7/24 şehirde yaşam

7/24 şehirde yaşam
Cumartesi 14.03.2020
Güncelleme: Cumartesi 14.03.2020
ABONE OL
Festival
Caz 27. kez buluşturacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 27. İstanbul Caz Festivali'nin biletleri bugün satışa çıktı. Festival, 27 Haziran-14 Temmuz arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere sayıları 250'yi aşan yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'un 25 mekanında ağırlayacak.
Programda öne çıkan isimlerden bazıları şöyle: Şarkı söylemeye başladığı küçük caz kulüplerinden iki Grammy ödülüne uzanan parlak kariyeriyle Amerikalı sanatçı Gregory Porter 7 Temmuz Salı günü Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnede olacak.
Festivalin kapanışını ise 22 Temmuz Çarşamba günü Volkswagen Arena'da Foals yapacak. Indie rock müziğin sıkı isimlerinden olan grup heyecanlarının kaynağını "Her konseri son konserimiz gibi çalmak" sözleriyle anlatıyorlar. Cazın dört yıldızı Joshua Redman, Brad Mehldau, Christian McBride ve Brian Blade ise 14 Temmuz Salı günü Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda konser verecek. Bir gün önce ise Monsieur Perine The Marmara Esma Sultan Yalısı'nda dans dolu bir gece yaşatacak. Kolombiya'dan gelen Monsieur Perine şarkılarında kültürel kimliğin yanı sıra anılar, şiirler ve coğrafyalarından aldıkları ilham bulunuyor.

Sergi
Beş duyuya hitap ediyor

Maslak'taki Masterpiece Hall, 20 Mart-20 Nisan arasında, Özge Günaydın'ın Rhinos Back in Town isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sergi; resim, heykel, dijital manipülasyon, enstalasyon, video art ve bir belgeselden oluşacak. Serginin en büyük özelliği ise konukların beş duyusuna da hitap edecek olması. İzleyicilerin göreceği, duyacağı, dokunacağı, koklayacağı ve hatta tadacağı bir tasarım olarak düşünülmüş.

Şahmeran da sergileniyor
Kadir Akorak'ın Plaja Gider sergisini 2 Nisan'a kadar Abdi İpekçi No:45 Nişantaşı'nda ziyaret edebilirsiniz. Galeri Selvin ve Harmonyhip iş birliğiyle gerçekleşen sergide, Akorak'ın tek başına Alaçatı'daki bir plajda eskizler yaparak başladığı ve daha sonra atölyede yağlı boya ve farklı malzemeler kullanarak yaptığı eserler sergileniyor. Sergide Akorak'ın özel olarak İstanbul'a getirilen ünlü Şahmeran heykeli de sergileniyor.

Atölye
Topuklu ayakkabıyla dans

Dansfabrika, eğitmenleri Ömer Yeşilbaş ve Çisil Sıkı ile Urban Dance ve High Heels Dance derslerine Zorlu PSM'de başlıyor. 19 Mart Perşembe günü saat 19.00'da gerçekleşecek High Heels Dance (Topukluyla Dans) atölyesinde street jazz, jazz, funk ve jazz funk hareketleri kullanılıyor. 18 Mart Çarşamba ve 23 Mart Pazartesi yapılacak Urban Dance atölyesinin temelinde ise hip hop ve street dance, popping, house, locking ve contemporary gibi stiller var.

Konser
Yıldız Tilbe ile randevu

Yıldız Tilbe, Vestel Gururla Yerli Konserleri serisi kapsamında 18 Mart Çarşamba günü Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde konser verecek.

