7/24 şehirde yaşam

7/24 şehirde yaşam
KONSER
Tarihi hamamda müzikal bir deneyim
1741'den bu yana ihtişamı ile bir İstanbul sembolü haline gelen Tarihi Cağaloğlu Hamamı farklı bir deneyim için kapılarını aralıyor. Hamam, bu akşam Mazarine Suare etkinliğine ev sahipliği yapacak. Giriş avlusunda gerçekleşecek etkinliğin uluslararası konuğu, Jo.ke, Raz Ohara ve Christopher Schwarzwalder'in canlı müzik projesi Feathered Sun. Hamamın kadın ve erkek bölümlerinin fuayelerinde kurulacak iki ayrı sahnede ise, Barış K, Can Ayverdi, Can Tanca, Cüneyt Öztürk, Macellann ve Orkun Bozdemir dj setlerin başında olacaklar.

MÜZİK
MELTEM FIRATLIÜmit Besen ve Pamela, Kayıkhane'de
Son dönemin çok konuşulan mekanlarından Moda Kayıkhane bugün Ümit Besen ve Pamela'yı ağırlıyor. Konser, son projesinde rock parçalarını yorumlayan Ümit Besen'in şarkılarıyla başlayacak. Sonra ona Pamela da katılacak. gecenin bilet fiyatları 75 ile 600 TL arasında.Oturmaya mı geldik?
Kabak kemane, klarnet, def ve klasik gitar... Oryantal ve modern enstrümanlar kullanarak doğuyla batı ezgilerini birleştiren Anna RF'le bir kez daha buluşmaya hazır mısınız? Elektronik, etnik ve reggae grubu, bugün 22.30'da Salon İK SV'de konser verecek. Coşmak serbest. Bilet fiyatları 45 ve 60 TL.

KİTAP
GÖKSAN GÖKTAŞ

Ruh okuyan bir hikâyeci
Fahri Celâl, sıkı edebiyat tutkunlarının bildiği ama günümüz okurunun tanıma fırsatı bulamadığı, Türk hikâyeciliğinin kilometre taşlarından bir kalem erbabı. Yapı Kredi Yayınları ustanın bütün hikâyelerini Kedinin Kerameti başlığıyla bir araya getirdi. Ömür sahnesinden 1895-1975 yılları arasında geçen Celâl aynı zamanda, kurucusu Mazhar Osman'dan devraldığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin başhekimliği koltuğunda uzun yıllar oturmuş bir psikiyatr. Hastane bahçesindeki Rodin'in meşhur Düşünen Adam heykelini de yaptıran isim. Kedinin Kerameti'nde yer alan öyküler yazarın psikolojik çözümleme gücüyle ayrıca değer kazanan kenar mahalle insanlarının dünyasına, dönemin İstanbul'undaki konuşma biçimlerine ve günlük hayatına da ışık tutuyor.
Kedinin Kerameti/ Fahri Celâl/ YKY

3 ÖNERİ
Kassel'de Mantık Aramak/Enrique Vila Matas/Can
Halid Ziya Uşaklıgil-Siyah Bir Adam/Selim İleri/Everest
Uzay Piyangosu/ Philip K. Dick/Alfa 3Ö

SERGİ
CEREN ARSEVEN
Pera Müzesi'nde iki yeni sergi
Pera Müzesi'nde 7 Aralık'ta iki yeni sergi açılacak. İlki Bana Bak! La Caixa Çağdaş Sanat Koleksiyonu'ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar. Sergi, portreyi çağdaş sanat bağlamında yeniden ele alıyor ve hafıza, kurmaca, hakikat, görünüm ve temsil kavramlarını tartışmaya açıyor. Louis Kahn'a Yeni/den Bakış sergisi ise Cemal Emden'in fotoğraflarıyla 20. yüzyılın önemli mimarlarından Louis I. Kahn'ın eserlerine odaklanıyor. Her iki sergi de 4 Mart'a kadar görülebilir.

Sesleri taklit eden harfler
Grafik ve fotoğraf sanatçısı Devrim Gülşen'in dijital sanat sergisi Typal, müzisyen Başar Ünder'in hazırladığı ses tasarımı ile Arnavutköy Join+idea'da sanatseverler ile buluştu. Typal serisinde Devrim Gülşen rakamlara ve Latin alfabesinin sesleri taklit eden harflerine özel karakterler yaratıyor ve onların algımızda vücut bulmalarını sağlıyor. Sergiyi 10 Aralık'a kadar gezebilirsiniz.

FESTİVALDünyanın filmi bu festivalde
Ankara Sinema Derneği'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlediği Avrupa Filmleri Festivali, 23. yolculuğuna başlıyor. 1-7 Aralık'ta Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşecek başkent gösterimlerinin ardından, 8-11 Aralık tarihleri arasında festival Sinop'ta olacak ve yolculuğunu, 12-14 Aralık'ta Kastamonu'da tamamlayacak. Festivalde usta yönetmen Michael Haneke'nin son filmi Mutlu Son, Onur Saylak'ın ilk uzun metrajlı filmi Daha, farklı festivallerden ödüller kazanan Pelin Esmer'in, senaryosunu yazar Barış Bıçakçı'yla birlikte kaleme aldığı İşe Yarar Bir Şey ve daha pek çok film görülebilir.Ayça Varlıer'in favorileri
Kahvaltı etmek için gittiğim iki yer var. Biri West Cafe /Olive Farm Akyaka. Azmak nehrinin doğa harikasında ördekler ve güzel sohbet eşliğinde organik yemekler yemenin keyfi tartışılmaz. Kahvaltı sonrası kendi hazırladıkları bitki çaylarını yudumlamak harika.
İkincisi Kalamış Happy Moons. Hava güzel olduğunda deniz kenarında oturmak, bazen de hemen yanındaki marinadan arkadaşlarımızın tekneleriyle Boğaz'a veya adalara açılmak çok keyifli.
En favori mekanlarımdan biri Caddebostan Tenis Kafe. Sahilde yürüyüş yaptıktan sonra ağaçlar altında, yeşillikler içindeki bu tesiste arkadaşlarla bir şeyler atıştırmayı özlüyorum. Servis yapanlar çok canayakın, ortam çok dinlendirici.
En sevdiğim mekanlardan biri Karaköy Ferah Feza. Galata Kulesi manzaralı, modern tasarımlı bu mekanın leziz yemeklerinin tadı damağımda. Bazı geceler de çok güzel canlı muzik var, kaliteli ve keyifli bir mekan.
Çukurcuma 49'u ambiansı, servisi, tasarımı ve çaldığı güzel müziklerle favorilerim arasında saymak isterim.Kendine özgü İtalyan usulü pizzaları ve sağlıklı salataları çok leziz.

NOT DEFTERİ
DAMLA KAYAYERLİ

1- İzmir'deki Artımprojects'deki Pop Art Atölye'de farklı pop art ikonlarını tuvale aktarabilirsiniz. Etkinlik yarın saat 14.00'te.
2- Bursa Devlet Tiyatrosu Halktan Biri oyununu Feraizcizade Oda Tiyatrosu sahnesinde 7 Aralık Perşembe günü saat 18.00'de sahneliyor.
3- Türkiye'nin ilk uluslararası hayvansız sirki Türkiye Sirki Eskişehirlilerle buluşuyor. Gösteri 8 Aralık Cuma günü saat 19.30'da başlıyor.
4- Antalya Kültür Merkezi'ndeki Gürer Aykal şefliğinde gerçekleşecek Antalya Devlet Senfoni Orkestrası konseri 8 Aralık Cuma saat 20.30'da.
BİZE ULAŞIN