Kalbinin yarısı Havana’da kaldı

Küba kökenli şarkıcı Camila Cabello, yedi yaşında sırt çantasıyla geldiği ABD’de büyük bir başarı öyküsüne imza attı. Camila’nın kendi adını taşıyan ilk albümü çıktığı hafta dünyada 99 ülkede birinci sıraya yükseldi

Kalbinin yarısı Havana’da kaldı

Son dönemin yükselen yıldızı Camila Cabello'nun çıkış şarkısı olarak Havana'yı seçmesi hayli anlamlı. Neden mi? Çünkü 20 yaşındaki Kübalı şarkıcı, küçük yaşta ailesiyle birlikte ABD'ye göç etmişti. Yıllar sonra onu dünyaya tanıtan şarkısında, bir sabah uyanıp ansızın terk ettiği evine özlemini "Kalbimin yarısı Havana'da kaldı" diyerek dile getiriyordu.
Camila için yedi yaşındayken adımını attığı ABD, dilini bile bilmediği bir ülkeydi. Annesi "Disneyland'e gidiyoruz" diyerek hazırlamıştı onu yolculuğa. Küçük sırt çantasına sadece Winnie the Pooh günlüğünü ve bebeğini sığdırabilmişti.
Meksika sınırından ABD'ye geçtikleri sırada aklı geride kalan babasındaydı. O günden geriye kalan bölük pörçük anıları arasında bir de bindikleri otobüsü hatırlıyordu: "Bir otobüs. Benzin istasyonunun gecenin zifiri karanlığından yanıp sönen sarı ışığı. Uyuyakalmışım. Sessizlik. Başım annemin omzuna düşmüş..."

HIZLI ÖĞRENDİ
Camila ve annesi birkaç yüz dolar, birkaç parça elbise ile geldikleri ABD'de kimsenin yardımı olmadan hayatta kalmayı başardı. Küba'da mimarlık yapan annesinin Miami'deki ilk işi bir mağazada ayakkabıları raflara yerleştirmekti. Bir buçuk yıl sonra aralarına katılan babası ise araba yıkıyordu.
Camila ise yeni evine kısa sürede uyum sağladı, hızlı öğreniyordu. Zaten ayakta kalabilmenin tek yolu da buydu. Yıllar sonra o günleri anlatırken şunları söylüyor:
"Göçmenlerin bir tek ortak noktası vardır, o da açlık. Mecazi anlamda bir açlık bahsettiğim. Açlık imkansızı gerçekleştirmenizi sağlar çünkü başka şansınız yoktur."

99 ÜLKEDE LİSTE BAŞI
Aldığı burslarla iyi bir eğitim gören Camila ilk olarak kızlardan oluşan Fifth Harmony grubu ile adını duyurdu. 2016 yılında solo kariyerinde ilerleme kararı aldı. Camila'nın geçen hafta yayınlanan ve kendi adını taşıyan ilk albümü ise 99 iTunes listesinde birinci sıraya yükselerek rekor kırdı.
Camila'nın başrolde olduğu başarı öyküsü, tam da ABD'de göçmen karşıtı politikaların hararetle tartışıldığı bir döneme denk geldi. Birçokları için ilham verici oldu. Köklerine sıkı sıkıya bağlı bir genç kadın Camila. Sadece şarkılarına değil, sözlerine de kulak vermekte fayda var:
"Bu ülkenin temelinde göçmenler var. Yeniden başlamaktan korkmayan insanlar... Korkusuz değiliz elbette. Ama hayallerimiz korkularımızdan daha büyük... Bu yüzden ne zaman gücü elinde tutan ırkçı birinin göçmenlerle ilgili kötü niyetli, öfkeli konuşmasına denk gelsem 'Ne kadar da aptal!' diye düşünüyorum."

***

İlk yorum Elton John'dan

Camila'nın Latin soslu pop albümüyle ilgili ilk yorumlardan biri Elton John'a ait. 70 yaşındaki efsanevi müzisyen Camila'yı harika bir yılın beklediğine inanıyor: "Onunla hiç tanışmadım. Hiç konuşmadım. Ama onu çok seviyorum. Harika bir sesi ve duruşu var." Kübalı şarkıcıyla bir gün tanışma fırsatı olursa kendisine şarkılarının onu gülümsettiğini ve içinde dans etme isteği uyandırdığını söyleyeceğini de sözlerine ekliyor.


Camila Cabello, Times Square'de verdiği yeni yıl konserinde Türkiyeli tasarımcılar Raisa&Vanessa'nın hazırladığı siyah kadife ipek takımı giymişti.

BİZE ULAŞIN