yuvalarında geçiyor. Üstelik ne zararlı uygulamalar var ne de sanal bir âlem. Hayata dokunarak büyüyebiliyorlar.
Bu manzaraya çok uzak değiliz. Ben hala çocuklarımızı kitap ve kütüphanelerle dost olarak büyütebileceğimize inanıyorum. Alfa kuşağı da hem bu hissiyatı yaşasın hem de kütüphane kültürünü bilerek büyüsün diye size İstanbul'daki çocuk kütüphanelerinin adreslerini veriyorum. Etkinlikse, alın çocuğunuzu gidin, birlikte kitap okuyun. Kitaplarla nasıl arkadaş olunur, öğretin.
Üsküdar Selimiye Çocuk Kütüphanesi
Eyüp Sultan Halk ve Çocuk Kütüphanesi
Üsküdar Çinili Çocuk Kütüphanesi
Üsküdar Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi
Muallim Cevdet Halk ve Çocuk Kütüphanesi
Kartal Belediyesi Barış Manço Çocuk Kütüphanesi
Levent Lütfü Banat Çocuk Kütüphanesi
Bursa Nilüfer Belediyesi Çocuk Kütüphanesi
Ankara Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi
Sefaköy Metin And Halk ve Çocuk Kütüphanesi
Kadıköy Belediyesi Halk ve Çocuk Kütüphanesi
Bostancı Serap Sedat Çocuk Kütüphanesi

KENDİ İÇİN UYKUSUZ KALAN ANNELER
Ofisteki süt sağma odamızda bazen üç emziren anne pişti oluyor, süt sağarken güncel problemlerimizi paylaşıyoruz. Kimimizin bebeği o hafta süt emmeyi reddediyor, kimimizin sütü giderek azalıyor. Birbirimize yardım edebilmek için uğraşıyoruz. Şefkat bir kadının yüreğine yerleşince artık her çocuğa kendi çocuğu gibi yaklaşıyor. Bütün çocuklar yemek yesin, hasta olmasın istiyor.
Hepimizin ortak özelliği uykusuz olmamız. Uykusuzluktan şişen gözlerimizi ise makyajla kamufle etmeye çalışıyoruz. İçimizden biri soruyor: "Sizin çocuğunuz nerede yatıyor?" Bu kilit bir sorudur. Bütün anneler merak eder ama sormak da istemez. Çünkü hepimiz hata yaptığımızı düşünürüz ve bu ortaya çıkmamalı!
Muhabbetimizden çıkan ise duygusal bir gerçek oldu. Üçümüz de çocuklarımızı yanımızda yatırıyorduk. Benden uzakta uyumuyor, yatağını sevmiyor, sadece emerek uyuyor gibi sebepler öne sürdük. Sonunda biri dedi ki, "aslında ben kendim için bebeğimi yanımda yatırıyorum. Çünkü onu çok özlüyorum. Gece boyunca kokusunu içime çekmek istiyorum." Sonra hepimiz baş salladık. Doğruydu, çalışan anneler olarak bebeğimize karşı kendimizi hem suçlu hissediyor hem de ona doyamıyorduk. Uykusuz da kalsak, kendimiz için bir şey yapıyor onun yanında yatıyorduk.

***

Müzedeki mimarlarİstanbul Modern, çocukları ve ailelerini bir yapı tasarım oyununa davet ediyor. "Müzedeki mimarlar" adlı etkinlik, 5-12 yaş grubundaki çocukların "mimarlık nedir, bir yapı nasıl oluşturulur, müze mimarisi nasıl olmalıdır" gibi sorunlarına yanıt veriyor. Müze mimarları Renzo Piano ve Richard Rogers'ın bazı tasarımlarının incelenmesiyle devam ediyor. Uygulama bölümünde ise, özel eğitim malzemelerini tanıyıp nasıl kullanabileceklerini öğreniyorlar.
Etkinlik, 14 Ocak 2018'e kadar devam edecek. Katılım bedeli ise 30 TL.

***

Renk renk cupcakeOyuncak Müzesi'nin kafesi çocuğunuzu renkli düşlere daldırıp en tatlı kekleri hazırlamaya davet ediyor. Çocuğunuz cupcake atölyesinde renkli kek hamurları yapıp fırına atacak ve oyuncaklarla dolu bir müze gezecek. Taze meyveler ile süsledikleri kekleri onlarla yemeye ne dersiniz?

***

Küçülen kağıttan Ai çiçekleriSakıp Sabancı Müzesi Ai Weiwei Porselene Dair sergisine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu sergiyle sadece yetişkinler değil çocuklar da sanatsal bir yolculuğa çıkıyor. Çünkü Sakıp Sabancı Müzesi Çocuk Atölyeleri, minik elleri düzenlediği etkinliklerle sanata davet ediyor.
Yarın 4-7 yaş ve 8 yaş üzeri çocuklarınızla katılabileceğimiz güzel bir etkinlik var. İki farklı saat diliminde gerçekleştirilecek etkinliğin adı Küçülen Kağıttan Ai Çiçekleri. Çocuğunuzun elinden tutun ve birlikte sanat dolu bir hafta sonu geçirin.

BİZE ULAŞIN