7/24 şehirde yaşam

7/24 şehirde yaşam
Hümeyra'nın kadınları
Hümeyra, müzik ve oyunculuğun ardından bu kez yıllardır üzerinde çalıştığı bir yeteneğiyle hayranlarının karşısına çıktı. Sayısız sinema filmi ve pek çok dizide rol alan Hümeyra ilk sergisini Hobi Sanat Galerisi'nde açtı. 1969 yılından başlayarak 70'li yıllarda Melodi Plak ve Yonca Plak'ta hem kendisinin hem dönemin başka popüler şarkıcılarının plak kapaklarını tasarlayan Hümeyra için resim ve grafik amatör bir hobi değil. Lise yıllarında ağırlıklı olarak grafik dersleri alan sanatçı, 1999-2001 yılları arasında Berkeley'de çeşitli resim ve sanat atölyelerinde eğitim gördü. Türkiye'ye döndükten sonra sayısız sanatçıdan özel dersler aldı. Hümeyra'nın soyut figüratif tablolarını görmek istiyorsanız sergi, 27 Ocak'a kadar açık.

Rehber
En güzel mekanlar
Türkiye'nin kış rehberi Gecce Winter Guide 2018, raflardaki yerini aldı. Rehber, Türkiye ve dünyanın birçok farklı noktasından mekan, otel ve alışveriş merkezi önerileri sunuyor. Mekanlar, Kenan Erçetingöz önderliğinde bir araya gelen bir kurul tarafından değerlendirildi. Gecce Winter Guide 2018; Avrupa'nın gizli kalmış köyleri, romanlara ilham veren şehirler ve doğanın mucizesi göller gibi içerikler barındırıyor.Kurs
Önce çizin sonra eve götürün
Resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız ama vaktiniz darsa farklı sanat kurslarındaki günübirlik atölyelere katılabilirsiniz. Bunlardan biri Ankara Tunalıhilmi Caddesi'ndeki Masterpiece. Bugün 13.30'daki kursta pop art akımından bir eser öğretilecek. Kursun katılım ücreti 75 TL.Ebru Şallı'nın favorileri
Kahvaltı için favori adresim Bahçeköy'deki Miqmi Cafe. Çocuklarla birlikte hafta sonları vazgeçilmez adresimiz.
Bence şehrin en iyi İtalyan lokantası Etiler'deki Da Mario. Menüsünde yer alan ev yapımı taze makarnalara ve pizzalara bayılıyorum.
İstanbul'da Japon mutfağı denince aklıma gelen ilk mekan İstinye Park'ya bulunan Zuma. Ortamı hem eğlenceli, hem de yemekleri çok lezzetli. Gece boyunca canlı müzik insanı farklı bir atmosfere taşıyor.
Harbiye'deki Hilton Oteli'nin içinde bulunan Dragon şık bir akşam yemeği yemek istediğim zaman tercihim. Yıllardır kaliteden taviz vermedi. Tüm menü çok başarılı ama favorim ördek.Gösteri
Büyük İstanbul Gösterisi
Anadolu kültürü ve Türk halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek tüm dünyaya Anadolu dili ile tanıtan Anadolu Ateşi, 17. yılında efsane bir prodüksiyonla bu gece 5 bininci gösterisine çıkıyor. Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleşecek Büyük İstanbul Gösterisi'ne özel kurulacak dev sahnede 200 dansçı yer alacak. Gösteride birçok sürpriz izleyicileri bekliyor. Akşam 21:00'de başlayacak gösterinin bilet fiyatları 30 ila 90 TL arasında değişiyor. Biletler Biletix'te.

Kitap/Göksan Göktaş
Mazi koridoru

Kahramanımız tıpkı Teoman'ın şarkısındaki gibi 'babasının öldüğü yaşta', kendi hayatını sorgulamaya başlar. Modern Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden, oyun yazarı, öykücü, yönetmen Sam Shepard'ın İçimdeki Kişi romanından bahsediyoruz. Roman kahramanı hafızasında birikenleri sorguladığı bir dönemde, hayatına giren kadınlara, aktörlük yaptığı zamanlara, babasına ve çocukluk keşiflerine dair anılara dalar... Bu 'mazi koridoru'nda yaptığı yolculukta, hayaller, halüsinasyonlar da kendisine eşlik edecektir...

3 ÖNERİ
Suçlu mu?

Lisa Ballntyne/Artemis
Küçük Kahraman
Linda Bailey Büyülü Fener
Paris Sevdası
Emre Caner/KapıKonser / Meltem Fıratlı
O bir hikaye anlatıcısı

2014'ten beri solo çalışmalarına devam eden caz vokalisti Selin Sümbültepe yeni albümü Cızgan'ın tanıtım konserini Salon İKSV'de verecek. Duru sesiyle dikkat çeken müzisyenin 17 Ocak Çarşamba günü gerçekleşecek konserini kaçırmayın. Ayakta 35, öğrenci 25 TL.

Yeni mekan, ilk konserler
Jolly Joker Vadistanbul'da konserler başladı. Bu yeni sahnenin ilk konuklarından biri de Koray Avcı olacak. Güçlü yorumuyla tanınan sanatçının konseri bugün saat 22.00'de başlıyor. Bilet fiyatları ayakta 68 TL.Atölye / Ceren Arseven
Cheesecake'iniz framboğazlı mı, çikolatalı mı olsun?

Tatlıya kim hayır diyebilir? Hele de bu tatlı kendi ellerinizle yaptığınız bir cheesecake ise... Mecidiyeköy'deki Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi USLA'daki atölyede çikolatalı, portakallı ve zencefilli, beyaz çikolatalı ve orman meyveli cheesecake yapmayı öğrenebilirsiniz. Bugün 11:00-15:00 arasındaki kursun fiyatı 160 TL.Gösterim
Ünlü opera beyazperdede

Dünyanın en ünlü sanatçılarını sahnesine taşıyan Metropolitan Opera İstanbullularla buluşmaya devam ediyor. Akmerkez CinemaPink'te bugün saat 19:30'da yapılacak gösterimde Giuseppe Verdi'nin erken dönem eseri Nabucco operaseverlerle buluşacak.

NOT DEFTERİ
1- Adana Tiyatro Günleri bugün başlıyor. Sekiz oyunun gösteriminin yapılacağı tiyatro günleri 21 Ocak'a kadar sürecek. Biletleri ise Biletix'te.


Sumru Yavrucuk'un Shirley oyunu Adana Tiyatro Günleri'nde sahnelenecek.

2- İzmirliler Modern Çini Atölyesi'ne Doryan Art Atölye'de katılabilir. Etkinlik 16 Ocak Salı günü saat 19.00'da başlıyor. Bileti 100 TL.

3- Van Devlet Tiyatrosu'nda Tek Daire İki Aile oyunu Kültür Merkezi Sahnesi'nde 18 Ocak Perşembe günü saat 19.30'da Vanlıların karşısında olacak.

4- Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın Tolga Taviş şefliğindeki konseri 19 Ocak Cuma günü saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde yapılıyor. Biletler tam 17.50 TL, indirimli 12.50 TL.5- Ordu Devlet Tiyatrosu'nda Küçülecek Yer Kalmadı oyunu 19 Ocak Cuma günü saat 20.00'de Ordulu tiyatroseverlerle buluşuyor.
BİZE ULAŞIN