7/24 şehirde yaşam

7/24 şehirde yaşam
KİTAP
Göksan Göktaş seçti

'Türkiye'nin Ustaları' bu kitapta!
İlki Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 2010 yılında hazırlanmıştı. Aradan yedi yıl geçti. Ebrudan hat sanatına, minyatürden çiniye bu kez Marmara Bölgesi'nin seçkin sanatkar ve zanaatkarlarının çalışmaları, biyografileri ve irtibat bilgileri Türkiye'nin Ustaları envanter kitabında bir araya geldi. Yine Geleneksel Sanatlar Derneği ve Bakanlık katkılarıyla hazırlanan proje sanatçıları buluşturmakla kalmıyor, geleneksel sanat meraklıları için de bir rehber olma özelliği taşıyor. Türkçe, İngilizce olarak basılan envanter kitabın içeriğine 'turkiyeninustaları.org' sitesinde de ulaşılabiliyor.

3 öneri
Kedinin Kerameti / Fahri Celâl / YKY
Mozart-Bir Dâhinin Sosyolojisi / Norbert Elias / Alfa
Öyle Güzel Bir Yer Ki / Murat Gülsoy / Can

SERGİ
Ceren Arseven seçti
Beyoğlu'ndaki Grand Pera, 28 Kasım Salı akşamı çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Çevre ve Sokak Havyanları Derneği ve Haçiko yararına hazırlanan Özgürlüğe Doğru fotoğraf sergisi, Murat Esibatır ve Doç. Dr. Aslı Aybars'ın karelerinde hayat buluyor. Ünlü isimlerin desteğiyle hazırlanan fotoğraf sergisi Grand Pera Emek Sahnesi'nde hayvanseverlerle buluşacak. 3 Aralık'a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek sergideki fotoğrafların satışından elde edilecek gelirin tamamı sokak hayvanları için kullanılacak.

KONSER
Meltem Fıratlı seçti
Yeni şarkılarla Funda Arar

Geçe n günlerde yeni single'ı Aşk Olsun'u yayınlayan Funda Arar, konserleri için de yeni bir şarkı listesi oluşturdu. Arar'ın listesinde Cem Karaca, Barış Manço ve Neşet Ertaş gibi usta isimlerin şarkıları da bulunuyor. Arar, bugün saat 22.00'de Jolly Joker Ankara sahnesinde olacak. Konserin bilet fiyatları 68, 158 ve 226 TL.Kalben'le buluşma
Çoğunluğu kendi şarkılarından oluşan Sonsuza Kadar adlı ikinci albümüyle gündemde olan Kalben, Maslak Uniq'teki BKM Mutfak'ta konser verecek. 29 Kasım Çarşamba günü gerçekleşecek konserin başlama saati 21.00. Bilet fiyatları VIP Sahne Önü 101, standart masa 78.50 ve tribün 56 TL.

Parlayan yıldızlar
İş Sanat'ın Parlayan Yıldızlar serisinin 18. sezondaki ilk konukları kontrbas sanatçısı Gizem Sözeri ve keman sanatçısı Hasan Gökçe Yorgun. Pazartesi akşamı saat 20.30'da Millî Reasürans Konser Salonu'nda yapılacak konser ücretsiz.

MEKAN
Ceren Arseven seçti
Etiler'de bir Japon

Eti ler 'deki Miyabi Sushi & Japanese Grill Bar sonbahar kış aylarını yeni tatlarla karşılıyor. Şef Apichat Lumluar'ın elinden çıkan yeni lezzetler arasında özellikle akya, deniz kereviti, levrek ve somonla hazırlanan roll'lar öne çıkıyor. Miyabi bu sezon tüm sushi'leri Japonya'dan özel olarak getirdiği yosunlarla hazırlıyor. Ev yapımı sosların tarifi ise sır gibi saklanıyor. Mekanın bir de yeşil çaylı dondurması var ki yiyen asla pişman olmuyor. Çok kalabalık olduğu için gitmeden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini de hatırlatalım.

ETKİNLİK
Gençler uzmanlarla buluşuyor
Bahçe liev ler Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen III. Eğitim ve Kariyer Günleri yarın Bahçelievler Kongre Merkezi'nde başlıyor. Üç gün sürecek etkinliğin amacı gençlerin hedef belirlemesine yardımcı olmak ve geleceklerine ışık tutmak. Bu kapsamda organizasyonda özel ve devlet üniversitelerinin yanı sıra dil okulları, yayınevleri, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 100 kurumun stantları yer alıyor. Detaylara www. egitimvekariyergunleri.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Nilipek.

FESTİVAL
Bu festivale Fransız kalmayın
Babylon'da bu hafta Renault'nun ana partnerliğinde gerçekleşen XXF Very Very French Festival kapsamında bugün Erik Truffaz, 30 Kasım Perşembe ise Vincent Peirani & Emile Parisien sahne alıyor. Babylon 28 Kasım Salı Nilipek., 29 Kasım Çarşamba Michelle Gurevich ve 1 Aralık Cuma günü Oldies But Goldies partisine de ev sahipliği yapıyor.

HAZAL FİLİZ KÜÇÜKKÖSE'NİN FAVORİ 5'İ
Hafta da üç gün mutlaka Belgrad Ormanı'nda koşuya çıkıyorum. Tüm günümü etkileyen bir başlangıç oluyor. Tüm olumsuzluklardan arındığım ve beni her anlamda güne hazırlayan bir başlangıç.
Kahvaltı benim için cok önemlidir o yuzden hem lezzetli hem de göze hitap eden bir yer olmalı. Zekeriyaköy'de cok tatlı ve huzurlu bir bahcesi olan ve lezzetli bir kahvaltı menüsüne sahip Ahali 279 favorim.
Gece çıkma alışkanlığım az olsa da her çıktığımda eğlendiğim ve güzel vakit gecirdiğim mekanlar La Boucherie ve Gizli Kalsın.
Akşam yemeği için Nopa İstanbul ara sıra tercih ettiğim yerlerden. Özellikle jazz müzik eşliğinde, huzurlu ve keyifli bahçesi benim için tercih sebebi.

NOT DEFTERİ
1. Sessizliğin Beş Çeşidi tiyatro oyunu bugün saat 20.30'da Salt Sahne'de İzmirlileri bekliyor. Oyunun bilet fiyatı 25 TL.
2. Rumba Flamenca projesi ilk kez 11. Uluslararası Flamenko Ankara Festivali'nde izleyiciyle buluşuyor. Etkinlik, Ankara Cer Modern'de yarın saat 20.00'de başlıyor. Bilet fiyatı 39,50 TL.
3. Van Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği çocuk oyunu İMBÖ, Kültür Merkezi Sahnesi'nde Vanlı çocukları bekliyor. 29 Kasım Çarşamba günü sahnelenecek olan oyun saat 13.30'da başlıyor.
4. Trabzon Devlet Tiyatrosu'nun İntiharın Genel Provası oyunu 30 Kasım Perşembe günü saat 20.00'de Atapark Haluk Olgun Sahnesi'nde Trabzonlu tiyatroseverleri bekliyor.
5. Çorum Devlet Tiyatrosu Leblebici Horhor tiyatro oyununu 1 Aralık Cuma günü saat 20.00'de Çorum Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşturuyor.
BİZE ULAŞIN