Tiyatro
Sait Faik'in gözünden İstanbul
Yazar Sait Faik Abasıyanık'ın gizemli dünyasının dehlizlerine girerek, onun gözünden İstanbul'u anlamaya, hayatı koklamaya hazır mısınız? İstanbul'a yeni bir pencere açacak ve bu pencereden martılara seslenecek, dalgalarla fısıldaşacak, rüzgarı dinleyecek; sevgiyi, aşkı, insanı, sanatı, edebiyatı duyumsayacaksınız. Taner Turan'ın oynadığı Meraklısı İçin "Öyle Bir Hikaye"yi bugün ya da 26, 27 ve 28 Mart'ta Garibaldi Sahnesi'nde izleyebilirsiniz.

DJ performans
Timo Maas İstanbul'da

Garaj, house ve dans müziğin ilham verici isimlerinden Timo Maas, Red Bull Presents kapsamında bu akşam Module'de setin başına geçecek. Aynı gece güçlü techno altyapılarını bilim kurgu sesleri ile harmanlayarak benzersiz bir müzikal kurgu yaratan Maksim Dark ile başarılı performanslarıyla dikkat çeken Volkan Gündüz'ü de dinleyebilirsiniz.

Buluşma
Polisiye meraklılarına...
Polisiyenin serüveni 179 sene önce Edgar Allan Poe ile başladı, Arthur Conan Doyle ile doruğa çıktı ve Agatha Christie ile zenginleşti. Türkiye'nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B, polisiyenin ustalarını Capitol'de buluşturuyor. 12 Mart'ta başlayan ve hafta sonu da devam eden Polisiye Günleri'nde Alper Canıgüz'den Suat Duman'a Erol Üyepazarcı'dan Sevin Okyay'a polisiye alanında uzman 16 isim, söyleşiler, atölyeler ve imza günleri gibi 24 farklı etkinlikte yer alacak. Capitol Spectrum Sinemaları'nda ise polisiye sinemanın önemli örneklerinin özel gösterimi düzenlenecek.

Pek yakında
Gastronomi masaya yatırılıyor

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD), 25 Mart'ta düzenleyeceği 3. Global GastroEkonomi Zirvesi ile gastronominin, turizm ve ekonomiye yansımalarını masaya yatıracak.
Zirvede, dünyadaki sektör profesyonelleri, gastronomi meraklıları ve alanında çığır açan isimler, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde bir araya gelecek. Zirvede bilgi ve birikimi aktaracak isimlerden Dünya Turizm Örgütü Turizm Pazarlaması ve İstihbarat Şefi Sandra Carvao, Kalkınma için Yeni Bir Yol: Gastronomi Turizmi başlıklı oturumda, gastronominin yeni rotalar ve destinasyonların oluşturulmasında sahip olduğu potansiyeli anlatacak. Gıdayı Yeniden Tasarlamak sunumunda ise endüstri tasarımcısı Katharina Unger, alternatif protein kaynakları konusundaki yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verecek. Bu yılki zirvenin odağında ise Trakya bölgesi yer alıyor. Bölge, mutfak kültürünün yanı sıra peynirleri, tarımı, hayvancılığı, bağları, şarapçılığı, üç denize açılan kıyılarıyla fark yaratıyor.

NOT DEFTERİ
1-
Tiyatro Ak'la Kara, yarın saat 17.00'de Radyatro ile sahnede. Jules Verne'in 80 Günde Dünya Turu'ndan yola çıkan oyun bir radyo tiyatrosunun sahnelenişini anlatıyor.
2- Jolly Joker Kartal'da bugün Zeynep Bastık'ı izleyebilirsiniz. Konserin başlama saati 22.00.
3- Geleneksel lezzetleri modernize eden Köşebaşı, bu yıl 25. yılını kutluyor. Kutlamalar kapsamında çeşitli projelere ve etkinliklere imza atılacak.
4- Kozmonot Bomonti bu akşam yerli sahnenin en sevilen isimlerinden Nusaibin'i ağırlayacak.
5- Klasik Türk Müziği ve Türk Halk Müziği tınılarını barındıran özgün şarkıları ile tanınan Ahmet Ali Arslan, bu akşam saat 20.30'da Yapı Kredi bomontiada 4. Kat'ta konser verecek.