7-24 Şehirde yaşam

7-24 Şehirde yaşam

KONSER ?? MELTEM FIRATLI
Birkaç ay önce dağılma kararı alan İngiliz indie rock grubu Wild Beasts, son konserlerinden birini Salon İKSV'de verecek. Türkiye'de çok sayıda hayranı bulunan grup, iki güçlü vokaliyle (Hayden Thorpe ve Tom Fleming) dikkat çekiyor. 11 Ocak Perşembe günü 21.30'deKİ konserin biletleri 60 ve 80 TL.

KİTAP ?? GÖKSAN GÖKTAŞ

?Diyar diyar kendini gezmek

İnsan içinde kendi alemini, kendi coğrafyasını taşıyor. Bıraktığı izlerle, 'keşke'lerle, 'iyi ki'lerle örülen bir kişisel atlas bu! İşte elimizdeki roman insanın iç coğrafyasına bakıyor. Almudena Grandes'in daha önce filme de çekilen İnsan Coğrafyası Atlası, dört kadının bir yayınevi için Dünya Coğrafyası Atlası çıkarmak üzere bir projede buluştuktan sonra başlarına gelenleri anlatıyor. Dünya coğrafyası üzerine çalışırken, kendi hayat yolculuklarıyla, geçmişleriyle, kaygılarıyla yüzleşen dört arkadaşın hikayesi sizi kendi iç coğrafyanızda bir yolculuğa çıkaracak.


SERGİ

Küçük gerilimler kaybolan bedenler
Pilevneli Galeri Erdoğan Zümrütoğlu'nun son dönem işlerinden oluşan Kutsal Pazarlık adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Zümrütoğlu'nun resimlerinde, hem de istisnasız her işinde gerilim var. Ayrıca çalışmalarında biçimsizleştirme anlayışı çerçevesinde bedenler belirsizleşiyor. Sergiyi 13 Ocak'a kadar görebilirsiniz.

TİYATRO ?? CEREN ARSEVEN
?

Hayata, aşka ve insana dair
Hayata, aşka, sanata ve bizzat kendilerine dair bir arayışın içinde durmaksızın debeleniyor Çehov insanları... Bir Çehov klasiği ve tiyatro sahnelerinin ölümsüz metni Martı, Serdar Biliş'in güncel yorumuyla karşımızda. Oyun karakterleri, aradan geçen 120 yılı aşkın tarihe rağmen, günümüzün "arada kalmış, bir türlü harekete geçemeyen" insanıyla aynı dili konuşuyorlar. Oyun 5 Şubat Pazartesi akşamı 20.30'da Uniq Hall'da. Birinci kategori bilet fiyatı 70 TL.?

ATÖLYE

İtalyan lezzetlerine giriş
Geleneksel ve modern İtalyan lezzetlerini hazırlık aşamasından sunumuna kadar öğrenerek sevdiklerinize hazırlamak isterseniz Maslak'taki MSA mutfağında pazartesi günü gerçekleşecek atölyeye katılabilirsiniz. Kursta minestrone çorba, karışık deniz mahsülleri kızartması, fırında somon, bademli ve ballı torrone öğretilecek. 19.00- 21.00 arasındaki kursun fiyatı 180 TL.

DANS

Bu toprakların dansları harmanlanırsa
Sirkeci'deki Hocapaşa Kültür Merkezi bu topraklardan çıkan sayısız dansa ev sahipliği yapıyor. 9 Ocak Salı akşamı gerçekleşecek gösterinin adı Dansın Ritmi. Bu gösteride Osmanlı sarayında ve Anadolu'nun farklı bölgelerinde edilen danslar, oryantal ve ritm show ile harmanlanarak çağdaş bir koreografi ile izleyiciye sunuluyor. Gösterinin başlama saati 20.30, bilet fiyatı 78,50 TL.

MEKAN

Humusla burger bir arada
?Dürüm ve hamburger gibi sokak lezzetlerini, humus, muhammara gibi geleneksel değerlerle birleştiren restoranların sayısı İstanbul'da giderek artıyor. Bağdat Caddesi'nde açılan Snob Street Food Bar bunların en yenisi. Menüsünde muhammara ve humusun farklı yorumları; sokak lezzetlerinden şaşlık, sucuk, uykuluk içeren dürümler, brioche ekmeği ve dana döşten çekilme köfte ile tasarlanan burger gibi yemekler bulunan mekan ayranı Balıkesir'den, sucuğu Kayseri'den, şalgam suyunu Adana'dan getirtiyor. Burger 21 TL, dürümler ise 24 TL.


MERVE ÖZBEY'İN FAVORİLERİ
Ulus Parkı'ndaki Sunset Grill Bar'ın tarzını çok beğeniyorum. Şık bir yemek için tercihim burası.
Ortaköy'deki restoran bar Ruby eğlenmek için gittiğim mekan. Özellikle yaz aylarında muhteşem manzaralı terası çok güzel.
Etiler Nispetiye Caddesi'nde bulunan Fenix'e adımınızı atınca kendinizi 1920'lerin Havanası'nda buluyorsunuz. Beyaz kabak salatası ve sebzeli piliç favorim.
Etiler'deki La Boucherie menüsü ve ortamıyla özellikle arkadaşlarımla dışarı çıktığımda gitmeyi sevdiğim mekan.
Rumelihisarı'ndaki Kale Cafe, kahvaltı için tercih ettiğim yer. Burayı tam anne kahvaltısı servis ettikleri için seviyorum.


NOT DEFTERİ ?? DAMLA KAYAYERLİ

1-
Hiç resim yapmamış olsanız bile İzmir'deki Rengârenk- Colorful atölyesinde üç saat boyunca resim yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Bugünkü çalışma Artim Projects'te yapılıyor. 12.00'deki başlayan atölye 56.00 TL

2- Bursa Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği İstanbul Efendisi oyunu A.V.P Sahne'de Bursalılarla buluşuyor. 9 Ocak Salı günkü oyun, saat 20.00'de başlıyor.

3- Erzurum Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği iki perdelik Pinokyo oyunu, yarın saat 14.00'de Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşuyor.

4- Gitarist Kazım Çokoğullu, Ankara'daki Mozarthaus, Sanat ve Konser Evi'nde 10 Ocak Çarşamba günü saat 20.00'de konser veriyor. Gitarist, Domeniconi ve Tarrega'nın eserlerinin yanı sıra kendi beste ve düzenlemelerine de yer verecek. Bilet fiyatı ise 56,50 TL

5- Gaziantep Tiyatro Festivali 12 Ocak Cuma günü başlıyor. Gaziantepliler 20 Ocak'a kadar sahnelenecek 12 tiyatro oyununu Atatürk Kültür Sahnesi'nde takip edebilecek. Festivalin biletleri Biletix'te.

BİZE ULAŞIN