Süperler siz zahmet etmeyin artık!

Justice League: Adalet Birliği ’nde Batman, Superman, Wonder Woman, Aquaman, Cyborg ve Flash bizim için mücadele ediyor. Ama zahmet etmeseydiniz dedirtiyor

Süperler siz zahmet etmeyin artık!
Bryan Singer'ın sinemanın en süper miti Superman'in istemeden karizmasını çizmesinden ve Christopher Nolan'ın Batman'i kendi fantastik dünyasından koparıp günümüz gerçekliğinin içine atmasından sonra bu iki kahramana ilişkin algımız epey değişti.
Ama Zack Snyder hem Superman hem de Batman'e olan bakışımızı eski haline getirme çabasında uzun zamandır. Fakat onun nafile bir çaba içinde olduğunu kaç filmdir gördük.
Ama Snyder ısrarcı çıktı. Superman'e itibarını Man of Steal ile yeniden kazandırmak istedi. Olmadı. Batman v Superman: Adaletin Şafağı'nda iki süperi önce kavgaya tutuşturdu sonra dünyayı tarumar eden eciş büçüş bir yaratığa karşı ittifak kurdurdu. Ama bu hamlesi de pek kabul görmedi. Olan Superman'e oldu. Öldü, elimizden kayıp gitti süperimiz.
Ama dedik ya Snyder ısrarcı... Justice League: Adalet Birliği'nde Marvel'in Yenilmezler'i varsa DC Comics'in de Adalet Birliği var deyip bir ekip ortaya koyuyor.
Batman, Batman v Superman: Adaletin Şafağında ilk defa gördüğümüz Wonder Woman'ı (sonra solo macerasını da izledik), Atlantisli Aquaman'ı, Cyborg ve Flash'ı bir araya getirip amaçsızca dünyayı ele geçirmeye çalışan uzaylılardan kurtarmaya çalışıyor.

SUPERMEN SON DAKİKADA DAHİL OLUYOR
Tabii işin sürprizi önceki filmde ölen Superman'in varlığı. Ama bu sürpriz açık edildiği için filmde onun yer aldığı biliniyor. Eldeki sürpriz ise filme nasıl dahil olduğu meselesi. O da filmi izleyenlere sürpriz olsun. Ama çok da inandırıcı olmayan bir şekilde geri dönüyor.
Açıkçası her sezon üzerimize bolca boca edilen süper kahraman dayatması sonrasında artık süperlerin bir cazibesinin kalmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Hani sıradan birinin kahramanlığı sinemada daha geçer akçe.
Ama senaristler, yönetmen ve yapımcılar galiba başka bir dünyada nefes alıyor olmalılar ki bu gerçeği göremiyorlar.
Artık sinemacıların yarattıkları süperler enflasyonunun farkında değilmiş gibi davranmaları komik kaçıyor. Komik kaçan bir başka şey de, şu çivisi çıkmış dünyayı, "Güçlüyüm" diyerek istila etmeye çalışan uzaylı fikri. "Geç bunları anam babam" diyen yok galiba bu sinemacılara.
Bayat klişeler üzerine kurulu senaryolardan, seyirci zekasını, beklentisini hafife alan yaklaşımlardan, kendini fazlaca ciddiye alan ve kahramanların ağzından beylik diyaloglar sallayan yapımlardan biri Justice League: Adalet Birliği. Hani Flash'ın hınzırlığı olmasa çekilecek gibi değil.

AHUDUDU ÖDÜLLERİNİ TOPLAR
Ama hakkını da yemeyelim kimi benzer filmlere göre daha az gürültülü ve daha az hırpalıyor bizi... Uzaylılar bu dünyayı ele geçirince ne yapacaklar, süperlerin insanları kurtarma motivasyonları nereden geliyor, adaletsiz bir dünyada adaleti sadece üç beş süper sağlar fikrini sürekli beynimize kazınması biz insanlara ne kazandırır, tüm bu kavga dövüşte tarumar olan şehirlere ne oluyor?
Bu gibi sorulara cevabınız varsa çekersiniz film yoksa lütfen artık alıcılarımızın ayarlarıyla oynamayın. Yok ısrarcıysanız o zaman bir öngörüyle sizleri başbaşa bırakalım.
Malum Oscar'ların açıklandığı gün en kötülere verilen Ahududu Ödülleri de açıklanıyor. Geçen yıl Batman v Superman: Adaletin Şafağı bu törenden üç beş ödülle dönmüştü. Galiba bu yıl da şans Justice League: Adalet Birliği'ndan yana olacak.
BİZE ULAŞIN