O mücevher bir Türk tasarımcının

O mücevher bir Türk tasarımcının

Efsane dizi Game of Thrones’ta ejderhaların annesi Khaleesi’nin meşhur ejderha kolyesinin ardında ödüllü Türk tasarımcı Yunus Ascott’ın imzası var. Ejderha figürlü kolye yaklaşık 10 bin TL

Efsane dizi Game of Thrones'un her sahnesi olay, her karakteri fenomen... Dizinin çekildiği yerler turist akınına uğruyor, diziden yola çıkılarak hazırlanan kıyafetler yok satıyor. Peki ya mücevherler? Khaleesi'nin kolyesinin Türk bir tasarımcıya ait olduğunu söylesek çok şaşırır mısınız?
Dizinin en önemli karakterlerinden Khaleesi'nin boynundaki ejderha kolyesi Yunus Ascott imzasını taşıyor. Yunus Ascott anne tarafından Türk, baba tarafından İngiliz. Büyükannesi ve dedesi uzun süre Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalışmış.
Yunus 16 yaşına kadar senede iki kez Türkiye'ye gelip gitmiş. Bu ziyaretlerin tasarımlarına katkısı olduğunu söylüyor. Ascott, güzel sanatlar ve illüstrasyon eğitiminin ardından, bir dökümhanede bronz üzerine çalışıp ustalık eğitimi almış.HER PARÇA BİR SANAT ESERİ

Eliza Higginbottom ise tarih eğitiminin ardından, kostüm tasarımıyla ilgilenmiş, tiyatroda çalışmış, daha sonra da figüratif heykel eğitimi almış Heatherly School of Fine Art in London'da.
"Bütün tasarımlarımız el yapımı. Her parça birer sanat eseri bize göre. Diğer kuyumcuların sahip olamadığı bir özgürlüğe sahip olduğumuz için şanslıyız, o yüzden bu kadar farklı tasarımlar ortaya koyabiliyoruz. Tiyatro, müzeler, sergiler, öyküler ve mimari yetiştirilişimizde çok etkili oldu. Bütün bunları mücevherlerimize yansıtıyoruz," diyorlar.
2007'de Yunus Ascott bir heykel üzerinde çalışırken dökümhaneye gelen Eliza, gördüğü işten çok etkilenmiş ve bu üretim sürecini öğrenmek için onunla kalmak istediğini söylemiş.
Koleksiyonlarındaki bazı parçalar sınırlı sayıda üretiliyor. Bazıları sadece sipariş üzerine yapılıyor, bazıları da satın alındıkça yerlerine yenileri ekleniyor.


Khaleesi'nin ejderhalı boyun heykelini internet üzerinde Mey Jewellery markası altında satılıyor. Kolye 2 bin 730 dolar yani yaklaşık 10 bin TL.

MİTOLOJİK SEMBOL VE HİKAYELER
Tasarımlarında mitolojik sembol ve hikayeler öne çıkıyor. Ascott, bu etkiyi şöyle anlatıyor: "İkimiz de hikayeleri çok seviyoruz ve mitoloji de çoğu zaman en iyi hikayeleri veriyor. Tabii Eliza'nın Yunan ve Roma sanatına odaklanan figüratif heykel eğitimi almasının da bu konuda etkisi büyük." En çok etkilendikleri tasarımcılar Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Gareth Pugh ve Galliano.
Bu kadar ince işçilik isteyen mücevherleri yaratmak çok uzun zamanlarını alıyormuş: "16 yaşından 70 yaşına kadar her yaştan müşterilerimiz var. Model Helena Christensen, Goddess Pendant adını verdiğimiz tasarımın fanatiklerinden. Tasarımlarımızda yakut, zümrüt gibi değerli taşlar kullanmıyoruz. Siyah pırlantayı tercih ediyoruz."
BİZE ULAŞIN