Anne dur! Dinlenmek istiyorum

Anne dur! Dinlenmek istiyorum

Amacı yıl ortasında küçük bir dinlenme molası olan yarıyıl tatilinde çocuğunuzu soluk almadan aktiviteden aktiviteye koşturmak ne kadar doğru? İşte cevabı Yarıyıl tatili başlamadan tatil planları haftalar önceden başlar. Ebeveynler yıllık izinlerini bile çocuklarının okul düzenine göre ayarlar. Ne de olsa hepimizin hayatı başka şeylere bağlı ve aile olarak bir arada olabilmek için organize olmak gerekiyor. Bu kaygıyı çok iyi anlıyor hatta yaşıyorum. Ama son bir haftadır etrafıma bakıyorum da, anne-babalar çocuklarını etkinlikten etkinliğe yetiştirme telaşında. Yok, o atölyeye gidelim, yok o hızlandırılmış kursa başlayalım. Yok, bu sene mutlaka kaymayı öğrenmelisin yavrum! Böylesi cümleler havada dolaşırken birbirine çarpıyor. Peki, şu kısıtlı 15 günde çocuğumuzu etkinlikten etkinliğe koşturmak, adeta soluk almadan her şeyi bu dinlenme zamanına sığdırmak istemek ne kadar doğru? Bu soruyu Acıbadem Fulya Hastanesi'nden Psikolog Sena Sivri'ye sordum. İşte anne-babalara işin uzmanından tavsiyeler... Sivri, "Çocuklar açısından bakıldığında bu dönemin en büyük anlamı derslerin olmayışı, sabah erken kalkmak zorunda olmayışları ve oyun zamanı olması. O yüzden anne babalarının onlar için bulduğu etkinlikler bir yandan büyük keyif sebebi iken çok fazla ve onların isteklerinden bağımsız kararlaştırılmış olması ise sıkıntı sebebi olabiliyor" diyor ve ekliyor:

BİRLİKTE PLANLAYIN
"Ara tatil dönemi de yılın çoğunu kaplayan rutinin dışında bir süreç olma ama aynı zamanda kısıtlı bir zaman olma özelliğini taşıması ile de verimli geçirme kaygısının yoğun olduğu bir adaptasyon sürecidir. Yaz tatili uzunluğu sebebi ile daha kalıcı bir plan gerektirirken, ara tatilde bu kadar yoğun bir planlama gereği olmaz. Amacı yıl ortasında küçük bir dinlenme molası olan bu sürecin verimli geçirilmesi hem ebeveynler hem öğrenciler açısından önemlidir. Tatil dönemi için sosyal ve kültürel faaliyetleri organize etmek çocuğun bu dönemi iyi değerlendirmesi açısından önemlidir. Sinema, tiyatro organizasyonları yapmak, eğlence parkları, tarihi yerler, oyun alanları gibi yerlere gitmek, bunları planlarken çocuğunuzla beraber planlamak ona çok iyi gelecektir. Bazen onun seveceğini düşündüğümüz bir şeyi aslında hiç istemiyor olabilirler. Bu yüzden eğlenceli olan organizasyonları da onunla planlamayı unutmamak gerek."

ÇOCUKLA EMPATİ KURUN
"Her güne bir aktivitenin planlanması, bu planların çocuğun isteğinin dışında olması çocuğunuzu mutsuz edebilir" diyerek bir soruna dikkat çekiyor Sivri: "Aslında tamamen iyi niyetle ve onu mutlu etmek için yapmaya çalıştığınız şey 'öf anne/baba beni rahat bırakın' tepkisini beraberinde getirebilir. Burada yol gösterici olacak olan empati kurmaktır. Bütün yıl çalışıp izne çıktığınız zamanlarda nelere ihtiyaç duyduğunuzu düşünmek siz ebeveynlere yol gösterici olacaktır. Yıllık izin dönemlerinde kimi zaman bol aktiviteli, kimi zaman sadece dinlenebileceğimiz tatilleri tercih ederiz. İzin öncesi dönemin nasıl geçtiği ve o anki duygu ve düşüncelerimiz bu kararda etkilidir. Çocuğunuz için de aynısı geçerli. Bu yüzden her plan öncesinde, 'Bugün herhangi bir şey yapmak ister misin? Aklında bir şey var mı? Benim aklımda .... var, ne dersin?' gibi sorularla çocuğunuzun fikrini almak, planlamaları o doğrultuda yapmak daha iyi olacaktır."

HEM EĞLENSİN HEM DİNLENSİN
Sena Sivri: "Eğer ara tatil için okuldan verilen ödevleri, hazırlandığı sınavlar varsa tatil programına dönem yoğunluğunda olmayacak şekilde bunları da eklemek gerekir' diyerek devam ediyor: 'Burada yine çocuğunuzla beraber yapacağınız program sayesinde hem onun düzen algısı bozulmayacak, hem de tatilini en verimli şekilde geçirmesini sağlamış olacaksınız. Tatil döneminde çerçeveyi çok esnetmemek önemlidir. Derslerin yüzüne bakılmayan, uyku ve yemek saatlerinin kökten değiştiği, sınırların kalktığı bir ara tatil, dönüşte okula adaptasyonu zorlaştıracaktır. Verimli ve sağlıklı bir ara tatil, mevcut sorumluluklarını sürdürdüğü, uyku düzeninde ufak değişimlerin olduğu, istediği oyun ve aktiviteleri yapabildiği, bir yandan sizin onun gelişimini destekleyici olarak bulduğunuz aktivitelerden istediklerine katıldığı, hem eğlendiği, hem dinlendiği bir süreç olarak planlanmalıdır."

BİZE ULAŞIN