Sahnede bebek var

Sahnede bebek var
Hangi çalışan anne zaman zaman bebeğini de yanında işe götürmek istemez ki? Hatta keşke mesleğim onu yanımda taşımaya uygun olsa diye düşünmez ki? Öğretmenler mesela, çoğu zaman çocuklarıyla okula giderler. Bizim gazetede annesiyle işe gelen çocuk sayısı az değil. Hatta Eylül'ün biraz büyüyünce bolca gazete tozu yutan çocuklardan olacağı kesin.
Bir avukatın bebeğiyle duruşmaya girdiği o kareyi sık sık hatırlarım. Önce herkes hayretle baksa da, bakıcısı giden, çocuğunu bırakacak bir yakını olmayan avukat annenin, duruşmaya bebeğiyle girmesini eminim herkes anlamıştı.
Kadınlar üretkenlikte engel tanımıyor, işlerini her koşulda yapmak, engellenmeden çocuklarını yanında taşımak istiyor. Anne olmak ne kadar normalse bebeğiyle işe giden anne de o kadar normalleşmeli. Bu hafta sosyal medyada dolaşan bir viral video bu normalleşme isteğine en güzel örneklerden biri oldu.
Kanadalı opera sanatçısı Wallis Giunta, vereceği konsere yedi aylık bebeği Lucien ile gidiyor. Amacı o şarkılarını söylerken bebeğinin sahne arkasında uyuyarak onu beklemesi. Ama konser başladığında bebek de uyanıyor. Anne ise çareyi Lucien'le birlikte sahneye çıkmak da buluyor.

ANNESİYLE KONSER VERDİ
Küçük bebek uslu mu uslu. Etrafını merakla izliyor. Seyircilere, müzik aletlerine, kırmızı elbisesi içinde kuğu gibi olan annesine bakıyor. Annesi aklı bebeğinde olmadan konser veriyor. Çocuk en güvenli yerde annesinin yanında. Bu durumdan seyirciler de mutlu, müzisyenler de küçük Lucien de. Herkes halinden memnunsa bu örnekler neden artmasın ki!
İşte bu anların görüntülendiği o video günler içinde milyonlarca insan tarafından izlendi. Milyonlarca beğeni aldı. Paylaşım rekoru kırdı ve tüm dünyayı dolaştı. İçimizi ısıttı. Yüzümüze tebessüm getirdi. En önemlisi annelere umut oldu, ışık oldu, cesaret oldu! O zaman ne duruyoruz, haydi bebeğimizi alıp işe gidelim. Birbirimizin dünyasını tanıyalım. Bebeğin kariyere engel olmadığını herkese gösterelim.
BİZE ULAŞIN