Ah şu çılgın harika haftalar

Ah şu çılgın harika haftalar

Bebeğinizin huyu değişmiş, her şeye ağlar hale gelmiş olabilir. Siz ise uykusuzluktan çıldırmak üzeresiniz. Sabırlı olun, siz çıldırmadan o yepyeni şeyler öğrenmiş olacak

Geçtiğimiz hafta kızım Eylül ve benim için çılgın bir haftaydı. Huyu olmadığı halde her şeye ağlar, benden başkasına gitmez oldu. Öyle yabancılara falan da değil. Babasına bile gittiğinde mızmızlanıp beni istiyordu. Geceleri ise sürekli emiyor, uykuyla uyanıklık arasında gidip geliyordu. Benim gözüme ise bir gram uyku girmedi dolayısıyla. Önemli değildi, o iyi olsun yeter! Aslına bakarsanız bütün bunların neden olduğunu biliyordum. Ama yine de endişelenmekten kendimi alamadım. Sizin çocuğunuzda da normal dışında psikolojik ya da fiziksel farklılıklar varsa, atak dönemine girmiş olabilir. Nedir bu atak dönemleri diye sorabilirsiniz. Bu yazıyı yazmamın sebebi de bunu anlatmak. Çünkü bebeği olan tüm anneler bu atak dönemlerini öğrenmeli, takip etmeli ve neyle karşılaşacaklarını bilmeliler. Takip etmeniz için size önereceğim bir kaynak var. Pegasus Yayınlarından çıkan harika haftalar kitabı.

ANNE BANA UYGULAMA İNİYOR
Telefonunuza bir uygula indirdiğinizde hemen çalışmayabilir. Hatta telefonum donuyor kapatıp açayım da kendine gelsin dersiniz. İşte bebeklerin atak dönemleri de böyle. Aslında ona da uygulama iniyor, yeni bir yetenek kazanıyor. Ancak bununla nasıl başa çıkacağını, yeni yeteneğini nasıl kullanacağını hemen bilemiyor. Dolayısıyla bu süreçte çılgına dönebilir. Sürekli emmek isteyebilir ya da memeyi reddeder. Annesinden asla ayrılmak istemeyebilir, tıpkı yapışık ikiz gibi dolaşabilirsiniz. Geceleri uyku yalan olmuştur. Huzursuz, mızmız hatta sinirli olabilir. Tıpkı telefonunuz gibi error verir. Bir kapatma düğmesi yok ama şunu bilin minik yavrunuzun zamana ihtiyacı var. Bu süreçte size düşen sabırlı olmak ve onu yönlendirmek.

SIÇRAYIŞ ALARMI
Annelerin bilmesi gereken, atak dönemlerinin sonsuza kadar sürmeyeceği. Eninde sonunda eski düzeninize tekrar döneceksiniz. Ama bir farkla, bebeğiniz zihinsel olarak bir sıçrayış geçirmiş ve yeni bir yetenek kazanmış olacak. Emeklemeye hatta yürümeye başlayabilir. Nedensonuç ilişkisi kurabilir, objeleri üst üste dizebildiğini gördüğünüzde hatta size "anne" dediğinde uykusuz geceleri çoktan unutmuş olursunuz.

HUYSUZLUK DÖNEMLERİ
Bir bebeğin ilk 20 ayı boyunca, huysuzlukların ortaya çıktığı 10 gelişimsel sıçrayış var: 5., 8.,12.,15.,23.,34.,42.,51.,60. ve 71. haftalar. Bunlar fırtınalı günlerin başlayacağı tarihler ama isyan etmek yok hemen sonrasında güneşli günler göreceksiniz.

NEŞELİ ÇOCUKLARMasal treni geldi çocuklar

Pınar Çocuk Tiyatrosu, çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamak ve yaratıcılıklarına destek olmak amacıyla çıktığı tiyatro yolculuğunun İstanbul'daki durağında, Ekim ve Kasım aylarında her Cumartesi ve Pazar saat 11.15'te, Profilo Alışveriş Merkezi'nde sahne alacak. Renkli kostümlerle, neşeli müziklerle ve danslarla süslenen gösteri, minik ziyaretçilere keyifli saatler yaşatacak, soru- cevaplarla eğlendirirken öğretecek.

Geleceğin sanatçıları buluşuyor
Borusan Contemporary çocuk atölyeleri yeni sezonda da birbirinden eğlenceli ve eğitici atölyelerine geleceğin sanatçılarını bekliyor.
Yeni sezon programında çocukların maker hareketi ile tanışarak yazılım, kodlama, robot, sensör, hareket ve oyun yazma gibi pek çok konuda deneyim kazanacakları atölyeler yer alıyor.
Çocuklar, son yılların en popüler konularından biri olan "maker" eğitim araçlarından bazılarını tanıyıp görsel programlama dillerini öğrenecekler.
BİZE ULAŞIN