Hadi Mardin gülümse

Hadi Mardin gülümse
Sezen Aksu'nun "Belki şehre bir film gelir, bir güzel orman olur yazılarda, iklim değişir Akdeniz olur, gülümse..." dizeleri vardır işte size bugün anlatacaklarım beni tam da bu duyguyla yakaladı.
Geçen hafta sonu PTT Kadınlar Türkiye Kupası finalini izlemek için Mardin'deydim. Şehre girer girmez bir bayram havası başladı. Her yerde bir koşturmaca, yüzlerde tebessüm... Çünkü şehrin değerli misafirleri vardı ve Mardin tüm misafirperverliği ile onları kucaklıyordu.
Finalin oynanacağı salonu Mardinliler tıka basa doldurmuşlardı. Gözüme çarpan tribünlerdeki kadın seyirciler oldu. Sayıları oldukça fazla coşkuları ise görülmeye değerdi. Basketbola gönül vermiş kızlarımız pür dikkat kadın oyuncuları izliyorlardı.
Hepsinin gözünde ilerde o sahada oynayabilmenin isteğini gördüm. Başarılı sporcu kızlarımızın Mardin'e gelip hemcinslerine böyle güzel örnek olmaları beni hem duygulandırdı hem de umutlandırdı.

DEV ADAM VE ÇOCUKLAR
Organizasyonla birlikte şehre pek çok ünlü isim de gelmişti. Ancak Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu'na gösterilen ilgi görülmeye değerdi. Özellikle çocuklar gün boyunca Türkoğlu'nun yanından biran olsun ayrılmadılar. Hatta hepsi alnına Hido yazdırmıştı. Ben de Hido ve çocukları uzaktan izledim. Hido'nun çocuklarla olan ilişkisi, onlara yakınlığı, tüm isteklerini gönülden yerine getirmesi Mardin'in büyülü atmosferine eşsiz bir tablo gibi oturmuştu. Kasımiye Medresesi'nin avlusunda bir dev adam ve etrafında onlarca çocuk...

KALEM UCUNDAN HEYKELLER
Dört gün süren organizasyon boyunca oyuncular çocuk yuvalarını, engelliler ve gençleri ziyaret ederek şehre moral dağıttı. Bende ziyaret ettiğim gençlik merkezinde pek çok yetenekli genç ile tanışma fırsatı buldum. Bunlardan biri de Ramazan Bala.Ramazan 18 yaşında, üniversiteye hazırlanıyor. Bir heykeltraş ama ezberlerimizin çok dışında işler yapıyor.
O, kurşun kalem ucundan heykeller yontuyor. Bir kalemin ucuna medreseler, camiler, kelebekler hatta gemiler sığdırıyor. Üstelik bu yeteneğinden para kazanıyor. Böylece hem kendi masraflarını karşılayıp hem de ailesine yardım ediyor.

GENÇLER EĞLENEREK ÖĞRENİYOR
Mardin Gençlik Merkezi dünya standartlarında. Geniş bir kütüphanesi, entelektüel sohbetleri, sayısız kursları ve spor alanları var. Mardinli bir genç burada saatlerce vakit geçirip ilgili olduğu alanın uzmanlarından ders alabiliyor. Sohbet ettiğim gençlerin hepsi burada vakit geçirmekten çok memnun. Hatta çeşitli burslarla yurt dışına çıkanlar bile var.En önemlisi "Yeteneklerimizin farkına varıyoruz, burası bizi dışardaki tehlikelerden ve kötü alışkanlıklardan koruyor" diyorlar. Ailelerin de içi rahat, çocuklarının terör örgütleri tarafından kandırılma korkularını böylelikle yenmişler.
Gördüm ki, Mardinli gençlerin bir amacı var. Bu tür organizasyon ve hizmetlerle dünyaya açılıyor, başarılı olabilecekleri alanları görerek hedeflerini belirliyorlar. Eminim yakın vakitte spor, sanat, edebiyat ve pek çok alanda gururumuz olan isimler buradan çıkacak.
BİZE ULAŞIN