Dolapları bahar için hazırlama vakti

Evde oturup dolabınızın içine dikkatlice bakma zamanı geldi. Bu beş maddeyi uygulayarak evde yeni sezon dolabınız için zemin oluşturabilirsiniz

Dolapları bahar için hazırlama vakti
Cuma 21.03.2020
Güncelleme: Cumartesi 21.03.2020
ABONE OL

Evet hepimiz için sağlık konusunun gündemde olduğu bir süreçteyiz. Yetkililerin de ifade ettiği gibi mecbur kalmadıkça evden çıkmıyoruz ve olabildiğince az insanla temas ediyoruz. Yani belki de birçoğumuz için çok uzun zamandır evde geçirmediğimiz kadar vakit geçiriyoruz... Bu süreci olabildiğince olumlu şeylere çevirebilmek hepimizin elinde. Mesela konuya moda açısından bakacak olursak belki de bu dönemi evde dolabınızda bulunan eşyalarla yeniden tanışma, anlamsız alışverişlere son verme, dengesini bozduğumuz doğaya ve dünyaya zarar vermeden şık giyinebilmek için kendimizi eğitme dönemi olarak kabul edebiliriz... Hem de bir yandan bahar geliyor, dolabınızı yeni sezon için hazırlamanın da tam zamanı.


1.KENDİNİZİ TANIYIN
Her şeyde olduğu gibi moda için de ana merkez sizsiniz aslında. Kendinizi tanırsanız, vücudunuzun öne çıkarılması gereken iyi özelliklerini ve biraz gölgede bırakmanız gereken zayıf yönlerini bilirseniz daha iyi giyineceğiniz kesin. Ve madem evde zaman geçiriyoruz tam da bunun zamanı diyebilirim. Geçin aynanın karşısına ve kendinize bakın. Teninizle-saç uyumuzuna bakın mesela. Yüzünüze renkli kıyafetleri tutarak hangi renklerin size daha çok yakıştığını tespit edin. Vücut proporsiyonunuza bakın. Vücudunuza dair detayları detayları not alın. Sonra araştırın ve bu özelliklere hangi kesimlerin uygun olduğunu bulun. Bu ilk adımı atlatınca emin olun diğer adımlar çok daha kolay olacak.

2.ÜÇ RENK STRATEJİSİ
Her sezon farklı renkler popüler olur. Ama kabul edelim her renk her birimize yakışmaz. Aynada yaptığınız denemede bunu size ispat etmiş olmalı. Peki o zaman ne yapacağız? Size sıcak renklerin mi soğuk renklerin mi yakıştığına karar verin. Pastel renklerle mi canlı renklerle mi daha iyi görünüyorsunuz ona dikkat edin. Sonra da siyah ya da kahverengi arasında bir tercihte bulunun.. Bu ana renklere beğendiğiniz üç rengi ekleyin... Şu anda dolabınız her halükarda size yakışacak renklerden oluşuyor.3.AZALTIN, ELEYİN
Şimdi bu ana maddelerin üzerine dolabınıza bir göz atma vakti... Artık elinizde iyi bir dolap oluşturmak için yeterli birçok deaty var şu anda... Şu anda dolabınızdaki birçok parçanın sizin vücut şeklinize uygun olmadığını göreceksiniz. O parçaları ya bir terziye götürüp vücudunuza göre yeniden düzelttirmeniz gerekiyor ya da elden çıkarmanız. Ayrıca size uygun olan renkleri de biliyorsunuz artık .Ana renginize ve onu tamamlayacağınız üç ara renge karar verdiniz .Bu renkler dışında kalan parçaları (tabii ki vücudunuza uygun olduğunu düşünüyorsanız) hurçlara koyup elinizin altından kaldırın. Diğerlerini de elden çıkarmanız gerekiyor. İyi jean'leri de elinizde tutun. Şu an artık dolabınız sizin isminizi taşıyan küçük bir butiğe dönmüş durumda. Tüm kıyafetleri renk uyumuna göre askılara yerleştirin. Ve daha az parçada elinizde aslında ne kadar çok kıyafet olduğunu fark etmenin tadını çıkarın.

4.JEAN KOMBİNLERİ KURTARIR
Bu ana renklerin üzerine size her zaman can kurtaran vazifesi görecek bir başka ana parça lazım. Bu da jean'ler... Vücudunuzun şekline uygun olan bir jean pantalon ve jean ceket ile gideceğiniz her yerde şık bir görüntüye sahip olacağınız kesin. Mesela İspanyol paça bir pantalon hem de koyu renklerdeyse sizi hem daha ince hem de daha uzun boylu gösterecektir.

5.DOĞRU AYAKKABI
Kabul edelim her yıl belli markalar, belirli modaevleri ve tasarımcılar 'moda' oluyor... Oysa ki bir tasarımcının o sezonki koleksiyonuyla uyumlu olarak hazırladığı ve bir anda popüler olan ayakkabılar tabii ki sizin genel tarzınızla uyumlu olmayabili.r.. Ayrıca ayak numaranız, boyunuz ve giyecekleriniz seçeceğiniz ayakkabı konusunda size klavuz olmak durumunda. Madem dolabı güncelliyoruz yeni sezonda giyme ihtimaliniz bulunan ve bulunmayan ayakkabılara da göz atmanızda fayda var. Dolabınızın yeni haliyle uyumlu olmayan ancak sağlam ve iyi bir tarzı ya da marka olanları kutularına koyup dolabın arkasında tutmakta fayda var.

İHTİYAÇ LİSTESİ
Arıtk aksesuvarlar dışında hazır bir dolabınızı var. Şimdi eksik parçalara karar verme vakti. Hem bu parçalarla bir anda dolabı yeni sezon için yenilemeniz de mümkün.