Kasımda sinema bir başkadır

Kasımda sinema bir başkadır
Ekim başında Filmekimi İstanbul'da iyi bir sinema rüzgarı estirdi. Dünya sinemasının son dönem önemli filmlerinden oluşan programıyla etkinlik hayli ilgi gördü.
Bu sinema rüzgarı, İstanbul'da festivallerle ve film etkinlikleriyle devam edeceğe benziyor. Filmekimi'nden bayrağı dün başlayan 7. Uluslararası Suç ve Ceza Filmleri Festivali aldı.
Her yıl olduğu gibi özenli bir programı var karşımızda. Programda mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim film, Uluslararası Antalya Film Festivali'nden En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödülü alan İranlı Mohammad Rasoulof'un yönettiği Dürüst Bir Adam. (9 Kasım'da saat 19.00'da City's Sineması'nda).
10 yıl önce çektiği Münferit ile iyi bir çıkış yapan Dersu Yavuz Altun'un sessizliğini bozduğu Ayaz filmi de festivalin yarışmalı bölümünde yer alıyor. (5 Kasım'da saat 19.00'da Atlas Sineması'nda.)
Festivalin belgesel bölümünde ise Ahmet Toklu'nun İşgal Girişiminden Dirilişe 15 Temmuz'un Anatomisi filmi yer alıyor. Belgesel İstanbul Üniversitesi Merkez Bina Dokora Salonu'nda 8 Kasım'da saat 10.30'da gösterilecek.


İşe Yarar Bir Şey

İSTANBUL MODERN'DE BİR PANORAMA
Suç ve Ceza Filmleri Festivali ile aynı hafta İstanbul Modern'de 'Biz de Varız!' sloganıyla düzenlenen Türk sinemasının son dönem panoramasını gösteren özel bir seçki yer alıyor.
16 Kasım'a kadar devam edecek etkinlikte Yunus Ozan Korkut'un yılın dikkat çeken belgesellerinden Benim Varoş Hikayem, müzik belgeseli Blue, Ali Kemal Çınar'ın süper kahramanlı filmi Genco, Ceylan Özcelik'in bol ödüllü Kaygı, Onur Ünlü'nün vizyona girmeyen ama özel gösterimlerle seyirciyle buluşan Kırık Kalpler Bankası, Reha Erdem'in başyapıtı ve şimdilik yılın en iyi Türk filmi olduğunu düşündüğüm Koca Dünya, Emre Yeksan'ın Venedik'te dünya prömiyerini yapan Körfez, Orhan Eskiköy'ün Taş ve Yeşim Ustaoğlu'nun en iyi filmi Tereddüt yer alıyor. (Program için içir www.istanbulmodern.org)


Dürüst Bir Adam

BOĞAZİÇİ BU YIL DAHA İDDİALI
Bu iki sinema etkinliğinden sonra 17 Kasım'da 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başlayacak. Programına bakılırsa bu yıl daha iddialı gibi festival.
Festival George Clooney'in Suburbicon filmiyle açılacak. Aida Begic'in Antalya'da gösterilen ve çok beğenilen Bırakma Beni de festivalin iddialı filmlerinden. Bu yılın konuğu efsanevi Macar yönetmen Bela Tarr. İranlı usta yönetmen Mecid Mecidi de festivale gelecek bir başka usta. Mecidi Beyond the Clouds ile İstanbul'da olacak.
Mısır'ın Oscar adayı Amr Salama'nın Sheikh Jackson, İranlı yönetmen Parviz Shahbazi'nin Malaria yine festival programındaki dikkat çeken filmler.
Türk sinemasındansa Bülent Öztürk'ün Mavi Sessizlik, Fikret Reyhan'ın Sarı Sıcak, Andaç Haznedaroğlu'nun Misafir, Pelin Esmer'in İşe Yarar Bir Şey, Burçak Açık Üzen'in Beginner festivalde dikkat çeken yerli yapımlar...
Ne diyelim kasım ayı sinemaya teslim! Vizyon filmlerine alternatif bir sürü film var, kaçırmayın derim.
BİZE ULAŞIN